Trwa ładowanie...

Dlaczego kobiety są podatniejsze na zaburzenia odżywiania?

Avatar placeholder
18.10.2016 10:27
Dlaczego kobiety są podatniejsze na zaburzenia odżywiania?
Dlaczego kobiety są podatniejsze na zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania są znacznie częstsze wśród kobiet niż wśród mężczyzn. Teraz nowe badanie być może odkrywa neurologiczne podłoże tej różnicy. Naukowcy uważają, że kobiety są bardziej niż mężczyźni narażone na takie działanie mózgu, które prowadzi do negatywnego postrzegania własnego ciała.

To, że kobiety są bardziej krytyczne względem swojego ciała, wynika z działania ich mózgów
To, że kobiety są bardziej krytyczne względem swojego ciała, wynika z działania ich mózgów (123RF)

1. Kobiety znacznie częściej mają kompleksy związane ze swoim wyglądem

Autorka badania, dr Catherine Preston z Wydziału Psychologii na Uniwersytecie York w Wielkiej Brytanii i jej współpracownicy opublikowali swoje badania w czasopiśmie „Cerebral Cortex”.

Według Narodowego Stowarzyszenia Zaburzeń Odżywiania (National Eating Disorders Association, NEDA), około 30 milionów Amerykanów cierpi na jakąś formę tego zaburzenia, a około 20 mln to kobiety.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Od dawna znany jest pogląd, który mówi, że kobiety są bardziej związane z obrazem swojego ciała niż mężczyźni, a wcześniejsze badania wykazały, że kobiety częściej niż mężczyźni mają kompleksy na tym punkcie.

"Tak, ta skłonność do krytykowania ciała może być ważnym czynnikiem leżącym u podstaw tego, że zaburzenia odżywiania u kobiet są częstsze" - twierdzą autorzy.

Zobacz także

Jeśli chodzi o negatywne postrzeganie wyglądu fizycznego, uważa się, że to naciski społeczne odgrywają kluczową rolę. Ponieważ kobiety są bardziej podatne na taką presję, może to wyjaśnić po części, dlatego zaburzenia odżywiania dotykają je częściej.

Jednak wcześniejsze badania wykazały, że w niektórych przypadkach zaburzeń, zwłaszcza anoreksji, pacjenci zawyżają rozmiar ich ciała - to znaczy, że wydaje im się, że są więksi niż w rzeczywistości.

"W dzisiejszym społeczeństwie zachodnim obawy dotyczące rozmiaru ciała i negatywne uczucia wobec niego są zbyt powszechne. Jednak niewiele wiadomo na temat mechanizmów neuronalnych leżących u podstaw takiego stanu  i zaburzenia patologicznego jedzenia” - mówi dr Preston.

2. Otyłość powoduje takie emocje, jak strach i gniew

Dr Preston i zespół próbowali w badaniach znaleźć aktywność mózgu, która może leżeć u podstaw negatywnego postrzegania ciała.

Zespół liczył 32 zdrowe osoby - 16 mężczyzn i 16 kobiet. Żaden z uczestników nie miał nigdy zaburzeń odżywiania, a ich wysokość i masa ciała były mierzone przy rejestracji.

Każdy z uczestników został zobowiązany do noszenia zestawu wirtualnej rzeczywistości, który, gdy spoglądali w dół, pokazywał im pierwszoosobowe wideo o "szczupłym" lub "otyłym" ciele. Innymi słowy, wyglądało, jakby to ciało należało do nich. W celu zintensyfikowania tej iluzji, naukowcy szturchali  badanych kijem, a uczestnicy widzieli to samo przez okulary.

Podczas tego eksperymentu badano aktywność mózgu każdego z uczestników za pomocą rezonansu magnetycznego.

Gdy uczestnicy widzieli swoje "otyłe" ciała, zespół rejestrował bezpośredni związek między aktywnością w obszarze mózgu związanym z postrzeganiem ciała - płacie ciemieniowym - a aktywnością w przedniej części kory zakrętu obręczy, regionie mózgu związanym z przetwarzaniem pierwotnych emocji, takich jak strach i gniew.

Co więcej, naukowcy odkryli, że taka aktywność mózgu była bardziej widoczna u kobiet niż u mężczyzn. To sugeruje, że otyłość znacznie bardziej przeszkadza paniom.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycie może pomóc rzucić światło na to, dlaczego kobiety są bardziej narażone na zaburzeniami odżywiania niż mężczyźni.

"Badania te pokazują związek między postrzeganiem ciała i naszymi reakcjami emocjonalnymi dotyczących oceny swojego ciała. Mogą też pomóc wyjaśnić neurobiologiczne podstawy podatności kobiet na te zaburzenia" – mówi dr Catherine Preston

Zespół planuje dalsze badania, które mają pokazać, jak wpływać na emocje związane z postrzeganiem ciała.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze