Dlaczego polityka wywołuje tak silne emocje?

Według badań, kiedy twoje poglądy polityczne są kwestionowane, mózg staje się aktywny w obszarach związanych z tożsamością osobistą i odpowiedzią na zagrożenia i emocje.

"Kiedy mózg uważa coś za część siebie, niezależnie czy jest to część ciała, czy światopogląd, to chroni to w ten sam sposób" – powiedział Jonas Kaplan z Instytutu Nauk o Mózgu i Kreatywności na Uniwersytecie Południowej Karoliny.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie "Scientific Reports" w ubiegłym miesiącu, zostało przeprowadzone z udziałem 40 zdrowych dorosłych osób, które określały się jako politycznie liberalne.

Poproszono je, aby przeczytały osiem oświadczeń politycznych, które były zgodne z ich przekonaniami, takie jak "Aborcja powinna być legalna" i "Podatki od bogatych generalnie powinny zostać zwiększone". Poproszono ich także, aby przeczytali osiem neutralnych wypowiedzi, takich jak "Biorąc codziennie multiwitaminy, poprawimy swoje zdrowie" i "Wyższe wykształcenie ogólnie poprawia perspektywy gospodarcze danej osoby".

Po przeczytaniu każdego stwierdzenia uczestnikom zostały przedstawione dowody kwestionujące to oświadczenie. Gdy przeczytali oświadczenia i dowody, ich mózgi były skanowane w funkcjonalnym rezonansem magnetycznym. Następnie uczestnicy wypełnili kwestionariusze mające ocenić, jak mocno zgodzili się z każdym oświadczeniem.

Po zbadaniu skanów mózgu naukowcy odkryli, że gdy uczestnikom przedstawiono dowody kwestionujące oświadczenia polityczne, z którymi się zgadzali, zwiększała się aktywność w grzbietowej przyśrodkowej korze przedczołowej oraz zmniejszała aktywność w korze oczodołowej.

Kaplan powiedział, że grzbietowo-przyśrodkowa kora przedczołowa jest związana z regulacją emocji, a kora oczodołowa z elastycznością poznawczą.

Kiedy przedstawiono dowody kwestionujące poglądy polityczne, okazało się, że osoby, które wykazały większą aktywność ciała migdałowatego, rzadziej zmieniały zdanie. Ciało migdałowate jest częścią mózgu związaną z emocjami, strachem i niepokojem.

Odkrycia sugerują, że zwiększona aktywność ciała migdałowatego może wiązać się ze zwiększonym sceptycyzmem wobec dowodów i może być ważnym sygnałem neuronowym, że dana osoba jest mniej skłonna, aby zmienić zdanie. Ponadto, naukowcy odkryli, że uczestnicy byli znacznie bardziej skłonni, aby zmienić zdanie w kwestiach niezwiązanych z polityką.

To badanie pokazuje, jak bardzo uczestnicy badania byli gotowi do ponownego rozważenia swoich przekonań politycznych w porównaniu z niepolitycznymi przekonaniami.

"Istnieje również kilka rzeczy, w których przekonania polityczne różnią się od niepolitycznych przekonań, a tylko na podstawie tego badania okazało się, że nie jesteśmy w stanie zbadać ich wszystkich, aby zrozumieć, co jest prawdziwą podstawą różnic" - powiedział.

"Na przykład, ta grupa ludzi, wybrana ze względu na swoje silne przekonania polityczne, prawdopodobnie miała więcej wiedzy na temat polityki w porównaniu z niepolitycznymi tematami".

Kaplan ma nadzieję, dalsze badania pomogą rzucić światło na sposób, w jaki można skutecznie zakwestionować poglądy polityczne bez wywołania reakcji emocjonalnej.

Naucz się kontrolować negatywne emocje

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) ma na celu zmianę wzorców myślenia, zachowania i emocji. Często używana jest w leczeniu depresji, fobii, stresu i...

Drew Westen, profesor psychologii i psychiatrii na Uniwersytecie Emory w Atlancie powiedział, że nowe badania są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które również badały, jak kwestie związane z polityką są związane z emocjonalnymi reakcjami mózgu.

Według Westena kontrargument powinien zawierać dwa elementy: rozwiązać problem u podstaw przekonania politycznego i ukierunkować wartości związane z tym przekonaniem.

Jeśli chcemy zakończyć rozmowę, zanim emocje sięgną zenitu, trzeba przyznać komuś rację. Nie musimy prowadzić tej rozmowy, jeśli nie chcemy. Jeśli ktoś chce mieć ostatnie słowo, należy mu po prostu na to pozwolić.

Teraz, naukowcy, wiedząc, w jaki sposób mózg reaguje emocjonalnie na przekonania polityczna, chcą zbadać, co się dzieje w mózgu, kiedy zmieniamy swoje przekonania.

 

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Kobiety mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do mężczyzn, ale jak narazie nie wiadomo, jakie różnice w budowie mózgu odpowiadają za tę predyspozycję. W badaniach opartych na analizie ponad 200 osób w wieku 47-55...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...

Newsy

Bohdan Smoleń nie żyje

15 grudnia rano zmarł w poznańskim szpitalu Bohdan Smoleń. Ostatnie kilka dni przed śmiercią spędził w szpitalu. Aktor trafił do szpitala z powodu poważnej infekcji, która spowodowała problemy z oddychaniem. Artysta kabaretowy przeszedł ostatnio kilka...