Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Dieta makrobiotyczna a rak

Avatar placeholder
18.06.2019 13:06
Dieta makrobiotyczna a rak
Dieta makrobiotyczna a rak (123RF)

Makrobiotyka to więcej niż dieta, to filozofia i sposób na życie. Dieta makrobiotyczna jest oparta na tradycji Wschodu i uzupełniających się sił – yin i yang. Najnowsze badania donoszą, że dieta makrobiotyczna pozytywnie wpływa na profilaktykę raka, ponieważ dieta antyrakowa wyklucza tłuszcze zwierzęce i opiera się na spożyciu pełnych ziaren, fasoli, warzyw i warzyw morskich, a więc produktów bogatych w błonnik.

spis treści

1. Zasady diety makrobiotycznej

W latach 80-tych jeden z liderów filozofii opartej na makrobiotyce twierdził, że rak jest zaburzeniem komórek organizmu wynikającym z niewłaściwej diety. Dieta antyrakowa opiera się na spożywaniu głównie pokarmów pochodzenia roślinnego.

2. Jadłospis diety makrobiotycznej

Podstawowa dieta makrobiotyczna oparta jest w 50-60% na pełnych ziarnach (brązowym ryżu, jęczmieniu, owsie, kaszy, kukurydzy, pszenicy i gryce), 25-30% na warzywach (zwłaszcza tych bogatych w błonnik) i 5-10% na zupach z warzyw, warzyw morskich, ziarnach i fasoli. Wszystkie warzywa muszą być ekologiczne, tzn. nie powinny pochodzić z plantacji, gdzie stosowane są środki ochrony roślin lub uprawy są modyfikowane genetycznie.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

3. Przepisy w diecie makrobiotycznej

Produkty pochodzenia roślinnego
Produkty pochodzenia roślinnego

Preparaty roślinne były do pewnego czasu stosowane jako metoda leczenia jedynie w tradycji medycyny

zobacz galerię

Dieta makrobiotyczna w większości opiera się o produkty redukujące ryzyko raka. Na przykład zupa miso, którą robi się ze sfermentowanych ziaren soi, soli morskiej i płatków zbożowych spożywana codziennie redukuje ryzyko raka żołądka.

Warzywa morskie (różne gatunki wodorostów) są szczególnie polecane wdiecie antyrakowej ze względu na leczenie guzów nowotworowych oraz zapobieganie wchłanianiu substancji radioaktywnych.

Ponadto przepisy zawierające brokuły, kalafiora, kapustę, brukselkę i rzepę stanowią trzon diety makrobiotycznej.

4. Produkty niewskazane w diecie makrobiotycznej

Dieta makrobiotyczna wyklucza spożycie niektórych pokarmów oraz żywności przetworzonej czy nadmiernie solonych potraw. Makrobiotyka polega również na unikaniu żywności zawierającej środki chemiczne. Dieta antyrakowa zabrania ponadto spożycia:

  • tłustych pokarmów pochodzenia zwierzęcego (mięso, drób, jajka, przetwory mleczne),
  • soków owocowych,
  • owoców z puszki,
  • mrożonej żywności,
  • kawy,
  • komercyjnych gatunków herbat,
  • sztucznych słodzików.

Dieta makrobiotyczna ma niezwykłe właściwości, ale nie jest lekarstwem na raka. Jeśli osoba już choruje na nowotwór musi wiedzieć, że samo przejście na dietę makrobiotyczną nie wystarczy. Dieta makrobiotyczna może jednak wspomóc walkę z chorobą i odzyskanie zdrowia.

Następny artykuł: Dieta odkwaszająca
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze