Dieta obniżająca cholesterol

Dieta na cholesterol nie tylko pomaga obniżyć wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, których nadmiar powoduje zawał serca oraz udar mózgu. Dieta obniżająca poziom cholesterolu we krwi powinna być bogata w błonnik oraz warzywa i owoce. Są one bowiem źródłem witamin antyoksydacyjnych (A, C, E) oraz flawonoidów, które usuwają wolne rodniki. Nadmiar wolnych rodników zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Co to jest miażdżyca?

Miażdżyca to ogólnoustrojowa choroba tętnic, spowodowana zmianami w wewnętrznej warstwie naczyń krwionośnych. Następuje stopniowy rozwój blaszki miażdżycowej, która powoduje zmniejszenie elastyczności oraz światła tętnic, upośledzając przepływ krwi naczynia i prowadząc do niedokrwienia tkanek i narządów. Rozwój zmian miażdżycowych w naczyniach jest spowodowany najczęściej zbyt wysokim spożyciem produktów spożywczych bogatych w cholesterol, do których należą: smalec, wieprzowina, gęś, kaczka, wątróbka, serca, nerki, pasztety, kaszanka, parówki, salcesony.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Miażdżyca naczyń powoduje szereg powikłań, do których należą:

Aby zapobiec powikłaniom, należy stosować odpowiednią dietę o obniżonej zawartości tłuszczów nasyconych oraz wysokiej zawartości flawonoidów.

Dieta obniżająca cholesterol

Dieta mająca na celu obniżenie poziomu cholesterolu we krwi bardzo przypomina dietę śródziemnomorską, która jest bogata w ryby oraz warzywa i owoce. Osoby mające wysoki poziom cholesterolu we krwi powinny zrezygnować lub ograniczyć spożycie produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe (palmitynowy, stearynowy, masłowy), takich jak:

  • mięso, zwłaszcza wieprzowe, wołowe, kaczka, gęś, podroby (wątróbka, serca, nerki),
  • przetwory mięsne (parówki, kaszanka, pasztety, salceson, salami),
  • sery żółte,
  • tłuste białe sery,
  • żółtka jaj,
  • masło, margaryny.

Ponadto należy zrezygnować ze spożywania produktów bogatych w izomery tłuszczowe nienasyconych kwasów tłuszczowych, które powstają w wyniku produkcji margaryn czy długotrwałego smażenia. Izomery trans występują również w chipsach i batonach.

Przy wysokim stężeniu cholesterolu we krwi, należy zwiększyć spożycie ryb morskich, gdyż są bogatym źródłem kwasów omega-3, które obniżają poziom cholesterolu LDL, jednocześnie zwiększając cholesterol HDL. Kwasy omega-3 regulują również pracę serca i przeciwdziałają występowaniu skrzepów krwi w naczyniach. Zamiast masła i margaryn do smarowania pieczywa, zaleca się nasączanie oliwą z oliwek, która jest bogata w witaminę E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

W diecie na cholesterol powinny znaleźć się owoce i warzywa, zwłaszcza te bogate w flawonoidy: brokuły, natka pietruszki, czosnek, seler oraz grejpfrut, pomarańcze, czerwone winogrona. Jako przekąska świetne są orzechy włoskie. W badaniach klinicznych wykazano, że spożywanie 5 orzechów włoskich dziennie redukuje poziom cholesterolu oraz poprawia pracę układu nerwowego (zapamiętywanie, koncentrację uwagi).

Ponadto należy codziennie pić zieloną herbatę, która jest bogatym źródłem polifenoli, wykazujących działanie przeciwcholesterolowe, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dieta na cholesterol
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Dieta na cholesterol
Dieta na cholesterol

Dieta TLC - sposób na obniżenie złego cholesterolu

Dieta TLC - sposób na obniżenie złego cholesterolu

okrzyknięta przez lekarzy i naukowców jako dieta zmniejszająca ryzyko chorób serca. Dieta ma na celu obniżenie poziomu cholesterolu, a (...) osiągnął i utrzymywał prawidłową wagę. Badania wykazały,...

Dieta na cholesterol

Jedzenie, które zwiększa dobry cholesterol

Jedzenie, które zwiększa dobry cholesterol

Skutki wysokiego poziomu cholesterolu we krwi Wzrost poziomu cholesterolu we krwi jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Lipoproteiny o niskiej (...) schorzeń układu naczyniowego. Jaka jest rola dobrego cholesterolu?...

Dieta na cholesterol

Bakalie w walce z cholesterolem

Bakalie w walce z cholesterolem

Jak obniżyć cholesterol w naturalny sposób? Sięgaj po orzechy i owoce suszone jako przekąskę. Zawierają one składniki pomocne w walce z wysokim (...) cholesterolem. Bakalie czy mieszanka suszonych owoców z orzechami...

Dieta kardio

Dieta dobra dla serca

Dieta dobra dla serca

Ryby są źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, dlatego powinny być podstawą posiłków w diecie obniżającej poziom cholesterolu.

Tłuszcze - budowa i właściwości, podział, zapotrzebowanie, niezbędne w diecie, niezdrowe kwasy tłuszczowe

Nie taki straszny, jak go malują - cholesterol (WIDEO)

Nie taki straszny, jak go malują - cholesterol (WIDEO) Odtwórz wideo

Czy powinniśmy się obawiać cholesterolu? Czy to, co słyszymy o dobrym i złym cholesterolu jest prawdą? Specjaliści: kardiolog dr n. med. Piotr (...) Gryglas i dietetyk Ula Somow mówią o tym, jak sami możemy regulować...

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Najlepsze naturalne produkty na zmniejszenie cholesterolu

Najlepsze naturalne produkty na zmniejszenie cholesterolu

Dieta cholestorelowa Martwisz się o poziom cholesterolu we krwi? To dobrze, ale zanim pobiegniesz do apteki spróbuj wprowadzić zmiany w swoim (...) sposobie żywienia. Włącz do menu produkty, które dzięki swoim właściwościom...

Zaburzenia pamięci i intelektu

Skleroza - objawy, przyczyny

Skleroza - objawy, przyczyny

. wzrost cholesterolu. Dieta obniżająca cholesterol jest bogata w owoce i warzywa, w błonnik i pierwiastki takie jak magnez, cynk. Należy jeść więcej ryb i produkty bogate w witaminę...