Trwa ładowanie...

Dlaczego nie lubimy hipokrytów?

Avatar placeholder
31.01.2017 14:01
Dlaczego nie lubimy hipokrytów?
Dlaczego nie lubimy hipokrytów?

Według artykułu opublikowanego w "Psychological Science" czasopiśmie Towarzystwa Nauk Psychologicznych, większość ludzi unika hipokrytów, ponieważ ich sposób zachowania często wprowadza ludzi w błąd, przez co uważamy, że są inni niż w rzeczywistości. Badania wykazały, że ludzie dużo bardziej nie lubią hipokrytów niż osób, które nie kryją się z zachowaniem, które może komuś się nie spodobać.

Jillian Jordan z Uniwersytetu Yale, główna autorka badania, zauważa, że ludzie nie lubią hipokrytów, ponieważ potępiają oni pewne zachowania, aby zyskać reputację i sprawiać wrażenie osoby cnotliwej. Dzieje się to jednak kosztem tych, których oni krytykują, podczas gdy dobra reputacja hipokrytów nie ma w rzeczywistości żadnych podstaw.

Wydaje się logiczne, że możemy nie lubić hipokrytów, ponieważ ich zachowanie zaprzecza ich słowom, sami nie realizują swoich wartości moralnych, albo też dlatego, że świadomie angażują się w zachowania, które są uznawane za złe. Wszystkie te wyjaśnienia wydają się wiarygodne, ale nowe odkrycia sugerują, że to nieprawdziwe przedstawienie ich moralnego charakteru naprawdę wzmaga nasz gniew.

W badaniu on-line z udziałem 619 uczestników z Jordanii i Yale Roseanna Sommers, Paul Bloom i David G. Rand przedstawili każdemu uczestnikowi jeden z czterech scenariuszy sytuacji prowadzących do różnych występków moralnych: biegacz stosujący środki dopingujące, uczeń oszukujący na egzaminie z chemii, pracownik niedotrzymujący terminów w pracach nad projektem zespołowym i członek klubu turystyki pieszej, który nie jest niewierny.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Ludzie nie lubią hipokrytów ze względu na ich fałszywą moralność
Ludzie nie lubią hipokrytów ze względu na ich fałszywą moralność

W każdym scenariuszu uczestnicy przeczytali rozmowę zawierającą potępienie moralne sytuacji. Naukowcy raz prezentowali główną postać historii potępiającą takie zachowanie (co miało być potem ocenione przez uczestników), a raz kogoś innego, a także raz scenariusz przedstawiał informacje na temat zachowania moralnego głównej postaci, a raz nie. Uczestnicy następnie oceniali jak wiarygodna i sympatyczna jest postać, a także prawdopodobieństwo, że postać ta będzie angażować się w opisane zachowanie.

Wyniki pokazały, że uczestnicy postrzegali główną postać bardziej pozytywnie, gdy on lub ona potępiała złe zachowanie w scenariuszu, ale tylko wtedy, gdy nie było informacji o tym, jak postać rzeczywiście się zachowywała. Sugeruje to, że ludzie interpretują raczej potępienie jako sygnał moralnego zachowania w przypadku braku jednoznacznej informacji.

Drugie badanie on-line wykazało, że potępienie złego zachowania sprawia, że reputacja danej osoby staje się lepsza, a nie stwierdza jednoznacznie, że on lub ona nie angażują się w takie zachowanie.

"Potępienie może działać jako silniejszy sygnał czyjejś moralności niż bezpośrednie zestawienie ich moralnego zachowania" - napisali naukowcy.

Dodatkowe dane sugerują, że ludzie nie lubią hipokrytów nawet bardziej niż kłamców. W trzecim badaniu on-line uczestnicy mieli niższą opinię o osobie, która nielegalnie ściągała muzykę, gdy on lub ona potępiała takie zachowanie, niż gdy on lub ona bezpośrednio zaprzeczała angażowaniu się w nie.

Być może najbardziej istotnym dowodem dla teorii hipokryzji jako wprowadzania w błąd jest to, że ludzie nie lubią hipokrytów bardziej niż tak zwanych "uczciwych hipokrytów". W czwartym badaniu internetowym naukowcy przetestowali postrzeganie "uczciwych hipokrytów", którzy, podobnie jak tradycyjni hipokryci - potępiają zachowania, w które się angażują, ale też przyznają, że czasami tak się zachowują.

Ostateczne badania wykazały, że jeśli dana osoba potępia swoje zachowanie, a następnie przyznaje się do niezwiązanych, ale równie poważnych przestępstw, uczestnicy nie wybaczali hipokryzji.

ZOBACZ TAKŻE:

Jordan wyjaśnia, że jedynym powodem, dla którego przyznanie się do złego zachowania, pozytywnie wpływa na postrzeganie hipokrytów, jest to, że neguje to fałszywe sygnały implikowane przez ich potępienie i nie jest to postrzegane jako moralnie łagodzące, gdy nie służy tej funkcji.

Wszystkie wyniki wskazują, że nie lubimy hipokrytów, bo czujemy się oszukiwani, a oni czerpią korzyści z tych zachować, które sami potępiają.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze