Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Dlaczego swędzi mnie skóra głowy?

Avatar placeholder
13.06.2023 13:20
Dlaczego swędzi mnie skóra głowy?
Dlaczego swędzi mnie skóra głowy? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock )

Skóra głowy swędzi, piecze, do tego łuszczy się i jest podrażniona? Nie lekceważ tych objawów. To mogą być pierwsze symptomy choroby – im wcześniej podejmiesz leczenie, tym szybciej pozbędziesz się problemu.

spis treści

1. Łupież

Swędzenie i łuszczenie się skóry głowy (często połączone z zaczerwienieniem i występowaniem stanu zapalnego) może oznaczać łupież.

Najczęściej mamy do czynienia z łupieżem pospolitym skóry głowy, choć może też być to łupież łojotokowy (gdy łuski są tłuste przylegają do skóry i powodują silne podrażnienie).

Zobacz film: "Czym jest atopowe zapalenie skóry?"

Mówi się wtedy o łojotokowym zapaleniu skóry, w którym swędzenie i łuszczenie może występować także na brodzie, brwiach, plecach, klatce piersiowe, a nawet powiekach. Na szczęście łupieżu można szybko się pozbyć, choć dolegliwość ma tendencję do nawracania. Dlatego bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja.

2. Łuszczyca

To przewlekła choroba zapalna, którą stwierdza się, kiedy nowe komórki produkowane są w nadmiarze i szybko przesuwają się z głębszych warstw ku powierzchni skóry, co skutkuje tworzeniem się czerwonych plam pokrytych drobnymi łuskami albo białymi płatkami.

Łuszczące się powierzchnie skóry często pojawiają się wzdłuż linii włosów. Swędzą i mogą prowadzić do rozwoju ostrego łupieżu. Wykwity występują też na kolanach, łokciach, stopach, dłoniach, plecach, pośladkach.

Przyczyna choroby nie jest znana. Reaktywuje się ona od czasu do czasu. Udowodniono, że objawy może nasilić stres.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Niedoczynność tarczycy

Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest odwodnienie organizmu. Osoby z tym zaburzeniem mogą mieć suchą skórę głowy połączoną z jej swędzeniem. Może się również łuszczyć.

Jak ustalić niedoczynność? Zwróć uwagę, czy nie występują u ciebie inne symptomy dla niej charakterystyczne: ciągłe zmęczenie i senność, obniżona temperatura ciała, zaparcia, wypadanie włosów, przybieranie na wadze bez konkretnego powodu, obfite miesiączki czy wole na szyi.

Sprawdź poziom TSH, FT3 i FT4, a następnie odwiedź endokrynologa. Dokładna przyczyna występowania niedoczynności tarczycy nie jest znana. Zaburzenie częściej dotyczy kobiet.

4. Atopowe zapalenie skóry

Swędzące i łuszczące się zmiany mogą wskazywać na atopowe zapalenie skóry głowy (egzemę). To choroba przewlekła, która zwykle rozpoznawana jest we wczesnym dzieciństwie. Jedna z najczęstszych alergicznych chorób skóry.

AZS towarzyszy nawrotowy świąd oraz zliszajowacenie skóry. Rozwojowi choroby sprzyjają skłonności genetyczne, choć w powstaniu AZS istotny udział mogą mieć też czynniki psychologiczne.

Oprócz swędzenia pojawia się zaczerwienienie, łuszczenie i przesuszenie skóry. Zmiany poza głową, mogą lokalizować się na zgięciach łokciowych i kolanowych, twarzy czy szyi, choć zdarza się, że obejmują całe ciało.

5. Grzybica

W grzybicy skóry głowy pojawia się kilka okrągłych swędzących zmian, z których wypadają włosy. Zwykle odpowiadają za nią grzyby zwane dermatofitami. Zakażenie może pochodzić od drugiej osoby, dlatego rozwojowi schorzenia sprzyja pożyczanie ręczników czy chodzenie boso w publicznych miejscach (np. na basenie).

Jeśli podejrzewasz, że skóra głowy swędzi cię z tego powodu zgłoś się do lekarza – w większości przypadków leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwgrzybiczych w postaci maści, kremów czy płynów.

Do grzybic skóry głowy zalicza się: grzybicę woszczynową, grzybicę strzygącą i łupież pstry.

6. Niewłaściwa pielęgnacja

Jeśli często skarżysz się na swędzenie skóry głowy, ale oprócz tego nie dostrzegasz innych niepokojących symptomów, być może przyczyną jest zła pielęgnacja – np. stosowanie niewłaściwego szamponu, niedokładne spłukiwanie kosmetyków, mycie włosów w gorącej wodzie, suszenie ich suszarką itp.

Skóra staje się wtedy podrażniona, co skutkuje swędzeniem. Może się też zacząć łuszczyć. By się upewnić czy właśnie to jest przyczyną swędzenia trzeba zmienić szampon (najlepiej na produkt z apteki), myć włosy w letniej wodzie i powstrzymać się od stosowania takich urządzeń jak suszarka czy lokówka elektryczna.

7. Wszawica

Gdy twoje dziecko często drapie się po głowie, to mogło zarazić się wszawicą. Wszy to małe owady odżywiające się ludzką krwią; składają jaja zwane gnidami, które przyklejają się do włosów. Uporczywe drapanie często prowadzi do zakażeń bakteryjnych objawiających się zaczerwienieniem skóry i zapalnymi grudkami.

Wszy rozprzestrzeniają się bardzo szybko zwłaszcza wśród dzieci, natomiast u dorosłych wszawicą można zarazić się przy okazji bliskiego kontaktu fizycznego lub poprzez korzystanie ze wspólnych przedmiotów (takich jak odzież czy szczotka do włosów).

W aptekach dostępne są preparaty na wszawicę – do lekarza zgłaszamy się, gdy domowe sposoby leczenia nie przyniosą rezultatu.

Zobacz także

8. Zapalenie mieszków włosowych

Przyczyną jest zakażenie mieszków przez powszechnie występujące na skórze bakterie gronkowca złocistego albo paciorkowca ropnego. Warto wiedzieć, że do rozwoju schorzenia może doprowadzić też używanie maszynki do golenia albo ręcznika, z którego korzystała również inna osoba.

Oprócz swędzenia pojawiają się wypełnione ropą krostki oraz zaczerwienienie, a niekiedy również ból. Zmian ropnych nie wolno wyciskać. Z zapaleniem mieszków włosowych należy zwrócić się do dermatologa albo trychologa. W ich leczeniu skuteczne okazują się maści z antybiotykiem oraz peelingi medyczne na skórę głowy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze