Diety niskowęglowodanowe bezpieczne i skuteczniejsze w utracie wagi niż dieta o niskiej zawartości tłuszczu

Osoby wahające;się między przejściem na niskowęglowodanową lub niskotłuszczową dietę powinny wiedzieć, że badania pokazują niewielką przewagę diety o niskiej zawartości węglowodanów, jeśli chodzi o utratę wagi, według artykułu opublikowanego w „The Journal of American Osteopathic Association”.

Lekarze z Arizony przeprowadzili badanie, w którym uczestnicy byli na diecie niskowęglowodanowej lub niskotłuszczowej przez okres do sześciu miesięcy. W zależności od diety, uczestnicy stracili od dwóch i pół do prawie dziewięciu kilogramów więcej niż ci, którzy poszli na niskotłuszczową dietę.

"Najlepszym wyciągniętym wnioskiem jest to, że przestrzeganie diety niskowęglowodanowej wydaje się być bezpieczne i może być związane ze zmniejszeniem masy ciała" - powiedział dr Heather Fields, wewnętrzny lekarz medycyny w Klinice w Arizonie.

"Jednakże utrata wagi jest mała i wątpliwe jest znaczenie kliniczne diety niskowęglowodanowej  w porównaniu z dietą niskotłuszczową. Zachęcamy pacjentów do spożywania pełnowartościowych potraw i unikanie wysoko przetworzonej żywności, zwłaszcza przetworzonych mięs, takich jak boczek, kiełbasa, wędliny, parówki i szynka" – mówią lekarze.

Analizując badania przeprowadzone od stycznia 2005 do kwietnia 2016 roku, dr Fields dokonał analizy przeglądowej artykułów, które opisywały potencjalne negatywne skutki i ogólne bezpieczeństwo diety niskowęglowodanowej.

Diety, które poważnie ograniczają węglowodany często prowadzą do większej konsumpcji mięsa. Bywa, że prowadzi to rozwoju niektórych chorób.

Dostępne badania nie opisują źródeł, z których pochodzi białko i tłuszcze spożywane podczas diety niskowęglowodanowej oraz stwierdzaja, czy utrata wagi nie była związana z obniżeniem ciśnienia krwi, glukozy i cholesterolu, w porównaniu do stosowania innych diet.

5 zdrowych produktów, które mają więcej węglowodanów niż chleb

Jeszcze nie tak dawno temu węglowodany były uważane za podstawę zdrowej diety, a następnie stały się produktem, którego należy unikać. Prawda jest jednak...

"Lekarze muszą pamiętać, że literatura jest zaskakująco ograniczona, zważywszy na popularność tych diet. Nasz przegląd nie znalazł żadnych problemów w zakresie bezpieczeństwa stosowania diety niskowęglowodanowej, ale pacjenci rozważający ją powinni być świadomi, że jest bardzo mało danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności długoterminowego wpływu na zdrowie tej diety" – mówi Fields.

Naukowcy zauważają również, że ograniczenia w poprzednich badaniach powodują, że trudno było wyciągnąć ogólne wnioski. Na przykład, badania nie uwzględniło rodzaju utraconej masy, czy nastąpił spadek masy mięśni, wody lub czy tłuszczu.

Przegląd znalazł nawet, że definicje diety niskowęglowodanowej są wysoce zmienne.

Najlepsze węglowodany na utratę wagi

Węglowodany to wróg numer jeden wielu odchudzających się osób. Jeśli uwielbiasz makaron, chleb i słodycze, ale nie jesz ich, bo boisz się przytyć, mamy...

"Jako lekarz, mówię pacjentom, że nie ma jednego uniwersalnego podejścia do zdrowia" - mówi dr Tiffany Lowe-Payne.

Dr Lowe-Payne przyznaje, że węglowodany są podstawą diety większości ludzi, a po sześciu miesiącach, utrata masy ciała jest praktycznie taka sama jak dla osób na diecie niskotłuszczowej.

Jednak naukowcy zauważyli, że niskowęglowodanowe diety przynoszą korzyści dla pacjentów próbujących obniżyć poziom cukru we krwi lub zarządzać poziomem insulinooporności.

Natalia Kulik, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...