Trwa ładowanie...

Dlaczego trądzik może powrócić po latach?

Wbrew obiegowym opiniom, trądzik może dotyczyć także kobiet dorosłych i nie ogranicza się on tylko do nastolatków. Naukowcy z Włoch postanowili przyjrzeć się 500 pacjentkom i na tej podstawie określić jakie są czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku po 25 roku życia.

Na główne czynniki składa się ograniczone jedzie warzyw i owoców, wysoki poziom stresu, jak i rodzinne występowanie trądziku w przeszłości. Naukowcy zaznaczają również, że osoby, które odżywiają się "śmieciowym jedzeniem" są bardziej narażone na wystąpienie trądziku w dorosłym wieku.

Szczególnie chodzi tutaj o produkty z wysokim indeksem glikemicznym, czyli ryż i białe pieczywo, albo chipsy i krakersy. Bardzo duże znaczenie w naszym zdrowiu ma również **stres, którego działanie widać również na skórze. U prawie 80 proc. nastolatków występują epizody trądziku**, ale zazwyczaj po 20 roku życia dochodzi do regresji i skóra wygląda na czystą i zdrową.

Trądzik to nie tylko przypadłość nastolatków
Trądzik to nie tylko przypadłość nastolatków (123RF)

Jednak według statystyk nawet u 40 proc. dorosłych występują epizody trądziku, częściej jednak sytuacja ta występuje u kobiet, niż u mężczyzn. Podejrzewa się, że głównie dotyczy to kobiet ze względu na zmiany hormonalne nieustannie zachodzące w ciele kobiety, szczególnie przed okresem menopauzy.

Aby dokładnie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to właśnie kobiety są znacznie częściej dotknięte trądzikiem zespół naukowców postanowił przebadać ponad 500 pacjentek. Naukowcy zgodnie przyznają, że tak zwany lifestyle ma bardzo duży wpływ na rozwój chorób.

Kobiety, które spożywały owoce i warzywa lub świeże ryby rzadziej niż 4 razy w tygodniu miały ponad dwa razy większe ryzyko rozwinięcia trądziku w porównaniu do innych kobiet. Badacze zauważyli również, że nie wykazano związku między spożywaniem nabiału, a występowaniem trądziku.

Kobiety, które skarżyły się na wysoki lub bardzo wysoki poziom stresu, miały trzykrotnie większe ryzyko wystąpienia trądziku w dorosłym wieku. Zwiększone ryzyko występuje także u kobiet, których bliscy krewni zmagali się z trądzikiem w wieku dorosłym.

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik
7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik [7 zdjęć]

W zielonej herbacie zawarte są silne przeciwutleniacze, które wykazują działanie antybakteryjne. Wystarczy,...

zobacz galerię

Trądzik u dorosłych kobiet występował także w przypadku zespołu policystycznych jajników. Autorzy badania zalecają dzienną aktywność, która przynosi relaks i odpoczynek.

Równocześnie spożywanie owoców i warzyw, a także ryb dobrze oddziałują na nasz organizm w tym także skórę. Pamiętajmy, że trądzik może mieć wiele postaci i czasami zdarza się również u osób dorosłych - w tym częściej u kobiet.

Z pomocą przychodzą lekarze dermatolodzy, czy też endokrynolodzy, którzy sprawdzą, czy za wystąpienie trądziku odpowiadają zmiany hormonalne w naszym organizmie. Terapii trądziku jest wiele, jednak czasami należy zacząć od najprostyszych rozwiązań - zmienić tryb życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.