Dieta przeciwzmarszczkowa

Na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki i czujesz, że twój organizm nie funkcjonuje tak, jak kilka lat temu. Jest kilka teorii, które odpowiadają na pytanie - dlaczego się starzejemy. Jedna z nich to teoria wolnych rodników.

Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki to atomy lub cząsteczki zdolne do samodzielnego istnienia, mające jeden lub więcej niesparowanych elektronów. Dzięki temu rodniki są bardzo aktywne chemicznie, ale nietrwałe. W organizmach żywych mogą one powstawać w reakcjach enzymatycznych lub spontanicznie. Najczęściej występującymi wolnymi rodnikami są reaktywne formy tlenu (RFT), głównie tlen singletowy. Wolne rodniki przyspieszają proces starzenia przez inaktywacje enzymów, uszkodzenie kolagenu czy śmierć komórki. Głównymi przyczynami powstawania wolnych rodników są stres, zanieczyszczonie środowiska i żywność (alkohol, żywność bogata w konserwanty).

Zobacz film: "Zioła na menopauzę"

Jako terapię zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, ponieważ to głównie one przeciwdziałają wolnym rodnikom. Najbardziej popularne to witaminy A, C, E, a także beta-karoten, likopen, luteina, koenzym Q10 (ubichinon) czy też pierwiastki takie jak selen, mangan, cynk, miedź. Najsilniejsze działanie przeciwutleniające wykazują witaminy A, E i C, szczególnie, jeśli występują razem. Zapobiegają chorobom degeneracyjnym oczu, zmniejszają ryzyko niedokrwiennej choroby serca.

Działanie antyoksydantów

Dzięki temu, że antyoksydanty utrzymują równowagę oksydoredukcyjną komórek, chronią nasz organizm przed chorobami z autoagresji, schorzeniami neurodegeneracyjnymi, chorobami serca, cukrzycą oraz wieloma innymi.

Najbezpieczniejszą dla człowieka formą witaminy A są karotenoidy. To naturalne żółte, pomarańczowe i czerwone barwniki roślinne. Wśród karotenoidów najbardziej popularnym przedstawicielem jest beta-karoten, luteina i likopen. W organizmie beta-karoten jest bezpiecznie magazynowany i stopniowo, w miarę potrzeb przekształcany w witaminę A. Związki te są znane ze swej roli, jaką pełnią w ochronie przed wolnymi rodnikami. Związki z grupy witaminy A są niezbędne do:

 • prawidłowego widzenia,
 • budowy nabłonka i skóry,
 • syntezy hormonów kory nadnerczy,
 • prawidłowego przebiegu reakcji immunologicznych,
 • budowy erytrocytów,
 • ochrony przeciwnowotworowej.

Nie tylko witaminy mają charakter antyoksydacyjny. Właściwości przeciwutleniające wykazują też niektóre składniki mineralne. Cynk wspólnie z manganem i miedzią wchodzą w skład między innymi dysmutazy nadtlenkowej, enzymu niszczącego wolne rodniki. Zaś selen bierze udział w rozkładzie nadtlenku wodoru i nadtlenków lipidowych oraz chroni nasz organizm przed stresem oksydacyjnym.

Koenzym Q10 często nazywany jest „eliksirem młodości”. Główną jego rolą jest dostarczanie komórkom energii i ochrona przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Produkowany jest przez organizm człowieka, jednak jego ilość maleje wraz z wiekiem (najczęściej między 30. a 40. rokiem życia).

Wyżej scharakteryzowane substancje są często składnikami kremów przeciwzmarszczkowych, jak i wszelkich suplementów diety powszechnie dostępnych na naszym rynku. Wskazany jest też umiar w uzupełnianiu antyoksydantów za pomocą środków farmakologicznych. Nadmierna liczba syntetycznych witamin w tabletkach może wręcz zaszkodzić, w przeciwieństwie do naturalnych antyutleniaczy zawartych w sałatkach owocowo-warzywnych czy żywności produkowanej na bazie naturalnych składników. Wybierając tabletkę, zawsze zastanówmy się, czy nie lepiej siegnąć po owoc lub warzywo.

