Trwa ładowanie...

Dlaczego tak trudno leczyć wirusowe zapalenie wątroby typu C?

Lek. Mateusz Nawrocki
21.11.2016 12:58
Dlaczego tak trudno leczyć wirusowe zapalenie wątroby typu C?
Dlaczego tak trudno leczyć wirusowe zapalenie wątroby typu C?

Jak podają naukowcy z Uniwersytetu Yale w najnowszym wydaniu magazynu „Nature Medicine”, wirus zapalenia wątroby typu C broni się przed działaniem układu immunologicznego.

„Odkrycie to może tłumaczyć, dlaczego niektórzy pacjenci w ogóle nie reagują na leczenie i otwiera możliwość stworzenia nowych procedur terapeutycznych” - zaznacza Ram Savan profesor immunologii Uniwersytetu Washington.

Wirus zapalenia wątroby typu C jest najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia wątroby i głównym powodem raka wątroby (rozwija się on u jednej na dziesięć zakażonych osób). Rozprzestrzenia się głównie przez kontakt ze skażoną krwią.

Główna autorka badania, Abigail Jarret, doktorantka z Uniwersytetu Yale, zaznacza, że wirus wątroby typu C broni się przed działaniem układu immunologicznego, osłabiając efekt działania kluczowych białek obronnych.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Porównanie zdrowej wątroby (po lewej) oraz marskiej (prawa strona)
Porównanie zdrowej wątroby (po lewej) oraz marskiej (prawa strona) (123RF)

Patomechanizm nie jest skomplikowany - zakażone wirusem komórki produkują interferon, który z kolei pobudza inne mechanizmy, pozwalające walczyć z wirusem od środka komórki.

Interferon może nawet doprowadzić do autodestrukcji komórek, zapobiegając rozprzestrzenianiu się wirusa. Jeden z interferonów (konkretnie interferon alfa), jest używany pojedynczo lub wraz z rybawiryną w celu leczenia przewlekłego zapalenia wątroby typu C.

Leczenie działa jednak tylko u 60 procent pacjentów. Nie do końca wiadomo, dlaczego ta metoda terapeutyczna nie zawsze jest skuteczna. W poprzednich badaniach zespół Savan wykrył, że wirus atakując komórki wątroby, aktywuje dwa geny - MYH7 i MYH7B, które zazwyczaj są aktywne tylko w układzie oddechowym, mięśniowym oraz sercu.

Na skutek aktywacji tych genów, dochodzi do produkcji cząsteczek mikroRNA, które mogą mieć wpływ na działanie interferonu, przyczyniając się do większej podatności na zakażenie. Badacze wykazali również, że mikroRNA działają także na produkcję receptora właśnie dla interferonu, co implikuje brak efektu terapeutycznego.

Jak wyjaśnia Jarret, istnieją 2 mechanizmy obronne u wirusa zapalania wątroby typu C - hamuje on zdolność komórek do produkcji własnego interferonu oraz wpływa na wytwarzanie receptora.

„To może wyjaśniać, dlaczego terapia interferonowa nie działa u wszystkich pacjentów” - dodaje Jarret. Również efekty uboczne stosowania interferonu są poważne - dochodzi do zmian w morfologii krwi, a nawet do zmian psychicznych (włącznie z depresją).

Przeczytaj koniecznie

Według danych statystycznych, w Polsce zarażonych jest nawet 200 tysięcy osób, a na świecie aż 170 milionów. Każdy materiał zawierający skażoną krew może mieć wpływ na zakażenie. Ze względu na mechanizm zarażenia się, możliwe jest zainfekowanie WZW typu C oraz wirusem HIV.

Początkowo wirusowe zapalenie wątroby typu C jest skąpoobjawowe i nawet przez 30 lat chory może nie wiedzieć, że jest zakażony.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze