Wady i zalety diet odchudzających

Diety odchudzające są ogromnie popularne we współczesnym świecie ogarniętym szałem idealnego wyglądu. Większość kobiet ma na swoim koncie co najmniej jedną dietę odchudzającą. Ale czy wszyscy zdają sobie sprawę jak odchudzać się skutecznie, ale zarazem bezpiecznie oraz, jak uniknąć skutków ubocznych odchudzania, jak np. efekt jojo?

Skuteczne odchudzanie a bezpieczne odchudzanie

Przez lata zmieniały się trendy w odchudzaniu propagujące różne rodzaje diet odchudzających jako najskuteczniejsze na pozbycie się zbędnych kilogramów w szybkim czasie. Jednakże, aby dieta odchudzająca była i skuteczna i bezpieczna nie licz na szybką utratę kilogramów, która może zrujnować organizm oraz wywołać efekt jojo, który zniweczy cały wysiłek.

Sól w diecie - ile można spożywać?

Diety odchudzające opierają się na jedzeniu pokarmów z danej grupy, przestrzeganiu godzin spożywania posiłków oraz innych rygorystycznych zasad. Między innymi dlatego tak trudno jest wytrzymać na diecie.

Zalety diet odchudzających

Czasem przejście na dietę odchudzającą oznacza jedzenie pokarmów, po które zazwyczaj nie sięgamy, a które oferują ważne urozmaicenie codziennej diety, tj. duża ilość świeżych lub gotowanych warzyw, owoców oraz ograniczenie spożycia słodyczy oraz fast-foodów. Diety odchudzające zazwyczaj opierają się na wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych, które w naturalny sposób poprawiają przemianę materii i sprzyjają odzyskaniu lub osiągnięciu pięknej i zdrowej sylwetki.

Diety odchudzające opierające się na spożywaniu mniejszej ilości tłuszczów a nie węglowodanów są lepsze dla naszego zdrowia. Węglowodany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a skutkiem ubocznym ich niedostatku może być zmęczenie i problemy z koncentracją. Natomiast dieta niskotłuszczowa wyeliminuje te niepożądane skutki, gdyż organizm spala wtedy tłuszcz, a nie węglowodany.

Jeśli mamy nadwagę lub, co gorsza, można już mówić o otyłości przejście na dietę odchudzającą oraz rozsądne jej zastosowanie oznacza poprawienie stanu zdrowia całego organizmu. Zmniejszenie spożycia tłuszczów oraz soli (co jest zaleceniem większości diet odchudzających) zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału, zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów oraz problemów układu krążenia.

Skuteczne odchudzanie - zdjęcie

Aby dostrzec rezultaty aktywnego odchudzania, trzeba regularnie i wytrwale ćwiczyć. Wysiłek zawsze przynosi owoce.

Skutki uboczne diet odchudzających

Zła dieta charakteryzuje się niewłaściwym dobraniem spożywanych składników pokarmowych. O ile w diecie niskotłuszczowej dopuszczalne jest spożywanie węglowodanów, należy pamiętać, że nie wszystkie węglowodany są sobie równe. Np. częste spożywanie cukru w czasie diety odchudzającej utrudni utratę wagi.

Poza tym skuteczna dieta odchudzająca musi być zróżnicowana, gdyż organizm potrzebuje różnorodnych składników pokarmowych do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też całkowite wyeliminowanie z diety jakiegokolwiek składnika może być ryzykowne. Na przykład skutki uboczne odchudzania ograniczającego spożycie tłuszczów to nieprawidłowo przebiegające procesy hormonalne.

Diety odchudzające, które zabronią spożywania niektórych pokarmów mogą pozbawić nas źródeł witaminy A, E oraz K, które znajdują się w tłustych produktach. Jeśli twoja dieta odchudzająca trwa dłuższy okres czasu warto uzupełnić niedobory witamin przyjmując suplementy diety.

W dzisiejszym świecie diety odchudzające wiodą prym wśród nastolatek i młodych kobiet, które pragną wyglądać jak światowe sławy. Warto zdać sobie sprawę, że dieta odchudzająca jest skuteczna i bezpieczna tylko, jeśli jest przeprowadzona mądrze i dostosowana do potrzeb konkretnego organizmu. Lepiej nie ryzykować, że wpadnie się w pętlę skutków ubocznych diety i zasięgnąć opinii dietetyka.

Diana Maciąg, ponad rok temu

Bibliografia

  • Chełmińska-Wieczorek Z. Nowoczesna dietetyczna książka kucharska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000, ISBN 83-200-2483-8
  • Pitchford P. Odżywianie dla zdrowia, Galaktyka, Łódź 2008, ISBN 978-83-7579-023-8
  • Hołub B. Poradnik dietetyczny dla kobiet, Wektor, Warszawa 2005, ISBN 83-906830-9-1
  • Kahlau S. 100 pomysłów na diety i smukłą sylwetkę, Muza, Warszawa 2005, ISBN 83-7079-761-X

Źródła zewnętrzne

Skuteczna dieta odchudzająca

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Skuteczna dieta odchudzająca - wpływ diety na zdrowie, zasady zdrowego odchudzania, najskuteczniejsze diety
Żywność ekologiczna

Wady i zalety ekożywności

Wady i zalety ekożywności

Żywność ekologiczna Żywność ekologiczna ma bardzo wiele zalet, jednak ma również wady, co również trzeba wziąć pod uwagę w bilansowaniu diety.

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Błędy podczas biegania

Błędy podczas biegania

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż nieodpowiednia technika może doprowadzić do bólu pleców, drętwienia kończyn oraz wady postawy.

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Kaloryczne produkty

Kaloryczne produkty

Odchudzanie nie musi oznaczać destrukcyjnych diet i ciągłych głodówek. Wystarczy usunąć z codziennego menu kilka kalorycznych produktów i zastąpić je zdrowymi składnikami, a efekty szybko będą widoczne.

Psychologia w odchudzaniu

Poradnik dla wiecznie odchudzających się

Poradnik dla wiecznie odchudzających się

Diet coaching pomoże ci stracić na wadze bez efektu jo-jo. Zmiana stosunku do jedzenia jest kluczowa dla trwałej utraty zbędnych kilogramów.

Soczewki kontaktowe

Szkła kontaktowe (WIDEO)

Szkła kontaktowe (WIDEO) Odtwórz wideo

. O tym, jakie są ich wady i zalety oraz jak je prawidłowo stosować, opowiada lekarz Łukasz Dubielecki. Podstawową zaletą soczewek kontaktowych (...) jest to, że można za ich pomocą korygować nawet bardzo duże wady...

Warzywa - dzienna dawka, właściwości odżywcze, kaloryczność

8 powodów, dla których warto jeść kapustę

8 powodów, dla których warto jeść kapustę

ją w diecie, szczególnie że często jest niedoceniana. Oto główne zalety spożywania kapusty dla zdrowia. Wzmocnienie odporności Kapusta bogata (...) ma najlepsze właściwości obniżające cholesterol. Pomaga schudnąć 100 gramów kapusty...