Trwa ładowanie...

Namiętność - czym jest, co zabija namięność w związku?

Namiętność jest charakterystyczną cechą romantycznych początków związku. Wiąże się z absolutnym uwielbieniem, idealizacją partnera oraz chęcią częstych i intensywnych kontaktów. W tej fazie fizyczne pożądanie, ochota na bliskość i seks jest czymś naturalnym i oczywistym. Czy taki stan może trwać wiecznie?

spis treści

1. Namiętność - czym jest?

W jednym z badań zapytano kobiety, co robią, kiedy mają chwilę wolnego czasu i spędzają go w domu razem z mężem. Okazało się, że ponad 30% Pań poniżej 35 r. życia odpowiedziało, że kocha się wtedy ze swoim mężem. Tak samo odpowiedziało 25% kobiet pomiędzy 35. a 45 r. życia, ale tylko 10% Pań po 45 r. życia.

Erotyzm pomiędzy partnerami to przede wszystkim namiętności i intymność. Okazuje się, że w miarę trwania związku oba te czynniki obniżają swój poziom. Tak oto początkowo szalona namiętność umiera w miarę trwania związku.

Zobacz film: "Jak rozbudzić pożądanie partnera i przełamać rutynę?"

2. Namiętność - co zabija namięność w związku?

Stopniowa śmierć namiętności wyjaśnia się przede wszystkim poprzez jej nierealistyczność. Wewnętrzna logika namiętności prowadzi do tego, że po jej skonsumowaniu zaczynają pojawiać się zabójcze konsekwencje. Namiętność nie może rosnąć w nieskończoność.

Jedną z cech namiętności jest absolutnie uwielbienie kochanka, a to dzieje się jedynie przy braku realnej oceny rzeczywistości. W końcu przychodzi taki moment, że zaczynamy dostrzegać wady i niedoskonałości partnera. Oczywiście miłość może trwać jeszcze bardzo długo, jednak w pewnym momencie przestaje opierać się na bezgranicznym uwielbieniu kochanej osoby.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

W czasie kiedy kochankowie przeżywają namiętność, nic nie jest ważniejsze od łączącego ich uczucia. Aby taki stan mógł trwać, nie może pojawić się konkurencja. Wszystko, co odciąga uwagę od zakochania: problemy w pracy, dzieci, finanse itp., jednocześnie powoduje uśpienie namiętności, a nawet może oznaczać całkowitą jej śmierć.

Uważa się, że pierwsza faza zakochania, czyli zauroczenie i związana z nim namiętność, jest w pewnym sensie zjawiskiem paradoksalnym. Bądźmy więc świadomi, że jej nagłe i często dramatyczne zakończenie jest zjawiskiem normalnym i powszechnym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

 Anna Białous
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza