Trwa ładowanie...

Dieta przy zatruciach pokarmowych u niemowląt

Zatrucie pokarmowe jest zwykle spowodowane przez spożycie pokarmu lub wody pitnej zanieczyszczonej bakteriami. Czasami ciężko jest odróżnić zatrucie od grypy żołądkowej, która jest wywoływana przez wirusy przenoszone zazwyczaj z dłoni do ust. Objawy tych dwóch przypadłości są często takie same. U dziecka pojawiają się wymioty, biegunka, drażliwość oraz niekiedy gorączka. Jeśli niemowlę lub starsze dziecko uległo zatruciu pokarmowemu, symptomy pojawiają się w ciągu 2-48 godzin od spożycia feralnego pokarmu. Utrzymują się zwykle przez 1-2 dni, ale mogą dokuczać dziecku nawet przez ponad tydzień.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Jak karmić dziecko z zatruciem pokarmowym?

Jeśli dziecko ma biegunkę na skutek zatrucia pokarmowego, ale nie wymiotuje, nie ma potrzeby zmiany stosowanej zazwyczaj diety. Niemowlęta karmione piersią należy żywić mlekiem matki, uzupełniając ewentualne niedobory płynów w organizmie płynem nawadniającym. W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym po 3-4 godzinach nawadniania doustnego należy zacząć normalne żywienie mieszanką mleczną. Warto obserwować zachowanie dziecka – jeśli poczuje się głodne, na pewno da o tym znać. Niemowlęta, które spożywają już produkty stałe powinny jeść to co zwykle, wskazane są szczególnie węglowodany złożone (chleb, płatki oraz ryż), chude mięso, jogurt, owoce i warzywa. Należy wstrzymać się z podawaniem dziecku tłustych dań.

U starszych dzieci i osób dorosłych również stosuje się nawadnianie doustnym płynem nawadniającym (np. Orsalit) przez 3-4 godziny, po czym można wprowadzić normalne żywienie. Jeśli jednak u chorego występują wymioty oraz brak apetytu, nie obejdzie się bez zmian w jadłospisie. Po ustaniu wymiotów warto przejść na dietę lekkostrawną. Wskazane jest spożywanie kleiku ryżowego, kleiku z kaszy manny, krupniku ryżowego, dietetycznych sucharków, czerstwego pieczywa pszennego, gotowanych ziemniaków oraz kleiku ryżowego z jabłkiem. Po unormowaniu się sytuacji można stopniowo wprowadzać kolejne pokarmy.

Nie należy jednak zbyt długo zwlekać z normalnym żywieniem dziecka. Badania wykazały bowiem, że wprowadzenie spożywanych codziennie produktów i dań po ustąpieniu dokuczliwych objawów zatrucia pokarmowego może o połowę skrócić czas trwania tej przypadłości. Dzieje się tak, ponieważ wraz z wartościowymi produktami spożywczymi dziecko otrzymuje składniki odżywcze niezbędne jego organizmowi do zwalczania infekcji. Jeśli jednak z powodu zatrucia pokarmowego dziecko straciło apetyt na kilka dni, nie ma powodu do zmartwień. W tym czasie należy zadbać o prawidłowe nawodnienie jego organizmu i poczekać, aż maluchowi wróci ochota na jedzenie.

Postępowanie przy zatruciach pokarmowych u dzieci
Postępowanie przy zatruciach pokarmowych u dzieci

Biegunka u dziecka może być oznaką infekcji wirusowej przewodu pokarmowego. Infekcje tego typu określa...

zobacz galerię

2. Zapobieganie odwodnieniu u dzieci

Biegunka i wymioty towarzyszące zatruciu pokarmowemu mogą doprowadzić do odwodnienia u dziecka. Wraz z wodą traci się ważne elektrolity, dlatego płyny stosowane w celu nawodnienia organizmu dziecka powinny je zawierać. Zwykła woda jest pozbawiona elektrolitów, podobnie jak soki owocowe i słodkie napoje gazowane.

Dużo lepszym wyborem są więc specjalne doustne płyny nawadniające (DPN), które oprócz wody mają w swoim składzie glukozę oraz elektrolity w precyzyjnie określonym stężeniu. Dzięki temu nawadniają organizm w sposób optymalny. Przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej u dziecka następuje szybko, dzięki czemu można uniknąć hospitalizacji z powodu odwodnienia oraz poważnych następstw tego stanu. DPN mają również odpowiedni poziom osmolarności, co sprawia, że nie nasilają biegunki. Płyny nawadniające należy podawać lekko schłodzone, gdyż w niższej temperaturze są lepiej tolerowane. Tego typu preparaty dzieci powinny spożywać w małych porcjach, ale często. W ten sposób zmniejsza się ryzyko pojawienia się wymiotów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.