Dlaczego warto jeść chleb Ezechiela?

Czy słyszeliście kiedykolwiek o chlebie Ezechiela? Pieczywo to różni się od większości rodzajów chleba. Powstaje bowiem z pełni wykiełkowanych ziaren i pozbawione jest wielu szkodliwych substancji (m.in. drożdży, soli, mąki, mleka, tłuszczów, konserwantów oraz substancji słodzących). Czy wiecie, że procedura jego przygotowywania sięga czasów Starego Testamentu?

- Weź sobie pszenicy i jęczmienia, bobu i soczewicy, prosa i orkiszu, włóż sobie je do tego samego naczynia i przygotuj sobie z tego chleb - głosi jeden z psalmów zapisanych w Księdze Ezechiela.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost świadomości dotyczącej szkodliwych skutków spożywania pszenicy. Biorąc pod uwagę fakt, że jest ona ważną częścią diety większości z nas, wiele osób nieustannie poszukuje zdrowych alternatyw dla tego zboża. Z pomocą przychodzi tu chleb esseński, zwany również chlebem Ezechiela.

Czym różni się od tradycyjnego pieczywa?

Chleb ten w ogóle nie zawiera cukru, podczas gdy większość pieczywa zawiera cukier (niekiedy w bardzo dużych ilościach). Chleb ten jest również wykonywany z wykiełkowanych w pełni ziaren. Warto dodać, że proces kiełkowania jest najlepszym sposobem na uwolnienie wszystkich ważnych składników odżywczych przechowywanych w pełnych ziarnach.

Z czego dokładnie powstaje chleb Ezechiela?

W przeciwieństwie do większości chlebów, które składają się przede wszystkim z rafinowanej pszenicy lub pełnego ziarna pszenicy, chleb Ezechiela w całości składa się z naturalnych, nieprzetworzonych składników.

Pieczywo to zawiera kilka różnych rodzajów ziaren i roślin strączkowych.

Są to:

  • 4 rodzaje ziaren zbóż: pszenica, proso, jęczmień i orkisz.
  • 2 rodzaje roślin strączkowych: soja i soczewica.

Jak się już zapewne domyślacie, jest on nie tylko bardzo smaczny, ale i zdrowy. Warto dodać, że wszystkie ziarna i rośliny strączkowe, z których robi się pieczywo Ezechiela, są uprawiane w sposób organiczny i pozwala się im wykiełkować, zanim zostaną przetworzone, zmieszane ze sobą i upieczone w celu wytworzenia produktu końcowego, czyli chleba.

Wartości odżywcze ukryte w jednej kromce pieczywa

Kalorie: 80

Całkowity tłuszcz: 0,5 g (chlebek Ezechiela nie zawiera tłuszczu nasyconego lub tłuszczu trans)

Sód: 75 mg

Węglowodany: 15 g

Błonnik spożywczy: 3 g

Białko: 4,8 g

Aminokwasy: wszystkie 9 niezbędnych aminokwasów

Czy jest dobry dla każdego?

Niestety, ale nie. Pszenica, jęczmień i orkisz zawierają bowiem gluten, więc chleb esseński nie powinien być spożywany przez chorych na celiakię lub osoby z wrażliwością na gluten.

Dlaczego kiełkowanie jest takie ważne?

Mimo iż ziarna takie jak pszenica czy kukurydza, wyglądają dość "nudno", w rzeczywistości, te małe nasionka działają, jak ogromne, złożone maszyny molekularne. Zadaniem genów, białek i enzymów, jest zamiana tych małych ziaren w roślinę. Kiedy ziarno otrzymuje prawidłowe "sygnały" – wówczas rozpoczyna się złożony proces biochemiczny. Nasiona zaczynają kiełkować, pękają i wysyłają do ziemi liczne splątania, zwane kiełkami. Ziemia i składniki odżywcze zawarte w glebie, w końcu zamieniają ten maleńki materiał siewny w pełnowartościową roślinę.

Czy zboża, którym pozwolono w pełni wykiełkować, są zdrowsze?

Oczywiście. Kiełkowanie, tak jak moczenie ziaren w wodzie i umożliwienie im wykiełkowania, wywołuje szereg reakcji biochemicznych w zbożu.

Korzyści z tego są dwojakie:

  1. Kiełkowanie zwiększa ilość zdrowych składników odżywczych.
  2. Kiełkowanie zmniejsza ilość szkodliwych substancji odżywczych.

To właśnie ze względu na proces kiełkowania, chleb esseński zawiera więcej niezbędnych składników odżywczych. Niektóre badania wykazały, że ziarna kiełkujące mają większą zawartość lizyny.

Czym właściwie jest lizyna?

