Trwa ładowanie...

Dlaczego niektórzy przechodzą COVID-19 ciężej? Naukowcy mają nową teorię

Avatar placeholder
07.11.2020 11:16
Pacjent podczas wspomagania funkcji oddechowych respiratorem
Pacjent podczas wspomagania funkcji oddechowych respiratorem (123rf)

Wiemy, że choroba COVID-19 wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 może mieć różny przebieg, choć statystyki dowodzą, że zazwyczaj jest on łagodny. Jednak, gdy już zaatakuje mocno, może doszczętnie wyniszczyć organizm i skończyć się śmiercią. Naukowcy mają nową odpowiedź na pytanie, dlaczego jedni przechodzą COVID-19 znacznie ciężej. Chodzi o przeciwciala atakujące własne białko, konkretnie interferon typu I. Co to konkretnie oznacza?

1. Skąd różnice w przebiegu COVID-19?

Od początku pandemii koronawirusa lekarze badają przebieg COVID-19 u różnych pacjentów. Wiemy, że niektórzy przechodzą chorobę łagodnie, inni bezobjawowo, a najmniejsza część osób bardzo ciężko. Ta ostatnia postać COVID-19 nierzadko kończy się śmiercią. Powoduje również nieodwracalne powikłania w organizmie. Specjaliści cały czas próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd różnice w przebiegu choroby. Powstało już kilka teorii, jednak najnowsze badania międzynarodowego zespołu, w którym są również Polacy, sugerują, że na "intensywność" wpływają przeciwciała odpowiedzialne za wytwarzanie interferonu typu I.

Interferon jest białkiem produkowanym przez organizm. Jego zadaniem jest pobudzanie układu odpornościowego do walki z negatywnymi czynnikami, jakimi są wirusy, bakterie, pasożyty czy komórki nowotworowe.

2. Przeciwciała atakujące własne interferony typu I

Zobacz film: "Dr Dzieciątkowski komentuje sukces firmy Biomed Lublin"

Badania, na podstawie których postawiono ww. tezę, przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców w ramach projektu "COVID Human Genetic Effort". Są wśród nich specjaliści z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, laboratorium Zakładu Biofizyki Molekularnej UAM oraz MNM Diagnostics. Naukowcy wykazali, że u 10 proc. zdrowych osób, u których wystąpiły ciężkie objawy COVID-19, rozpoznano przeciwciała, które atakują własne interferony typu I (IFN) pacjenta, uniemożliwiając mu właściwą walkę z wirusem SARS-CoV-2.

Wykazano również, że mutujące się komórki, które zmieniały działanie interferonu typu I były bardziej podatne działanie patogenu - wirusa SARS-CoV-2 - i szybciej obumierały.

3. Zachowania przeciwciał w COVID-19 i grypie

Specjaliści postanowili również przeanalizować liczne publikacje poświęcone intensywności przebiegu grypy. Wytypowali 13 genów, które mają wpływ na przebieg grypy. Badacze sugerują, że mogą one także odpowiadać za to, jak ktoś przechodzi infekcję wywołaną przez SARS-CoV-2.

Zbadano 534 pacjentów z łagodnym przebiegiem COVID-19 i 659 osób, które przechodziły infekcję ciężej. Ok. 3,5 proc. pacjentów z grupy o ciężkim przebiegu choroby miało przynajmniej jeden z wytypowanych wcześniej genów. Zaś kolejne badania wykazały, że komórki tych pacjentów nie wyprodukowały żadnych wykrywalnych interferonów typu I w odpowiedzi na SARS-CoV-2.

Ponadto, przebadano 987 pacjentów, którzy przechodzili zapalenie płuc w związku z ciężką postacią COVID-19. W tym przypadku okazało się, że ponad 10 proc. z nich wytworzyło autoprzeciwciała skierowane w interferony w początkowej fazie infekcji. Aż 95 proc. z nich to mężczyźni. Testy biochemiczne potwierdziły, że te autoprzeciwciała mogą skutecznie hamować aktywność interferonu typu I.

4. Jak interferon wpływa na leczenie COVID-19?

Warto wiedzieć, że obecnie istnieją dwa rodzaje interferonów dostępnych w postaci leków i jednocześnie zatwierdzonych do stosowania w terapii niektórych chorób wywoływanych przez wirusy. M.in. jest to wirusowe zapalenie wątroby. Naukowcy wciąż poszukują odmian genetycznych przeciwciał, które mogą wpływać na inne typy interferonów lub dodatkowe aspekty odpowiedzi immunologicznej w COVID-19.

Zobacz także: Biomed Lublin pokazał polski lek na koronawirusa. "Jesteśmy pierwsi na świecie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze