Trwa ładowanie...

Dlaczego mistrzowie szachów wygrywają?

Kognitywni naukowcy z Cluster of Excellence Cognitive Interaction Technology (CITEC) z Uniwersytetu Bielefeld próbowali odkryć sekret sukcesów szachistów w ubiegłym roku w ramach projektu "Ceege" poprzez rejestrowanie ruchów oczu graczy i ich mimiki. Teraz naukowcy ujawnili swoje wstępne wyniki i wyjaśnili, dlaczego norweski arcymistrz Magnus Carlsen ponownie zdobył tytuł mistrza świata w szachach w tegorocznym turnieju.

"Istnieje wiele teorii na temat tego, w jaki sposób mózg kontroluje uwagę i rozwiązuje problemy zarówno w sytuacjach codziennych, jak i sytuacjach gier" - mówi profesor dr Thomas Schack, naukowiec sportu i psycholog poznawczy, stojący na czele grupy badawczej CITEC "Neurocognition and Action - Biomechanics", jak również projektu badawczego szachów.

"Gra w szachy jest idealnym obiektem badań do testowania tych teorii, ponieważ szachiści muszą być bardzo uważni i podejmować decyzje w krótkich odstępach czasu na temat tego, w jaki sposób będą dalej grać" - dodaje.

Grupa badawcza Schack pracuje razem z INRIA Grenoble Rodan-Aples, instytutem badawczym we Francji nad "Ceege". Nazwa projektu oznacza "Chess Expertise from Eye Gaze and Emotion".

Naukowcy pracują nad rozwiązaniem zagadki mistrzów szachów
Naukowcy pracują nad rozwiązaniem zagadki mistrzów szachów (Shutterstock)

"Badamy poszczególne taktyki gry, zachowania szachistów wobec siebie i ich język ciała" - mówi dr Kai Essig, który wraz z Thomasem Küchelmann pracuje nad projektem. "Na podstawie ustaleń tego projektu, będziemy w stanie przewidzieć w przyszłości, jak silną jednostką jest indywidualny szachista, i jak duże są szanse, że dany gracz wygra mecz. Wydaje się, że będziemy nawet w stanie rozpoznać szereg optymalnych ruchów, które zwiększają prawdopodobieństwo wygranej danego gracza".

W celu zebrania możliwie jak największej ilości informacji na temat uczestników i ich sposobu zachowania, naukowcy Bielefeld korzystają z różnych technik. Okulary Eye Tracking pozwalają na pomiar położenia wzroku graczy, natomiast kamery wideo rejestrują ich mimikę i język ciała.

Profesor dr James Crowley i jego zespół z Instytutu INRIA koncentrują się na emocjach szachistów, rejestrując na przykład mikroekspresje - mimike, która jest rozpoznawalna tylko przez kilka milisekund - a także gesty, tętno i częstość oddechów i pocenie się.

Ponad 120 uczestników do tej pory grało w szachy pod obserwacją w badaniu pilotażowym i w badaniu głównym. Spośród nich, 1/3 była ekspertami w kwestii szachów, a pozostałe 2/3 nowicjuszami. "Obecne badanie i badanie pilotażowe pokazuje, że eksperci wykazują znaczne różnice w ruchach gałek ocznych" - mówi Kai Essig.

ZOBACZ TAKŻE:

Dzięki wiedzy uzyskanej z ich projektu naukowcy uważnie śledzili szachowego mistrza świata w listopadzie.

"Na początku turnieju, było już jasne, że Magnus Carlsen wygra. On wykazał większą inicjatywę w pierwszych sześciu meczach. To było prawie niemożliwe dla jego przeciwnika Sergeja Karjakina, aby zdominować grę" - mówi fizyk Thomas Küchelmann. Choć obserwując z daleka, można wyciągnąć jedynie ograniczone wnioski.

"W celu wyciągnięcia konkretnych wniosków, musielibyśmy zmierzyć spotkanie Carlsen i Karjakin naszym sprzętem testowym. Byłoby interesujące, aby zmierzyć, na przykład, reakcje emocjonalną Carlsena na swoje stracone szanse na koniec gry, na jego błąd w ósmym meczu, który przegrał, jak również reakcje emocjonalne Karjakina na upływający czas w dogrywce" – wyjaśnia Küchelmann.

Na podstawie swoich ustaleń, naukowcy chcą opracować elektronicznego asystenta szachowego, który analizuje słabości szachowych nowicjuszy i ekspertów, będzie trenować graczy poprzez dostarczanie wskazówek i wyjaśnień, a dodatkowo podpowie, który ruch jest optymalny w danej sytuacji.

"Patrząc w przyszłość, byłoby również możliwe zintegrowanie tego systemu wspomagającego z robotem. Dzięki swojej fizycznej obecności, roboty mogłyby motywować graczy w inny sposób niż na przykład asystent pracujący werbalnie na tablecie" - wyjaśnia Thomas Schack.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.