Trwa ładowanie...

Dlaczego wstawanie z prawej strony łóżka jest złym pomysłem?

Avatar placeholder
19.04.2017 15:46
Na nasze samopoczucie może mieć wpływ strona łóżka, po której wstajemy
Na nasze samopoczucie może mieć wpływ strona łóżka, po której wstajemy (Shutterstock)

Badanie wykazało, że osoby, które wstają z prawej strony łóżka, rano częściej czują się zmęczone i marudzą.

Badanie obejmujące 2 000 osób ukazało również, że osoby wstające z prawej strony łóżka potrzebują więcej czasu, aby odzyskać dobry nastrój i częściej można zauważyć, że zmęczenie ma wpływ na ich pracę.

Naukowcy stwierdzili, że dziewięć na dziesięć osób odczuwa zmęczenie po przebudzeniu nawet trzy razy w tygodniu, a przeciętny dorosły człowiek czuje się obudzony dopiero ok. 10:00 rano. Sen niskiej jakości jest najczęstszą przyczyną złego nastroju o poranku. Do innych należą stres, obudzenie się wcześniej niż to konieczne, czy też zimna, deszczowa pogoda.

Strona łóżka, po której wstajemy ma wpływ na nasze samopoczucie przez resztę dnia
Strona łóżka, po której wstajemy ma wpływ na nasze samopoczucie przez resztę dnia (Shutterstock)
Zobacz film: "Najlepsze patenty na dobry sen"

Rzecznik producenta suplementu żelaza Spatone, który zlecił przeprowadzenie badań, powiedział, że kiedy jesteśmy zmęczeni i mamy zły nastrój, bliscy często pytają, czy wstaliśmy lewą nogą. W Wielkiej Brytanii natomiast zostalibyśmy zapytani dosłownie o to, czy nie wstaliśmy ze złej strony łóżka. Zazwyczaj się z tego śmiejemy. Jednak według najnowszych badań w tym stwierdzeniu może być dużo prawdy.

8 rzeczy, które pogarszają nastrój
8 rzeczy, które pogarszają nastrój [8 zdjęć]

Spędzanie czasu ze znajomymi może być bardzo inspirujące. Istnieje jednak typ ludzi, których można nazwać

zobacz galerię

Badanie wykazało, że 57 proc. ludzi wierzy, że można wstać z niewłaściwej strony łóżka, a blisko jedna na dziesięć osób próbowała postawić pierwszy krok po drugiej stronie materaca, żeby ocenić, jak taka zmiana wpłynie na samopoczucie.

Podczas gdy nastrój osób wstających z łóżka z lewej strony zaczyna się poprawiać o 9:07, badani wstający po prawej stronie czują się szczęśliwsi dopiero o 9:22 .

Ci drudzy potrzebują zatem więcej czasu, aby dojść do siebie, oprzytomnieć i przygotować się do pracy w godzinach porannych. Dodatkowo twierdzą, że czują się w pełni obudzeni dopiero o 9:32, czyli później niż uczestnicy wstający po lewej stronie.

Ludzie wstający z łóżka z prawej strony częściej budzą się z uczuciem zmęczenia i złości, a 77 proc. z nich twierdzi, że jest to główna przyczyna złego samopoczucia w ciągu dnia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Okazało się również, że osoby, które stawiają pierwszy krok po prawej stronie łóżka, częściej słyszą od swojego szefa lub współpracowników, że są zmęczeni lub w złym nastroju.

Warto pamiętać, że zły nastrój po przebudzeniu jest najczęstszą przyczyną porannych kłótni. Ponadto większość osób przyznaje, że zły nastrój o poranku przekłada się na atmosferę w pracy i zwiększa prawdopodobieństwo kłótni ze współpracownikami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze