Dieta w zespole jelita drażliwego - objawy schorzenia, charakterystyka jadłospisu

Dieta w zespole jelita drażliwego powinna być ustalana indywidualnie w zależności od objawów chorobowych. Jednym osobom polecane są pokarmy bogate w błonnik, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego oraz ułatwia wypróżnianie. Z kolei u osób, u których występują przewlekłe biegunki, wyklucza się z diety produkty pełnoziarniste oraz pobudzające perystaltykę jelit. Dieta w zespole jelita drażliwego powinna być przede wszystkim łatwostrawna.

Dieta w zespole jelita drażliwego - objawy choroby

Zespół jelita drażliwego jest najczęściej występującą chorobą układu pokarmowego. Schorzenie to nie skraca długości życia, ale skutecznie pogarsza jakość życia chorych na nią osób. Zespół jelita nadwrażliwego charakteryzuje się szeregiem objawów chorobowych. Najczęściej pacjenci cierpiący na tę przypadłość uskarżają się na kurczowe bóle brzucha lub jedną z trzech dolegliwości:

Zobacz film: "Jedz to, co kochasz i chudnij"

Dolegliwości bólowe mają zmienną intensywność oraz lokalizację. Najczęściej występują po wstaniu z łóżka, po spożyciu posiłku oraz w okresie wzmożonego stresu emocjonalnego. Powyższym objawom często towarzyszą inne dolegliwości, takie jak bóle głowy, migrena, uczucie parcia na mocz, zaburzenia miesiączkowania, bóle w klatce piersiowej, a także mogą wystąpić zaburzenia seksualne czy choroba lokomocyjna. Duże grono chorych skarży się na uczucie pełności w brzuchu, wzdęcia i dyskomfort do tego stopnia, że ubranie staje się niewygodne. Często doskwierają im również burczenie w brzuchu oraz wzmożone oddawanie gazów.

Dieta w zespole jelita drażliwego - charakterystyka

Ważny element skutecznego leczenia zespołu jelita nadwrażliwego stanowi prawidłowo zbilansowana dieta.

W zależności od postaci zespołu jelita drażliwego, eliminuje się z diety określone produkty spożywcze, które mogą nasilać objawy chorobowe.

Chorym, którzy cierpią z powodu zaparć, zaleca się dietę bogatoresztkową, czyli zawierającą produkt bogate w błonnik. Do takich produktów zaliczane są przede wszystkim: pieczywo pełnoziarniste (graham, żytnie), makarony z mąki pełnoziarnistej, ryż brązowy, a także otręby przenne. W takiej diecie przy zespole jelita drażliwego Przy drugich daniach zaleca się rezygnację z ziemniaków na rzecz kaszy gryczanej i jęczmiennej. Ponadto każdy posiłek powinien zawierać porcję warzyw lub owoców, które nie tylko są doskonałym źródłem witamin i soli mineralnych, ale również błonnika, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego. W jelitach błonnik nie ulega trawieniu, nie wchłania się, a poprawia ich pracę. Wiążąc wodę, zwiększa objętość mas kałowych, ponadto drażni ściany jelit, dzięki temu zwiększa ich perystaltykę, tym samym ułatwia wydalanie mas kałowych. Jednakże, spożywając duże ilości otrębów, należy spożywać więcej produktów bogatych w żelazo (rośliny zielone, mięso) oraz wapń (sery żółte, mleko), ponieważ obecny w nich kwas fitynowy hamuje wchłanianie tych makroelementów. W przeciwnym razie mogą wystąpić anemia lub osteoporoza.

W przypadku występowania biegunek, w dietcie przy zespole jelita drażliwego należy wyeliminować produkty, które przyspieszają perystaltykę jelit. Nie wolno spożywać produktów bogatych w błonnik. Osoby chorujące na tę postać schorzenia powinny spożywać pieczywo pszenne, biały ryż, drobne makarony. Owoce i warzywa przed spożyciem powinny być ugotowane lub przetarte. Potrawy nie powinny zawierać ostrych przypraw (chilli, papryka, ketchup, musztarda, ocet), ponieważ zwiększają one wydzielanie soków trawiennych, które podrażniają jelita, potęgując dolegliwości bólowe.

Zarówno w postaci biegunkowej, jak również w przypadku występowania zaparć, ważny w diecie przy zespole jelita drażliwego jest nie tylko dobór spożywanych produktów, ale także częstość, z jaką spożywa się posiłki. Ważne jest spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu, a dania powiny być małe pod względem objętościowym, ponieważ choroba jelita drażliwego często ulega zaostrzoniu przez zbyt obfity posiłek.

Ogólne zasady diety w chorobie jelita drażliwego:

  • Picie odpowiedniej ilości wody, co najmniej 1,5 litra dziennie, ponieważ zmniejsza tendencję do zaparć i kłopotów z trawieniem, a u osób z biegunkami zapobiega odwodnieniu.
  • Nie wolno spożywać tłustych i smażonych potraw, ponieważ podrażniają jelita, w wyniku czego choroba zaostrza się.
  • Należy oganiczyć spożycie mocnej kawy oraz herbaty.
  • W postaci zaparciowej zaleca się spożywanie dużych ilości błonnika. Do produktów bogatych w błonnik należy np. chleb pełnoziarnisty, płatki zbożowe.
  • Należy unikać spożywania produktów oraz potraw wzdymających, do których zaliczane są: czereśnie, kapusta, cebula, fasola, groch, bigos, grochówka, fasolka po bretońsku.
  • Spożywanie owoców czasem może pogarszać stan chorego, ponieważ zawarta w nich fruktoza, w jelitach ulega fermentacji, co może nasilać dolegliwości.
  • Należy spożywać głównie potrawy gotowane, gotowane na parze lub pieczone w folii.

