Trwa ładowanie...

Dlaczego warzyw kapustnych nigdy nie należy łączyć z rybami? Zobacz, czym to grozi

Avatar placeholder
24.11.2019 05:21
Warzywa kapustne w połączeniu z rybami mogą mieć zły wpływ na organizm
Warzywa kapustne w połączeniu z rybami mogą mieć zły wpływ na organizm (123rf.com)

Ryby są świetnym źródłem składników odżywczych. Zawierają bardzo ważne kwasy omega-3, witaminy A, D, E i z grupy B oraz cenny jod. Warzywa kapustne dostarczają do organizmu m.in. potas, wapń i żelazo. Dlaczego te zdrowe potrawy, ryby i warzywa kapustne, nie powinny być łączone ze sobą w jednym posiłku?

1. Warzywa kapustne blokerem wchłaniania jodu z ryb

Warzywa kapustne to brokuł, kalafior, jarmuż, kalarepa i oczywiście kapusta w wielu odmianach. Mają mało kalorii, za to wiele wartości odżywczych.

Ryby są bogate w kwasy tłuszczowe i witaminy. Istotnym składnikiem odżywczym, który znajdujemy w rybach jest też jod.

To właśnie z powodu jodu nie powinniśmy podczas jednego posiłku łączyć ryb z kapustą czy kalafiorem. Dlaczego?

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Warzywa kapustne działają niekorzystnie na wchłanianie jodu. Blokują jego wychwytywanie przez tarczycę, uniemożliwiając prawidłowe przyswojenie. Wpływa to negatywnie na produkcję hormonów tarczycy.

2. Ryba z sałatą, kapusta z mięsem

Wysokie spożycie warzyw kapustnych zwiększa ryzyko niedoboru jodu. Można go uzupełnić jedząc ryby. Jednak posiłki powinien dzielić odstęp czasowy, który pozwoli na zniwelowanie negatywnego wpływu warzyw kapustnych na przyswajanie jodu.

Najlepsze źródła jodu to ryby, owoce morza i glony. Jeśli chcemy do ryby dodać na talerzu coś zielonego, lepszym pomysłem będzie sałata. Warzywa kapustne natomiast sprawdzą się np. jako dodatek do mięs.

Zobacz też: Warzywa, które są zdrowsze po ugotowaniu niż na surowo

Ryba nie powinna być łączona z warzywami kapustnymi
Ryba nie powinna być łączona z warzywami kapustnymi (123rf.com)

3. Skutki niedoboru jodu

Niedobór jodu może skutkować niedoczynnością tarczycy. Problemy w funkcjonowaniu tego narządu powodują negatywne skutki rzutujące na pracę całego organizmu.

Objawami niedoboru jodu są również zaburzeniami trawienia. Zbyt mało jodu w diecie powoduje otyłość, niepłodność, a nawet poważne choroby umysłowe i neurologiczne u dzieci, których matki nie spożywały odpowiednich ilości pierwiastka w ciąży.

Przy niedoborze jodu cierpi układ odpornościowy. Zbyt mało tego składnika w diecie może skutkować rozwojem choroby Parkinsona, choroby Gravesa-Basedowa i Hashimoto.

Zobacz też: Pod rządami tarczycy, czyli życie z Hashimoto

4. Zalety warzyw kapustnych

Warzywa kapustne są niskokaloryczne. Stanowią źródło witamin A, E] i C, które jako przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia. Zauważono również ich dobroczynny wpływ w profilaktyce nowotworowej.

Oprócz tego, w warzywach kapustnych znajduje się żelazo, wapń i potas. Zawarte w nich karotenoidy obniżają cholesterol.

Witamina K zwiększa krzepliwość krwi, dlatego osoby, które biorą leki rozrzedzające krew, powinny zachować ostrożność w spożyciu warzyw kapustnych, aby nie zniwelować działania przyjmowanych medykamentów. Niektórzy po warzywach kapustnych mogą też cierpieć na wzdęcia.

Zobacz też: Zielone warzywa zamiast leków

Warzywa kapustne nie powinny być spożywane razem z rybami
Warzywa kapustne nie powinny być spożywane razem z rybami (123rf.com)

5. Korzyści z jedzenia ryb

Kwasy omega-3, których bogactwo znajdziemy w rybach, mają wpływ na prawidłową pracę układu krążenia i układu kostnego. Ryby zapobiegają rozwojowi osteoporozy, dzięki zawartości fosforu i wapnia.

Omega-3 to gwarancja lepszej pamięci. Kwasy tłuszczowe mogą zapobiegać stanom otępienia w starszym wieku, hamować rozwój demencji i choroby Alzheimera.

Jedzenie ryb dostarcza również organizmowi niezbędnego białka.

Należy jednak uważać z ilością spożywanych ryb. Ich nadmiar może szkodzić z powodu zgromadzonych w rybach dioksyn i metali ciężkich. Negatywnie działa również proces wędzenia, który powoduje gromadzenie szkodliwych dla zdrowia składników i może niekorzystnie działać na trawienie.

Zarówno w spożyciu ryb, jak i warzyw kapustnych należy zachować umiar. Aby jak najefektywniej wykorzystać ich atuty, nie powinno się ich łączyć na jednym talerzu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze