Trwa ładowanie...

Dlaczego nie wolno czyścić uszu patyczkami. Drastyczny przykład

Większość osób wciąż czyści uszy patyczkami, pomimo przestróg lekarzy. Historia 31-latka, który doznał martwiczego zapalenia ucha zewnętrznego i zakażenia bakteryjnego wewnątrz mózgoczaszki, powinna być ostrzeżeniem i na dobre zniechęcić do patyczków.

1. Czyszczenie uszu patyczkami - komplikacje

31-letni pacjent cierpiał od lat z powodu okresowego niedosłuchu. Miewał też silne bóle głowy i zaburzenia pamięci. Jego niezwykły przypadek opisano w "BMJ Case Reports".

Gdy stan chorego pogorszył się do tego stopnia, że zasłabł, wezwano pogotowie. Okazało się, że zakażenie bakteryjne rozprzestrzeniło się na całą czaszkę i spowodowało porażenie nerwów twarzy. Przeprowadzono wnikliwe badania.

Zobacz film: "31-latek trafił do szpitala. Lekarze osłupieli, gdy zobaczyli co ma w uchu"

Lekarze byli w szoku, gdy zobaczyli, co znajduje się w uchu mężczyzny. Okazało się, że przyczyną tych wszystkich dolegliwości był tkwiący głęboko w uchu fragment waty z patyczka. Utknął tam przed laty w trakcie czyszczenia i tkwił niezauważony, prowadząc do martwiczego zapalenia ucha zewnętrznego.

Lekarze z Coventry Hospital zauważyli dwa ropnie w wyściółce mózgu. Były one odpowiedzialne za szereg dolegliwości od lat nękających pacjenta.

2. Czyszczenie uszu patyczkami - skutki

Opisany chory wymagał operacji w znieczuleniu ogólnym i dwóch miesięcy antybiotykoterapii.

Choć tak ekstremalne zjawiska chorobowe należą do rzadkości, lekarze apelują, aby nie używać patyczków do uszu. Na większości opakowań znajdują się takie ostrzeżenia już ze strony producentów.

Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy?
Co o tobie i twoim zdrowiu mówią uszy? [10 zdjęć]

Już starożytni potrafili rozpoznać właściwości charakteru człowieka poprzez fizjonomikę, czyli naukę,

zobacz galerię

Pewna ilość woskowiny w uchu jest niezbędna. Stanowi ochronę przed zanieczyszczeniami. Patyczki wcale nie czyszczą skutecznie, tylko wbijają woskowinę głębiej. Lekarze ostrzegają przed negatywnymi skutkami, wśród których wymieniają stany zapalne uszu, uczucie dyskomfortu, "pełności" ucha, zaburzenia słuchu, dzwonienie i szumy w uszach.

Specjaliści odradzają również eksperymenty, takie jak świecowanie uszu lub wprowadzanie ciał obcych do środka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Czyścił ucho patyczkami. Dostał zakażenia mózgoczaszki i porażenia nerwów twarzy
Czyścił ucho patyczkami. Dostał zakażenia mózgoczaszki i porażenia nerwów twarzy (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza