Przejdź na WP

Dlaczego konieczne jest usuwanie kamienia nazębnego?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by kamień nazębny usuwać dwa razy w roku. Wiele osób jednak nigdy nie poddało się takiemu zabiegowi, uważając, że to jedynie problem estetyczny nie mający żadnego wpływu na zdrowie.

Zobacz film: "Domowe sposoby na bolący ząb"

W kamieniu nazębnym obecnych jest mnóstwo bakterii, które mogą prowadzić do rozwoju wielu problemów, by wspomnieć choćby o nieświeżym oddechu i próchnicy. Ale to dopiero wierzchołek góry, bo patogeny bytujące w jamie ustnej mogą również zainicjować choroby serca lub nerek.

1. Co to jest kamień nazębny?

W płytce nazębnej gromadzą się resztki jedzenia, naskórka i bakterie. Cześć z nich jesteśmy w stanie wyeliminować w czasie codziennej higieny - poprzez mycie zębów oraz płukanie ust specjalnym płynem. Płytka jednak całkowicie nie znika, ale narasta. Z czasem ulega mineralizacji, wówczas twardnieje, a na zębach widoczny staje się kamień nazębny.

Tworzy się on również pod dziąsłami, co może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Objawia się krwawieniem w czasie mycia zębów lub gryzienia, w ustach pojawić się może nieprzyjemny smak. Po pewnym czasie w wyniku powstałych uszkodzeń mogą odsłonić się korzenie zębowe, a to już pierwszy objaw parodontozy.

10 sprawdzonych sposobów na białe zęby
10 sprawdzonych sposobów na białe zęby [15 zdjęć]

Czy twój uśmiech stracił blask i nabrał odcieni szarości? Przebarwienia na zębach pojawiają się z wiekiem,...

zobacz galerię

U niektórych osób kamień nazębny tworzy się szybciej, u innych jest on zdecydowanie mniej widoczny. To cecha indywidualna, która uzależniona jest od predyspozycji genetycznych, składu i ilości wydzielanej śliny, źle wykonanych plomb, wad zgryzu, nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Duże znaczenie mają również nawyki żywieniowe. Narastaniu kamienia sprzyja dieta bogata w węglowodany i nabiał.

Przeczytaj koniecznie

2. Kiedy usuwać kamień nazębny?

Stomatologa najczęściej odwiedzamy dopiero wówczas, gdy ból zęba staje się trudny do wytrzymania. W wielu przypadkach sytuacja jest już na tyle poważna, że leczenie jest dłuższe i trudniejsze. Można temu zapobiec chodząc do dentysty co najmniej raz na pół roku. W czasie wizyty specjalista sprawdzi stan naszego uzębienia, ale też oceni ryzyko rozwoju chorób przyzębia (tkanek otaczających ząb).

Kamień nazębny można osunąć w ramach ubezpieczenia zdrowotnego raz w roku
Kamień nazębny można osunąć w ramach ubezpieczenia zdrowotnego raz w roku (123RF)

Stomatolog może również zalecić pacjentowi usunięcie kamienia nazębnego. Zabieg taki bezpłatnie przysługuje raz w roku każdemu, kto jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. W gabinecie prywatnym za tego rodzaju usługę trzeba zapłacić od 150 do 250 złotych.

Usuwanie kamienia to zatem nie tylko inwestycja w piękny uśmiech. To również działanie profilaktyczne, które pozwoli nam cieszyć się dobrym zdrowiem. Warto pamiętać, że bytujące w naszej jamie ustnej bakterie nie tylko destrukcyjnie wpływają na zęby, ale też na cały organizm. Mogą bowiem doprowadzić do powstania ogólnoustrojowego stanu zapalnego, którego następstwa bywają bardzo poważne (miażdżyca, glikemia, uszkodzenia nerek, zwiększenie masy lewej komory serca, zawał serca).

Następny artykuł: Zdrowe odżywianie

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy