Dlaczego w Afryce odnotowano tak mało przypadków koronawirusa?
Epidemia COVID-19 rozpoczęła się pod koniec zeszłego roku w Chinach. Zaledwie po kilkunastu tygodniach wzrost liczby zachorowań odnotowano już niemal w każdym zakątku świata. Naukowców zastanawia jednak, dlaczego w krajach afrykańskich (według oficjalnych danych) jest tak mało chorych?
1. Zarażenie koronawirusem
Artykuł mówiący o wątpliwościach związanych z tym, jak afrykańskie kraje walczą z koronawirusem, opublikowało niedawno amerykańskie czasopismo naukowe "The Scientist". Naukowcy, którzy przygotowali publikację, zwracają uwagę na to, że wiele krajów afrykańskich utrzymuje bliskie kontakty gospodarcze z Chinami i innymi krajami azjatyckimi. W związku z tym, można by się spodziewać, że koronawirus SARS-CoV-2 będzie ogromnym problemem dla Afryki.
Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie
Tymczasem, według oficjalnych danych (stan na 25 marca), najwięcej zachorowań w Afryce odnotowano w Republice Południowej Afryki, Egipcie i Algierii. Nawet jeśli zsumujemy ilość zarażonych w tych trzech krajach, otrzymana liczba będzie mniejsza niż ilość zakażeń w Hiszpanii, Belgii, a nawet w mieście Nowy Jork. Co jest przyczyną takiego stanu?
2. Test na koronawirusa
Okazuje się, że powód może być bardzo prozaiczny. By stwierdzić obecność koronawirusa w organizmie pacjenta, potrzebny jest specjalny test. Eksperci z magazynu "The Scientist" zauważają, że takie testy mogą być zwyczajnie niedostępne w krajach afrykańskich. W związku z tym oficjalne dane mogą być zaniżone, co z kolei może prowadzić do powstania niebezpiecznej sytuacji.
Światowa Organizacja Zdrowia zauważa, że ze względu na epidemie innych chorób w regionie, koronawirus może być w Afryce szczególnie groźny.
Zobacz także: WHO zmienia wytyczne dotyczące stosowania Ibuprofenu, w przypadku zarażenia COVID-19
3. Koronawirus w Afryce
Lekarze zwracają uwagę na ważny czynnik, który może okazać się kluczowy w walce z koronawirusem w Afryce. Wiele krajów w regionie ma niską średnią wieku społeczeństwa. Eksperci podają przykład Chin i Nigerii. Podczas gdy w pierwszym kraju średnia wieku obywateli to 37 lat, to w jednym z największych afrykańskich krajów średnia wieku to zaledwie 18 lat.
Medycy przypominają, że choroba jest szczególnie groźna dla osób starszych, co może, w pewnym stopniu, tłumaczyć niski odsetek śmiertelnych przypadków. Warto mieć na uwadze problemy z wydolnością systemów opieki zdrowotnej w wielu afrykańskich krajach. To one były jedną z przyczyn wysokiej śmiertelności podczas epidemii wirusa Ebola kilka lat temu.
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
|Czy poprzez dmuchanie w alkomat można się zarazić koronawirusem? [WIDEO]|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]"]
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.