Dieta w zespole jelita drażliwego powinna być opracowywana indywidualnie, ponieważ bardzo częto dany produkt może zwiększać dolegliwości u jednej osoby, natomiast inna osoba może czuć się dobrze po jego spożyciu.

Leczenie zespołu jelita drażliwego nie jest łatwe. Istotną rolę odgrywa zidentyfikowanie czynników wyzwalających objawy, do których należy spożywanie danych produktów.

Komentarze (4)
~Darek13
~Darek13 ponad rok temu

Dawno temu koło 6 klasy podstawówki miałem własnie coś takiego ale brałem sporo leków i udało mi się z tego wyjść i jakoś od kwietnia znów się to zaczęło dodam że wtedy jakiś miesiąc paliłem e-papierosa i niestety musiałem go odstawić bo strasznie potęgował ból do tego ciągłe gazy jednym słowem masakra. Od zwykłych papierosów nie mam żadnych problemów a gdy tylko popale sobie e-fajke ból staje się nie do wytrzymania. Tak samo jest z alkoholem wystarczy jedno piwo i ból staje się większy. Dlatego nie polecam ludziom chorym na to alkoholu ani e-papierosa o jedzeniu nie wspomniałęm wszystko zostało napisane up. Pozdrawiam i życze wam i sobie powrotu do zdrowia !

Odpowiedz
~bazylia1
~bazylia1 ponad rok temu

niestety coraz więcej ludzi cierpi na tą dolegliwość. Ja na sobie przetestowałam i wiem czego unikać. Zdecydowanie dania smażone i bardzo ostre musiałam odstawić jak również mleko krowie, niektóre jogurty i kefiry. To samo sie tyczy niektórych czekolad z orzechami. Najlepsza jest dieta lekkostrawna i ograniczanie stresu. Jeśli już coś mnie złapie to z reguły biorę Loperamid wzf.Bo jak już złapie to nie ma zmiłuj.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dieta w zespole jelita drażliwego - objawy schorzenia, charakterystyka jadłospisu
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Dieta w zespole jelita drażliwego - objawy schorzenia, charakterystyka jadłospisu
Zespół jelita drażliwego - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, rokowanie

Objawy zespołu jelita drażliwego. Znasz je wszystkie?

Objawy zespołu jelita drażliwego. Znasz je wszystkie?

fizycznych, jak i skutków w sferze zdrowia psychicznego. Jak zatem rozpoznać zespół jelita drażliwego? Na co zwrócić uwagę? Jakie są jego objawy (...) się wtedy, gdy przez minimum 3 miesiące występują...

Biegunka

Biegunki a choroby wewnętrzne - co je łączy?

Biegunki a choroby wewnętrzne - co je łączy?

. Jeżeli jest ona związana z danym schorzeniem, w celu redukcji biegunki konieczne będzie podjęcie leczenia tego schorzenia. Zespół jelita drażliwego (IBS) IBS (...) perystaltykę jelit...

Żywienie

Fakty na temat zespołu jelita drażliwego

Fakty na temat zespołu jelita drażliwego

Znana nieznana choroba Bóle brzucha, wzdęcia, zatwardzenie czy biegunka to tylko niektóre objawy zespołu jelita drażliwego. Jedna na dziesięć osób (...) także: Pierwsze objawy raka jelita...

Układ pokarmowy

Nie możesz schudnąć? To może być powód

Nie możesz schudnąć? To może być powód

. Efektem jest kilka kilogramów więcej na wadze. Zobacz też: Ta dieta pozwoli ci zapomnieć o bólu żołądka Zespół jelita drażliwego Kolejną dolegliwością (...) , które mogą prowadzić do przyrostu masy...

Wpływ wegetarianizmu na zdrowie

Zdrowa dieta wegetariańska

Zdrowa dieta wegetariańska

Warzywa w diecie wegetariańskiej Dieta wegetariańska ma wiele zalet. Osoby, które wyrzuciły ze swojego jadłospisu mięso, rzadziej cierpią na nadwagę i otyłość.

Suplementy diety - charakterystyka, składniki, odchudzanie

Suplementy najlepsze dla zdrowia

Suplementy najlepsze dla zdrowia

trawiennego. Pewne typy probiotyków mogą pomóc w przypadku biegunki lub zespołu jelita drażliwego. Możesz śmiało dodawać je do jogurtu. Lukrecja (...) nie powinny zażywać DGL czy innych suplementów bez konsultacji z...

Układ pokarmowy

Jelito grube

przyczyniają się takie czynniki jak m.in.: zaburzenia perystaltyki jelit czy przebycie biegunki infekcyjnej. Objawy zespołu jelita drażliwego pojawiają (...) . Diagnozę stawia się, jeśli objawy...

Biegunka

Poznaj sprawdzone metody na przewlekłą biegunkę

Poznaj sprawdzone metody na przewlekłą biegunkę

być zdecydowanie większa. Choroby Przewlekła biegunka może być wynikiem chorób, takich jak: zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita (...) wnętrza jelita grubego i cienkiego,...

Owoce

Kiwi - charakterystyka i właściwości

Kiwi - charakterystyka i właściwości

zespołem jelita drażliwego. Zobacz także: Jelito drażliwe - objawy, diagnostyka, leczenie Kiwi - astma Naukowcy potwierdzają, że obecność kiwi (...) Kiwi - charakterystyka...