Trwa ładowanie...

Dieta a ryzyko raka jelita grubego

Lek. Mateusz Nawrocki
23.04.2019 15:16
Dieta a ryzyko raka jelita grubego
Dieta a ryzyko raka jelita grubego (123RF)

Rak jelita grubego stanowi trzeci co do częstości występowania nowotwór u mężczyzn oraz drugi w kolejności u kobiet. Na jego rozwój ma wpływ wiele czynników – niewłaściwa dieta, brak ruchu, wiek oraz predyspozycje genetyczne. Kwestia diety stanowi bardzo ważny element w rozwoju raka jelita grubego.

Według badań, odżywianie się tłustymi, wysokokalorycznymi pokarmami stanowi niebezpieczny czynnik ryzyka rozwoju raka jelita grubego. Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj mięsa, które spożywamy. Zbyt duże ilości czerwonego mięsa również nie wpływają korzystnie jeśli chodzi o obniżenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego.

Badania wykazały, że dieta bogata w błonnik, owoce, warzywa i ziarna zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego. To co jemy ma bardzo duży wpływ na zmiany we florze bakteryjnej jelit.

Najnowsze badania potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia – według eksperymentów prowadzonych przez naukowców z Cancer Institute of Harvard oraz Public Health w Bostnie osoby, które korzystają z diety bogatej w błonnik mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka jelita grubego - wszystko za sprawą bakterii F. nucleatum.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Jednym z badań stosowanych do diagnostyki raka jelita grubego jest kolonoskopia
Jednym z badań stosowanych do diagnostyki raka jelita grubego jest kolonoskopia (123RF)

Według badaczy bakteria ta ma wpływ na rozwój nowotworu. Wnioski zostały ustalone na podstawie badania, w którym dokonano analizy ponad 130 tysięcy osób – u ponad tysiąca z nich zdiagnozowano raka jelita grubego.

Badacze postanowili poddać dokładnej analizie próbki z tkanki nowotworowej na obecność bakterii F. nucleatum. Analizie poddano również dietę osób z nowotworem jelita grubego, na podstawie odpowiednich kwestionariuszy.

Wyniki jedynie potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia - osoby, które odżywiały się dietą bogatą w warzywa, owoce czy też rośliny strączkowe miały znacznie mniejsze ryzyko rozwoju raka jelita grubego związanego z występowaniem bakterii F. nucleatum.

Co ciekawe u osób, u których wystąpił rak jelita grubego, ale próbki nie zawierały specyficznej bakterii, stosowana dieta nie wiązała się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania.

Badania potwierdziły, że pożywienie może mieć wpływ na rozwój specyficznych bakterii oddziałujących na dany typ nowotworu. Uczeni nie spoczywają jednak na laurach i zaznaczają, że potrzebne są kolejne badania, które potwierdzą ich przypuszczenia, a także konieczne jest wykonanie kolejnych eksperymentów określających, jaki jest związek między dietą, bakteriami, a rozwojem raka jelita grubego.

Jedno jest pewne – właściwa dieta może mieć duże znaczenie w prewencji nowotworów, ale jej wpływ na cały organizm również może być bardzo duży. Nie warto zatem spożywać pokarmów wysokoprzetworzonych z dużą ilością konserwantów i sztucznych dodatków.

Warto postawić na zdrową żywność, z pewnego źródła, która zapewni nam zdrowie, właściwą kondycję, odporność na infekcje, a ''efektem ubocznym'' zdrowej diety będzie prawidłowa masa ciała.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze