Dieta TLC – sposób na obniżenie złego cholesterolu

W rankingu najlepszych diet odchudzających magazynu U.S. News dieta TLC znalazła się na drugiej pozycji. Stworzony przez amerykańskich dietetyków program odżywiania nie jest typową dietą, a całościową terapią zmiany stylu życia. Głównym celem jest obniżenie poziomu cholesterolu. Na czym polega dieta, jakie produkty są wskazane i czy przynosi rezultaty?

Czym jest dieta TLC?

Nazwa tej diety to skrót od angielskiej nazwy Therapeutic Lifestyle Changes, którą można przetłumaczyć jako terapię zmiany stylu życia. Stworzyła ją amerykańska organizacja National Institutes of Health i szybko została okrzyknięta przez lekarzy i naukowców jako dieta zmniejszająca ryzyko chorób serca.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Dieta ma na celu obniżenie poziomu cholesterolu, a przez to zmniejszenie zachorowalności na choroby układu krążenia, takie jak zawał serca. Dieta TLC to program składający się ze wskazówek żywieniowych, zmian codziennych nawyków oraz rekomendowanych ćwiczeń fizycznych.

Dieta TLC to nie typowa dieta odchudzająca. Jej autorzy podkreślają, że spadek wagi nie był najważniejszym celem, jednak prawidłowa waga znacząco wpływa na kondycję i zdrowie układu krwionośnego.

Zasady diety TLC

Głównym założeniem diety TLC jest przyjmowanie takiej ilości kalorii, by utrzymywać prawidłową wagę ciała. Dla każdego z nas będzie to więc inna liczba, ponieważ zapotrzebowanie kaloryczne zależy od wieku, płci, wzrostu, trybu życia i poziomu aktywności.

Jeśli chcesz ustalić, jaka powinna być twoja idealna waga oraz obliczyć, ile kalorii potrzebujesz, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista dokona pomiarów i sprawdzi, jak powinna wyglądać twoja dieta, abyś osiągnął i utrzymywał prawidłową wagę.

Jedzenie, które zwiększa dobry cholesterol

Wzrost poziomu cholesterolu we krwi jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Lipoproteiny o niskiej gęstości oblepiają ściany naczyń krwionośnych i utrudniają...

Badania wykazały, że tłuszcze nasycone podwyższają poziom złego cholesterolu w organizmie. Dieta TLC zakłada zmniejszenie ilości tych substancji w diecie, tak by chronić serce i naczynia krwionośne przez złym wpływem nadmiaru cholesterolu.

W praktyce oznacza to rezygnację z pełnotłustego nabiału, tłustych mięs i wędlin oraz żywności przetworzonej. Dozwolone są produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, które zmniejszają poziom złego cholesterolu. Są wśród nich m.in. orzechy, awokado, oliwa z oliwek.

W czasie stosowania diety TLC należy włączyć do menu węglowodany złożone pod postacią pełnoziarnistych makaronów, pieczywa, kasz, płatków. Powinniśmy spożywać od 6 do 11 porcji tych produktów każdego dnia.

Dieta TLC jest bogata w warzywa (3-5 porcji dziennie) i owoce (ponad 4 porcje dziennie). Dopuszcza się jedzenie niskotłuszczowego nabiału, ale nie więcej niż 3-5 porcji dziennie. Ten sposób odżywiania wymaga również ograniczenia do minimum ilości mięsa w diecie. Można jeść nie więcej niż 150 g produktów mięsnych dziennie, ale wskazany jest wyłącznie drób bez skóry i ryby.

Dieta TLC promuje zdrowy tryb życia, w którym nie ma miejsca na palenie papierosów, alkohol czy fast food. Lekarze zalecają, by zmianie odżywiania towarzyszyła codzienna aktywność fizyczna. Ćwiczyć należy co najmniej 30 minut dziennie.

Jakie są plusy i minusy diety TLC?

Dieta TLC opiera się na prostych zasadach i jest łatwa do przestrzegania. Większość osób z łatwością dopasuje swoje przyzwyczajenia żywieniowe do nowego sposobu odżywiania. Największą zaletą diety TLC są jej prozdrowotne właściwości. Trzymając się zasad, możemy znacząco obniżyć poziom cholesterolu, zadbać o serce, a przy okazji zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

A jakie są minusy? Dieta TLC nie jest typową dietą odchudzającą, a raczej sposobem odżywiania dla osób mających problemy ze zdrowiem. Jeśli będziesz skrupulatnie przestrzegał zasad, możesz czasem czuć się głodny. Poza tym, musisz zacząć czytać etykiety, by móc wystrzegać się nasyconych kwasów tłuszczowych.

Dieta TLC to dieta na cholesterol, ale nie ma pewności, że sprawdzi się u każdego. Część osób nadal będzie musiała przyjmować leki, ponieważ dieta może okazać się niewystarczająca.

Dieta TLC to sposób odżywiania dla osób, których głównym celem jest poprawa zdrowia. Dzięki przestrzeganiu jej zasad można oddalić od siebie ryzyko groźnych chorób, poprawić kondycję i trwale schudnąć.

Komentarze (11)
~ainka
~ainka ponad rok temu

Jeżeli się odchudzasz to warto dołączyć do kuracji preparat figurena slim. Moim zdaniem to najlepszy suplement diety tego typu. Przed zastosowaniem miałam kłopot żeby schudnąć choćby 1 kg, po włączeniu figureny potrafię w tydzień zrzucić nawet 2 kg.

Odpowiedz
~Johny
~Johny ponad rok temu

Ojej co za debile. Stek kłamstw. żadne badania nie wykazały, że cholesterol powoduje jakiekolwiek problemy. Natomiast mnóstwo badań wykazało, że statyny zabijają bardzo szybko. Podobnie jak rafinowane tłuszcze roślinne.

Odpowiedz
~brutus
~brutus ponad rok temu

Orzechy, awokado czy inne płatki to mogą jeść ptaki, zdrowy mężczyzna potrzebuje mięsa i to w odpowiedniej ilości. Co zaś do żywności przetworzonej-przestańcie dodawać chemię (E-ileś tam) to będziemy żyć długo i szczęśliwie. Nie mam zamiaru się głodzić aby pożyć kilka lat dłużej na głodowej emeryturze (wtedy będę pościł).

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dieta na cholesterol
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Dieta na cholesterol
Dieta na cholesterol

Dieta obniżająca cholesterol

Dieta na cholesterol nie tylko pomaga obniżyć wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, których nadmiar powoduje zawał serca oraz udar (...) mózgu. Dieta obniżająca poziom...

Dieta na cholesterol

Jedzenie, które zwiększa dobry cholesterol

Jedzenie, które zwiększa dobry cholesterol

Skutki wysokiego poziomu cholesterolu we krwi Wzrost poziomu cholesterolu we krwi jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Lipoproteiny o niskiej (...) schorzeń układu naczyniowego. Jaka jest rola dobrego cholesterolu?...

Dieta na cholesterol

Bakalie w walce z cholesterolem

Bakalie w walce z cholesterolem

Jak obniżyć cholesterol w naturalny sposób? Sięgaj po orzechy i owoce suszone jako przekąskę. Zawierają one składniki pomocne w walce z wysokim (...) cholesterolem. Bakalie czy mieszanka suszonych owoców z orzechami...

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Najlepsze naturalne produkty na zmniejszenie cholesterolu

Najlepsze naturalne produkty na zmniejszenie cholesterolu

Dieta cholestorelowa Martwisz się o poziom cholesterolu we krwi? To dobrze, ale zanim pobiegniesz do apteki spróbuj wprowadzić zmiany w swoim (...) sposobie żywienia. Włącz do menu produkty, które dzięki swoim właściwościom...

Miażdżyca - przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Jak oczyścić krew z cholesterolu?

Jak oczyścić krew z cholesterolu?

za jego rozkurcz) dochodzi do skurczu tętnicy i zmniejszenia ilości przepływającej przez nią krwi. Zwiększenie stężenia złego cholesterolu we krwi (...) krew ze złego cholesterolu....

Profilaktyka zawału serca

Jedzenie, które wspomaga pracę serca

Jedzenie, które wspomaga pracę serca

-naczyniowych, w tym miażdżycy. Z kolei pektyny przyczyniają się do obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL. Owoce te posiadają również właściwości (...) stopniowemu zgrubieniu i stwardnieniu ścian tętnic, przez co...

Zdrowe przepisy

Koktajl, który redukuje cholesterol i spala tłuszcz

Koktajl, który redukuje cholesterol i spala tłuszcz

pewne składniki, możemy stworzyć naturalną mieszankę, która wpłynie na obniżenie poziomu cholesterolu? Sekretny koktajl ma jeszcze inną zaletę: pomaga (...) . Połączenie tych składników uniemożliwia osadzanie się złego...