Trwa ładowanie...

Dietetyczne napoje gazowane zwiększają ryzyko otępienia i udaru mózgu

Avatar placeholder
21.04.2017 15:07
Napoje słodzone sztucznymi słodzikami mogą być szkodliwe dla naszego mózgu
Napoje słodzone sztucznymi słodzikami mogą być szkodliwe dla naszego mózgu (123rf)

Ludzie, którzy codziennie piją dietetyczne napoje gazowane, są obarczeni trzykrotnie większym ryzykiem udaru mózgu i demencji niż ci, którzy spożywają je maksymalnie raz w tygodniu. Chociaż ustalenia nie dowodzą, że wspomniane produkty uszkadzają mózg, potwierdzają wyniki wcześniejszych badań, z których wynika, że mogą przyczyniać się do częstszych zachorowań.

Zespół badawczy pod kierownictwem Matthew Pase'a ze Szkoły Medycznej w Bostonie przeanalizował dane dotyczące ponad 4 000 osób, a wnioski opublikował w czasopiśmie "Stroke".

"Odkryliśmy, że ludzie, którzy codziennie spożywają dietetyczne napoje, trzykrotnie częściej mają udary i doświadczają otępienia w okresie kolejnych 10 lat w porównaniu z osobami, które ich nie piją" - powiedział Pase w wywiadzie dla NBC News.

Zespół nie wziął pod uwagę rodzaju słodzika stosowanego w napojach, najczęściej jednak spotykane są: sacharyna, acesulfam, aspartam, neotam i sukraloza. Ku zdziwieniu specjalistów, okazało się, że produkty słodzone cukrem nie wywołują podobnych efektów. Zaobserwowali jednak inne skutki.

Zobacz film: "Czego nie powinniśmy pić"
Sztucznie słodzone napoje gazowane mogą mieć związek z udarem i chorobą Alzheimera
Sztucznie słodzone napoje gazowane mogą mieć związek z udarem i chorobą Alzheimera (123rf)

"W pierwszym badaniu stwierdziliśmy, że u ludzi spożywających soki owocowe i napoje gazowane słodzone cukrem wyraźniej widać przyspieszone starzenie się mózgu, objawiające się mniejszą objętością mózgu, słabszym funkcjonowaniem pamięci, a także mniejszym hipokampem, czyli obszarem odpowiedzialnym za konsolidację pamięci" - powiedział Pase.

Dr Ralph Sacco, prezes działu neurologii na Uniwersytecie w Miami, komentuje badanie, podkreślając, że zarówno naturalne, jak i sztuczne słodziki mają negatywny wpływ na mózg. Jego zdaniem obecnie najlepszym rozwiązaniem jest picie wody.

Analizując dane dotyczące uczestników, badacze uwzględnili wiek, płeć, wykształcenie, ogólną liczbę spożywanych kalorii, jakość diety, aktywność fizyczną i palenie tytoniu. Zaznaczają jednak, że mogą istnieć inne czynniki, które wyróżniają ludzi pijących dietetyczne napoje na tle innych.

Niektórzy mogli zacząć pić dietetyczne napoje gazowane, ponieważ obawiali się o stan zdrowia, na przykład z powodu otyłości i cukrzycy, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu i otępienia.

Keith Fargo ze Stowarzyszenia Alzheimera twierdzi, że nie chodzi tu jedynie o picie takich, czy innych napojów, bo nasza dieta to jedynie jeden z wielu czynników mających wpływ na rozwój wspomnianych chorób.

Jednocześnie Pase uspakaja, że ludzie, którzy lubią gazowane dietetyczne napoje, nie muszą panikować. Jedynie 3 proc. wszystkich uczestników doświadczyło udaru, a u 5 proc. rozwinęło się otępienie.

"Trzeba skupić się na żywieniu, ćwiczeniach, kontrolowaniu ciśnienia krwi. Pozbycie się z diety napojów dietetycznych nie jest rozwiązaniem" - dodaje Fargo.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Sacco przyznał, że przestał pić napoje dietetyczne, gdy po raz pierwszy poddał analizie działanie sztucznych słodzików. Nie zaleca on również powrotu do napojów słodzonych cukrem. Co zatem możemy pić?

Wszyscy lekarze zgadzają się co do jednego. Woda jest zawsze dobrym wyborem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze