Trwa ładowanie...

Dlaczego testujemy tylko osoby z objawami? - To nie jest dobra strategia - mówi ekspert

 Ewa Rycerz
12.10.2020 18:36
Testowanie tylko osób z objawami sprawia, że ze statystyk wymakają się osoby chore, ale bez objawów
Testowanie tylko osób z objawami sprawia, że ze statystyk wymakają się osoby chore, ale bez objawów (123rf)

Od września testom w kierunku koronawirusa poddawane są tylko osoby, które mają objawy tej infekcji. – To nie jest dobra strategia – wskazuje dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog. I wskazuje na absurd tej sytuacji.

1. Specjalista o strategii testowania w kierunku koronawirusa

Wysoka gorączka, katar, duszności oraz utrata węchu i smaku. Takie objawy kwalifikują chorego do tego, by lekarz podstawowej opieki zdrowotnej zlecił mu badanie w kierunku obecności koronawirusa. I o ile nieco przyspieszyło to proces „wyłapywania”chorych, o tyle pozostawiło „w ukryciu” osoby, które nie mają wszystkich objawów.

Dlatego też eksperci wskazują, że obrana strategia nie jest taką, dzięki której szybko zwalczymy epidemię koronawirusa. Pozwala natomiast kontrolować służbę zdrowia.

- Testowanie tylko pacjentów wysoko objawowych w kierunku COVID-19 jest dobrą strategią z punktu widzenia Ministerstwa Zdrowia, ponieważ wtedy znana jest liczba łóżek szpitalnych, które mogą być potrzebne dla osób zakażonych, można też kontrolować obłożenie szpitali – tłumaczy dr Tomasz Dzieciątkowski.

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

I przyznaje, że z punktu widzenia epidemiologii oraz zdrowia publicznego to nie jest dobry sposób działania. - Umykają nam bowiem rzesze pacjentów, którzy nie prezentują wszystkich objawów lub bezobjawowi, którzy przecież mogą zarażać innych - wyjaśnia.

Te liczby, które widzimy od kilku dni mogą być w rzeczywistości dużo większe. Tym bardziej, że bezobjawowi nosiciele koronawirusa to w dużej mierze dzieci, które uczęszczają do szkół i przedszkoli. One same mogą nie zachorować, ale ich rodzice już tak. W grupie 30-40-latków liczba zachorowań stale rośnie.

Idealnym rozwiązaniem, które pomogłoby w wykryciu dużej liczby zakażeń i ograniczeniu transmisji wirusa byłyby masowe testy w kierunku SARS-COV-2, które są rekomendowane przez WHO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze