Dlaczego należy chronić usta przed promieniowaniem UV?

W okresie lata spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu. To z kolei wiąże się ze zwiększeniem ekspozycji skóry oraz czerwieni wargowej na działanie promieniowania UV, które znacząco przyśpiesza procesy starzenia się tych partii twarzy oraz zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów w ich obrębie. To właśnie z tego względu każdego dnia powinno się stosować filtry słoneczne.

Chroń usta przed działaniem słońca

Dzięki badaniom klinicznym wiadomo, że jedynie 37% osób regularnie stosujących kosmetyki z filtrami zabezpiecza również usta przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV. Niewiele osób ma świadomość, że konsekwencją tego może być nowotwór wargi.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Promieniowanie UV stanowi bowiem jeden z głównych czynników powodujących powstawanie nowotworów. Odpowiada ono niemal w 90% za wystąpienie wielu nowotworów skóry. Usta są szczególnie narażone na niekorzystny wpływ promieniowania słonecznego, gdyż w przeciwieństwie do skóry nie posiadają one naturalnego mechanizmu obronnego w postaci syntezy melaniny – barwnika wydzielanego w skórze pod wpływem promieniowania UV, który zwiększa jej ochronę na oparzenia. Z kolei powstanie oparzenia jest równoznaczne z uszkodzeniem komórek w obrębie danej partii skóry, a to zwiększa również ryzyko wystąpienia nowotworów w tej okolicy.

Poza tym nadmierna ekspozycja na słońce zmniejsza produkcję kolagenu w obrębie ust, a to z kolei z czasem skutkuje zmniejszeniem ich objętości oraz elastyczności. Ponadto na skutek tego stopniowo pojawiają się pierwsze zmarszczki w okolicy ust.

Badania kliniczne potwierdzają, że to mężczyźni są bardziej narażeni na wystąpienie nowotworu czerwieni wargowej. Może to być związane z tym, że zazwyczaj nie przywiązują oni istotnej wagi do codziennej pielęgnacji skóry, a tym bardziej do pielęgnacji ust. Oczywiście to nie zwalnia kobiet z konieczności regularnej ochrony czerwieni wargowej przed słońcem.

W jaki sposób pielęgnować usta, aby jednocześnie chronić je przed niekorzystnym działaniem słońca?

To ważne, aby przez cały rok każdego dnia aplikować na usta kosmetyki silnie nawilżające, które zawierają w składzie filtry słoneczne. Dzięki temu usta będą miękkie i gładkie, a jednocześnie będą one również chronione przed uszkodzeniami związanymi z działaniem słońca. Warto zwrócić uwagę na to, aby współczynnik ochrony SPF w tym przypadku nie był niższy niż 15.
Słońce sprzyja również nadmiernemu wysychaniu ust. Dlatego przynajmniej raz w tygodniu warto wykonać domowy peeling ust. Można go przygotować poprzez połączenie łyżeczki cukru z odrobiną oliwy. Składniki mieszamy ze sobą do momentu uzyskania gęstej papki. Taką mieszaninę należy nałożyć na powierzchnię czerwieni wargowej, a następnie masować ją przez kilka minut. Na koniec trzeba usunąć z ust resztki peelingu przy użyciu letniej wody i zaaplikować na ich powierzchnię natłuszczający balsam pielęgnacyjny.

Odpowiednia pielęgnacja ust latem zapewni im dobre nawilżenie, miękkość i gładkość. Co więcej, filtry zawarte w szminkach i sztyftach do ust zapobiegną przedwczesnemu starzeniu się tej delikatnej partii twarzy, a także będą ją chronić przed nowotworami wynikającymi z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV.

Komentarze (1)
~Dominika 1991
~Dominika 1991 ponad rok temu

Ja tam zawsze używam Lips Sun sztyft firmy Pharmacy Labolatories, świetnie nawilża i chroni przed słońcem. Kiedyś miałam z tym problemy, bo usta mi po prostu pękały a ta pomadka mi pomaga. Polecam ;)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Twarz
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 2 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 8 godzin temu

11
Artykuły Twarz
Opalanie

Czy wiesz, jak używać kremu z filtrem?

Mimo iż wszyscy wiedzą o konieczności stosowania kosmetyków z filtrem, wiele osób zapomina o tym obowiązku lub korzysta z kremów z filtrem, ale nieprawidłowo. Jakie są najczęstsze błędy konsumentów?

Składniki kosmetyków

Jakie filtry zapewnią twojej skórze najlepszą ochronę?

Wybór kosmetyków ochronnych z filtrami jest niezmiernie ogromny. Różnią się one między sobą wysokością współczynnika SPF oraz formułą. Zastanawiasz się nad tym, który filtr zapewni Twojej skórze najlepszą ochronę?