Dieta Dukana – wady i zalety

Dieta Dukana uchodzi za starannie opracowany program żywienia, którego przestrzeganie ma doprowadzić do utraty zbędnych kilogramów. Metoda ta cieszy się sporym zaufaniem i chętnie jest praktykowana nawet przez celebrytów – warto zatem przyjrzeć się jej nieco bliżej.

Działanie diety Dukana

Opracowana przez francuskiego lekarza Pierra Dukana dieta, określana także jako dieta proteinowa, zakłada obok utraty zbędnych kilogramów zmianę nawyków żywieniowych. Jej sekret tkwi w zachowaniu odpowiednich proporcji pomiędzy ilością dostarczanych organizmowi substancji odżywczych –  białek, tłuszczów i węglowodanów. Zdaniem autora diety stosunek pomiędzy nimi powinien wynosić 5:3:2. Przewaga białek jest uzasadniona – organizm potrzebuje większej ilości energii do ich strawienia, niż ma to miejsce w przypadku cukrów i tłuszczów, które szybko odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej. Efekty diety Dukana można zaobserwować dość szybko, gdyż przeciwdziała ona zatrzymaniu wody w organizmie, co stanowi istotny aspekt psychologiczny diety. Możliwość zaobserwowania pozytywnych rezultatów w niedługim czasie po rozpoczęciu praktykowania diety działa motywująco, zachęcając do dalszych działań na rzecz szczupłej sylwetki.

Polecane wideo:

Zalety diety Dukana

Zwolennicy diety są przekonani, że jest to niezwykle skuteczna metoda odchudzająca. Za największy jej atut jest uważana możliwość rezygnacji z nieustannego liczenia kalorii i głodówek, które stanowią stały element wielu innych sposobów walki ze zbędnymi kilogramami. Jest podkreślany także fakt szybkiego osiągania widocznych rezultatów. Dzięki temu, że podczas diety nie dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie wskazówka wagi rzeczywiście wędruje w dół w niedługim czasie po jej rozpoczęciu, co niewątpliwie stanowi zachętę do dalszego przestrzegania jej zasad. Duża ilość dostarczanego organizmowi białka pozytywnie wpływa na stan naszych mięśni, które stają się bardziej elastyczne.

Najzdrowsza dieta dla kobiet

Na podstawie badań klinicznych stwierdzono, że nieodpowiednia dieta odpowiada za mniej więcej 20% przypadków chorób serca, cukrzycy czy osteoporozy u kobiet....

Za sprawą sporych ilości dostarczanego kolagenu poprawie ulega ponadto kondycja naszej skóry. Niewątpliwą zachętę stanowi również brak efektu jo-jo. Zdaniem wielu, dieta ta stanowi idealną propozycję planu żywieniowego, który może być przestrzegany właściwie przez całe życie, przede wszystkim ze względu na rezygnację ze spożywania produktów typu fast food, dań o wysokim stopniu przetworzenia oraz słodyczy. Jednocześnie przyjmowane w diecie artykuły są ogólnodostępne i smaczne, dlatego nie musimy obawiać się, że nie będziemy w stanie jej dotrzymać ze względu na cenę czy jakość zjadanych produktów.

Wady diety Dukana

Dieta białkowa, jak wiele innych metod odchudzających, nie jest jednak idealna. Chociaż jest uważana za wysoce skuteczną, może wiązać się w pewnymi skutkami ubocznymi. Jednym z najczęściej wymienianych minusów jest konieczność rygorystycznego przestrzegania opracowanego menu, które nie jest zbyt różnorodne, a zatem dość szybko może się znudzić. Co więcej, w pierwszej fazie może wywołać uczucie zmęczenia i osłabienia organizmu, co wiąże się z koniecznością spożywania jedynie produktów wysokobiałkowych. Objawom tym towarzyszyć mogą zaparcia, które w wielu przypadkach stają się przyczyną powstania hemoroidów.

Osoby decydujące się na przestrzeganie diety Dukana narażają się na wzrost poziomu cholesterolu we krwi, a także nieprzyjemne w skutkach zakwaszenie organizmu związane z niedoborem dostarczanych organizmowi witamin i mikroelementów, przede wszystkim witamin z grupy B, witaminy C, PP, a także cynku, selenu i miedzi, które są eliminowane z diety razem z produktami pełnoziarnistymi.  Zdaniem dietetyków dieta ta może obciążać wątrobę i nerki, dlatego nie jest wskazana osobom zmagającym się z problemami z układem pokarmowym. Nie zaleca się jej także kobietom spodziewającym się dziecka oraz osobom w okresie dojrzewania. Uważa się również, że dieta może sprzyjać chorobom stawów, zaburzeniom procesów trawiennych, bólom mięśni, dnie moczanowej oraz osteoporozie ze względu na zwiększoną ilość wydalanego wraz z moczem białka.

Ważne jest zatem zachowanie zdrowego rozsądku – tylko dzięki racjonalnemu podejściu do diety możemy schudnąć w bezpieczny sposób. Ważne jest, aby po jej rozpoczęciu zadbać o odpowiednie nawodnienie i przyjmowanie błonnika, np. w postaci otrębów owsianych, co pomoże nam uniknąć problemu zaparć. Nie możemy zapomnieć o warzywach i owocach, które zapewnią nam dawkę niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania witamin i mikroelementów. Jeżeli jednak poczujemy, że wraz z przyjmowanymi pokarmami nadal nie zapewniamy sobie ich optymalnej ilości, warto rozważyć suplementację.

Komentarze (2)
~kasia
~kasia ponad rok temu

Większość wie,że ponad 60% to styl życia, powoduje czy mamy nadwagę albo czy mamy problemy ze zdrowiem. Teraz tego problemu nie mam co jeść i jaki zredukować wagę.Poprostu jem to co lubię, aczkolwiek zmieniłam nawyki żywieniowe.12 kg zrzuciłam w prawie 4 miesiące.Udało mi się :) dzięki programowi(idealnafigura.com/gberes) i dzięki któremu od ponad 2 lat utrzymuję swoją wagę a jem to co lubię.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety
Żywność ekologiczna

Wady i zalety ekożywności

Wady i zalety ekożywności

Żywność ekologiczna Żywność ekologiczna ma bardzo wiele zalet, jednak ma również wady, co również trzeba wziąć pod uwagę w bilansowaniu diety.

Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety

Białkowa dieta odchudzająca

odchudzanie i pozwala na skuteczne oczyszczanie organizmu. Zalety i wady diety białkowej Zalety diety białkowej: dieta (...) - stanowi podstawowy...

Antykoncepcja hormonalna

Skuteczna dieta

Skuteczna dieta

Dieta proteinowa dr. Dukana jest kuracją lubianą przede wszystkim z powodu swobody w ilości i częstotliwości spożywania posiłków.

Diety dla chorych

Dieta śródziemnomorska

. Potrawy są przyprawiane dużą ilością cebuli i czosnku oraz ziołami takimi jak: bazylia, tymianek i oregano. Jakie są zalety i wady stosowania diety śródziemnomorskiej? (...) Dieta śródziemnomorska...

Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety

Dieta białkowa - charakterystyka, fazy, wady i zalety

Dieta białkowa - charakterystyka, fazy, wady i zalety

Dieta białkowa, znana szerzej jako (https://portal.abczdrowie.pl/dieta-dukana), swoją bardziej popularną nazwę zawdzięcza francuskiemu doktorowi (...) ) * (https://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-bez-wyrzeczen) **Dieta...

#dziejesienazywo – Zdrowie

Wady i zalety różnych metod antykoncepcji hormonalnej

Tabletki, pierścienie dopochwowe, wkładki wewnątrzmaciczne - obecnie kobiety mają duży wybór metod antykoncepcji hormonalnej. Wciąż budzą one jednak wiele wątpliwości. Jak poprawnie stosować pierścień dopochwowy? Kiedy kobiety powinny sięgnąć po tabletki...

Bieganie

Bieganie dobre na wszystko

Bieganie dobre na wszystko

Zalety biegania Bieganie jest bardzo popularnym sportem, którego uprawianie przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Soczewki kontaktowe

Szkła kontaktowe

Szkła kontaktowe

. O tym, jakie są ich wady i zalety oraz jak je prawidłowo stosować, opowiada lekarz Łukasz Dubielecki. Podstawową zaletą soczewek kontaktowych (...) jest to, że można za ich pomocą korygować nawet bardzo duże wady...