Lizyna jest aminokwasem ograniczającym w wielu roślinach. Warto zaznaczyć, że kiełkowanie zwiększa wydajność białek w ziarnie. Poza tym, łączenie ziaren (takich jak np. pszenica, proso, jęczmień i orkisz) z roślinami strączkowymi (soja i soczewica) może nieco poprawić jakość białka. Badania wykazały, że kiełkowanie pszenicy może również prowadzić do znacznego zwiększenia rozpuszczalnych włókien, kwasu foliowego, witaminy C, witaminy E i beta-karotenu.

Dodatkowo, kiełkowanie częściowo rozkłada skrobię, ponieważ nasiona wykorzystują energię w skrobi, aby podsycać proces kiełkowania. Z tego powodu, w pełni wykiełkowane ziarna mają nieco mniej węglowodanów. Chleb esseński zawiera także mnóstwo przeciwutleniaczy, dzięki czemu znacząco może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Ze względu na kiełkowanie nasion, chleb Ezechiela jest również o wiele bardziej pożywny niż większość innych rodzajów chleba.

Jak smakuje chlebek esseński?

Jego smak określany jest jako "słodkawy". Chleb ten ma również bardziej "gliniastą" konsystencję od tradycyjnego, białego chleba oraz chleba razowego. Swój wspaniały smak zawdzięcza on temu, że jest długo wypiekany w niskiej temperaturze.

Gdzie możemy kupić chleb Ezechiela?

Chleb Ezechiela jest dostępny w wielu supermarketach i sklepach ze zdrową żywnością. Możecie też znaleźć w internecie przepis i wykonać go samodzielnie w domu. Podzielcie się z nami swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

Sprawdź również: Czy zgaga po zjedzeniu chleba jest możliwa?

Komentarze (5)
~fggg
~fggg 4 miesiące temu

...."wielu szkodliwych substancji (m.in. drożdży, soli, mąki, mleka, tłuszczów, konserwantów oraz substancji słodzących). .." czego człowiek się nie dowie... szkodzi nam mleko , drożdze, tłuszcze szok niedługo bedziemy jeść jak Pan kleks tabletkę popijaną wodą

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Fitness i sport
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Fitness i sport
Fitness i sport

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Naturalne alternatywy dla aspiryny

Kora wierzby Od wieków jest znana jako naturalny środek przeciwbólowy i skuteczny lek na stany zapalne. Najważniejszym jej składnikiem jest salicyna, stosowana przy wielu dolegliwościach. W przeszłości ludzie żuli korę wierzby, teraz można ją dostać...

Fitness i sport

Jak upiąć długie włosy na trening?

Jak upiąć długie włosy na trening?

. Tak, by na siłowni, na fitnessie lub na sali gimnastycznej mieć wszystko, co potrzebne. Jeżeli masz długie włosy, wiesz, że w twoim niezbędniku powinno znaleźć

Fitness i sport

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Co robić, gdy sport nie jest twoim priorytetem?

Bycie w ciągłym biegu Zawsze gdzieś biegniesz. Niestety, nie jest to ten rodzaj biegu, kiedy musisz włożyć odpowiednie buty i ubranie. Najczęściej ganiasz po sklepie w pogoni za dziećmi lub chcesz zdążyć na odjeżdżający właśnie autobus. Twoimi priorytetem...

Fitness i sport

Sport World Warsaw 2013

Sport World Warsaw 2013

Targi Sport World Warsaw Zapraszamy na Targi, które odbędą się w dniach 19-21 września 2013 r. Ćwiczenia na siłowni Coś dla siebie na Targach znajdą miłośnocy ćwiczeń siłowych... Fitness ... a także zajęć fitness.

Fitness i sport

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Chcesz mieć płaski brzuch? Zmień dietę

Metody by mieć płaski brzuch Próbujesz różnych metod: seria ćwiczeń, wypijasz duże ilości wody, biegasz, a może owijasz brzuch folią spożywczą? Po co to wszystko? By mieć płaski brzuch. Efekty są mizerne, by nie powiedzieć, że niemal niewidoczne. A marzenie...

Fitness i sport

Najlepszy sport dla kręgosłupa

Najlepszy sport dla kręgosłupa

profilaktyka, może cię przed nimi uchronić. Ćwiczenia z piłką W wielu klubach fitness pod nazwą ,,zdrowy kręgosłup" kryją się ćwiczenia z piłką. Taki rodzaj (...) i pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy. Pływanie To idealny...

Fitness i sport

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia na mięśnie

Ćwiczenia zawsze należy dobierać do własnych możliwości, nie wolno zapominać o systematyczności oraz stopniowym zwiększaniu poprzeczki.