AstraZeneca zostanie podana nauczycielom? Prof. Szuster-Ciesielska mówi, dlaczego nie podamy ich osobom starszym
- Nowe warianty pojawiają się jak grzyby po deszczu - mówi prof. Szuster - Ciesielska i wyjaśnia zamieszanie wokół szczepionek firmy AstraZeneca. Jak się okazuje, szczepionka nie tyle nie jest skuteczna w grupie osób powyżej 60. roku życia, ile po prostu w tej grupie nie była przebadana. Czy nauczyciele, którzy podnoszą liczny sprzeciw wobec tej szczepionki, mają się czego bać?
1. Szczepienia nauczycieli
Ze względu na ograniczenia związane z wiekiem seniorzy dalej będą szczepieni preparatami firm Moderna i Pfizer, natomiast szczepionka AstryZeneki będzie przeznaczona dla wojska i nauczycieli.
Jednak ci ostatni mają obiekcje i nie chcą się poddać szczepieniu. Wskazują, że mają sprzeczne informacje dotyczące skuteczności preparatu. W rozmowie z WP abcZdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z UMCS, wyjaśniła, że szczepionka jest dokładnie przebadana i bezpieczna.
- W najbliższym czasie przewidywana jest dostawa szczepionek AstraZeneca, w związku z czym należy spodziewać się, że właśnie preparat tej firmy będzie dostępny, zważywszy na trudności w dostawach szczepionek innych firm. Szczepionka AstraZeneki spełniła wszystkie wymagania, w tym także profil bezpieczeństwa i została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków oraz Komisję Europejską. W badaniach klinicznych uczestniczyło blisko 50 tys. ochotników – powiedziała prof. Szuster-Ciesielska.
Jak zaznacza, skuteczność szczepionki AstraZeneca waha się między 62-76 proc. Daje więc również bardzo wysoką ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i hospitalizacją.
- W sytuacji, kiedy nie mamy dostępnych żadnych innych szczepionek z powodu ograniczenia lub opóźnienia dostaw, należy korzystać z tych preparatów, równie skutecznych, które są dostępne. Nie wiemy bowiem, kiedy możemy zakazić się wirusem, zwłaszcza nowymi wariantami, które pojawiają się jak grzyby po deszczu – mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.
Ostatnie doniesienia na temat szczepionki od AstraZeneki mówiły o tym, że nie powinny być nią szczepione osoby powyżej 60 roku życia. Prof. Szuster-Ciesielska właśnie w tym upatruje główny powód obaw nauczycieli, wśród których znaczną część stanowią osoby zbliżające się do wieku emerytalnego.
- Nie wiem, jakie są tutaj zastrzeżenia nauczycieli, dlaczego nie chcą się szczepić tą szczepionką. Czy może to wynikać z tego, że jest ona adresowana do osób poniżej 60 roku życia? Tutaj chciałabym uspokoić, że to nie znaczy, że ta szczepionka nie będzie skuteczna u starszych osób. To znaczy tylko tyle, że osoby powyżej 65 roku życia nie były licznie reprezentowane w badaniach klinicznych. Wobec tego nie można wysnuć jakichś wiążących wniosków na temat skuteczności szczepionki w tej grupie wiekowej – mówi specjalistka. - Obecnie AstraZeneca dodatkowo rekrutuje właśnie osoby starsze, aby kontynuować badania kliniczne i rozszerzyć możliwość podawania szczepionki także osobom powyżej 65. roku życia.
2. Szczepienia osób z zaburzeniami krzepliwości
Wśród przeciwwskazań do podania szczepionki AstraZeneca producent wymienił: ciężką reakcję alergiczną na którykolwiek ze składników preparatu, anafilaksję w historii choroby, spowodowaną przyjęciem jakiejkolwiek innej szczepionki, występującą w chwili szczepienia ciężką infekcję z gorączką powyżej 38°C oraz zaburzenia krzepliwości. Czy nauczyciele, których dyskwalifikują schorzenia takie jak zakrzepica, będą mogli zostać zaszczepieni inną szczepionką?
- Tu już są wskazania medyczne i takie osoby, powinny być potraktowane indywidualnie. Lekarz kwalifikujący powinien się jasno wypowiedzieć, która szczepionka w związku z jakimiś określonymi schorzeniami, czy przeciwwskazaniami byłaby najlepsza dla danej osoby. Nie sądzę, żeby dla takich osób nie znaleziono szczepionki, która spełni wymagania – mówi prof. Szuster-Ciesielska.
- Powiem jeszcze jedną ważną rzecz, która różni szczepionki genetyczne od wektorowej. W przypadku szczepionek genetycznych wiemy, że są one zbudowane z nanocząstki lipidowej, w skład której wchodzi glikol polietylenowy, więc niektóre osoby mogą być uczulone na ten związek i właśnie dla nich lepszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie szczepionki AstraZeneca - dodaje.
Czy przynależność do danej grupy, w tym przypadku nauczycieli, definiuje jaką szczepionką będziemy szczepieni?
- Nie widzę związku między przynależnością do danej grupy (z wyjątkiem grupy wiekowej) a obowiązkiem szczepienia konkretnym preparatem. To jest rzecz przypadku, jakie szczepionki są dostępne, takie będą wykorzystywane. Nie wiem, czy istnieje możliwość zażyczenia sobie konkretnej szczepionki, bo tak naprawdę o tym decydują dwie rzeczy: przede wszystkim lekarz, który kwalifikuje oraz to jaka aktualnie szczepionka jest dostępna. Jedynymi takimi przeciwwskazaniami, które określi lekarz, to wiek (w przypadku AstraZeneki) oraz dodatkowe obciążenia czy uczulenia opisane w Charakterystyce Produktu Leczniczego – dodaje specjalistka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.