Należy pamiętać, żeby skóra zachowała swoją elastyczność, należy pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Powinna być to mineralna woda niegazowana. Aby skóra jak najdłużej zachowała młody wygląd twoja dieta musi być bogata w owoce, warzywa i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jedz je co najmniej 5 razy dziennie.

Katarzyna Ring, 9 miesięcy temu

Bibliografia

 • Stanway P. Zdrowa dieta - zdrowe życie, Medium, Warszawa 1998, ISBN 83-87863-15-7
 • Biernat J. Żywienie a uroda, Astrum, Wrocław 2006, ISBN 83-7277-239-8
 • Biernat J. Żywienie, żywność a zdrowie, Astrum, Wrocław 2001, ISBN 83-7249-075-9
 • Jensen B. Poradnik dietetyczny - prawidłowa dieta receptą na zdrowie, Mada, Warszawa 2000, ISBN 83-86170-61-1

Dieta na menopauzę

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dieta na menopauzę
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Dieta na menopauzę
Dieta na menopauzę

Zioła na menopauzę

Zioła na menopauzę to dobry sposób na objawy klimakterium, takie jak uderzenia gorąca, wahania nastroju, zaburzenia snu, suchość pochwy i uczucie (...) objawy menopauzy, kobiety powinny wybierać przede wszystkim preparaty...

Dieta na menopauzę

Dieta i dermokosmetyki na młody wygląd

Dieta i dermokosmetyki na młody wygląd

menopauzy zmniejsza się produkcja estrogenów w jajnikach. Te żeńskie hormony płciowe odpowiedzialne są m.in. za obecność w skórze typów kolagenu (...) , które zaprocentują zachowaniem zdrowia i promiennego wyglądu na dłużej. Co jeść,...

Dieta na menopauzę

Soja a menopauza

Soja a menopauza

Soja łagodzi dolegliwości związane z menopauzą, ponieważ zawiera fitoestrogeny, które mają działanie zbliżone do żeńskich hormonów płciowych (...) - estrogenów. Preparaty zawierające te naturalne związki w znacznym stopniu łagodzą objawy...

Dieta na menopauzę

Dieta po 50

Zdrowa dieta po 50 roku życia powinna składać się przede wszystkim z naturalnych produktów. W tym wieku pojawiają się już pewne choroby przewlekłe (...) wysoko przetworzonych produktów, tym lepiej. Dieta dla kobiet...

Dieta na menopauzę

Fitoestrogeny. Naturalne hormony

przekwitania. Fitoestrogeny na uderzenia gorąca i raka piersi Najpowszechniej występującą dolegliwością u kobiet w okresie menopauzy są uderzenia gorąca (...) niektórych badań wskazują, że dieta bogata w estrogeny...

Dieta na menopauzę

Rola soi w okresie menopauzy

Menopauza jest procesem fizjologicznym występującym w życiu każdej kobiety. Liczne badania wykazały, że spożywanie soi oraz fitoestrogenów sojowych (...) przypominające funkcje estrogenów. Dlatego też, jeśli są spożywane w odpowiednich...

Twarz

Promocja w Rossmannie. Jaką maseczkę do twarzy wybrać?

Promocja w Rossmannie. Jaką maseczkę do twarzy wybrać?

także: Eksperci prognozują: w 2020 roku przybęcie leków dla chorych na raka Efektima - hydrożelowa maska na twarz, nawilżająco-przeciwzmarszczkowa (...) , działając przeciwzmarszczkowo. Niestety, efekty nie są zbyt...

Antykoncepcja hormonalna

Skuteczna dieta

Skuteczna dieta

Dieta proteinowa dr. Dukana jest kuracją lubianą przede wszystkim z powodu swobody w ilości i częstotliwości spożywania posiłków.

Wpływ wegetarianizmu na zdrowie

Zdrowa dieta wegetariańska

Zdrowa dieta wegetariańska

Warzywa w diecie wegetariańskiej Dieta wegetariańska ma wiele zalet. Osoby, które wyrzuciły ze swojego jadłospisu mięso, rzadziej cierpią na nadwagę i otyłość.