Trwa ładowanie...

Dlaczego rak jajnika jest trudny do zdiagnozowania? Lekarz wyjaśnia

Avatar placeholder
23.09.2019 13:38
Rak jajnika często jest diagnozowany zbyt późno
Rak jajnika często jest diagnozowany zbyt późno (123rf)

Rak jajnika jest często określany jako "cichy zabójca". Plasuje się na piątym miejscu najbardziej śmiertelnych nowotworów wśród kobiet. Brak badań przesiewowych i łatwe do zignorowania objawy prowadzą do późniejszego rozpoznania choroby. W Polsce co roku umiera około 2,5 tysiąca kobiet.

1. Późna diagnoza

Rak jajnika rozwija się głęboko w podbrzuszu, powodując objawy, które można pomylić z innycmi schorzeniami.

Wzdęcia, dyskomfort w jamie brzusznej, niestrawność, częste oddawanie moczu są objawami raka jajnika, ale równie dobrze mogą być wynikiem przejedzenia, alergii pokarmowych, zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, infekcji dróg moczowych.

- W rezultacie większość pacjentów z rakiem jajnika nie otrzymuje diagnozy, dopóki zmiana nie będzie naprawdę duża - tłumaczy dr Konstantin Zakashansky z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku. – Oznacza to, że trudniej będzie go skutecznie leczyć.

Zobacz film: "7 wczesnych objawów raka jajnika"

Rak jajnika zwykle nie rozprzestrzenia się na inne narządy, lecz pozostaje w jamie brzusznej, co dodatkowo opóźnia jego wykrycie. Wśród wszystkich nowotworów ginekologicznych ten nowotwór jest przyczyną największej liczby przypadków śmiertelnych wśród pacjentek.

Kolejny problem to brak badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka jajnika, takich jak mammografia w przypadku raka piersi.

2. Objawy raka jajnika

"Jeśli wystąpią objawy takie jak ból brzucha, wzdęcia, częste oddawanie moczu, zaparcia, nudności, wymioty, nieregularne krwawienia, których inaczej nie można wyjaśnić, należy porozmawiać z lekarzem, zwłaszcza jeśli w rodzinie były przypadki choroby" – radzi dr Zakashansky.

Wcześniejsza diagnoza umożliwia szybsze podjęcie leczenia ratującego życie. Rak jajnika może zaatakować każdą kobietę, bez względu na wiek. Najczęściej jednak cierpią na niego panie, które mają od 50 do 70 lat. W wielu przypadkach choroba może mieć podłoże genetyczne, dlatego w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim panie, których członkowie rodziny chorowały na ten typ nowotworu.

Jeśli guzy pojawią się tylko na jednym jajniku, najczęściej mają charakter łagodny. Kiedy choroba zaatakuje oba jajniki, zwykle mamy do czynienia z nowotworem złośliwym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze