Trwa ładowanie...

Dlaczego zgrzytamy zębami – przyczyny i skutki

Avatar placeholder
20.07.2021 15:41
Zgrzytanie zębami najczęściej pojawia się podczas snu
Zgrzytanie zębami najczęściej pojawia się podczas snu (123rf)

Gdy słyszymy o zgrzytaniu zębów, w pierwszej kolejności przed oczyma naszej wyobraźni staje wystraszona, kreskówkowa postać rodem z serii Scooby Doo, która chowa się gdzieś w kącie przed wielkim i złym potworem. Tymczasem bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, to poważne schorzenie, które dotyczy około 20 procent społeczeństwa, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Czym dokładnie jest? Jakie są jego przyczyny i następstwa? Jak go leczyć? Odpowiada lek. dent. Aleksandra Kostrz, ekspert Medicover Stomatologia Klimczaka.

spis treści

1. Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami

Bruksizm to nieświadome zgrzytanie zębami, które stopniowo ściera tkankę zmineralizowaną zęba. Występuje głównie w nocy, podczas snu, ale zdarza się również w trakcie dnia. Liczba osób, borykających się z tą dolegliwością stale rośnie na całym świecie.

Fińscy naukowcy zaobserwowali, że bruksizm często bywa reakcją na rosnący poziom stresu np. w pracy i często dotyka osoby na wysokich stanowiskach. Różnice płciowe są również widoczne, bo to właśnie kobiety częściej mają do czynienia z tym schorzeniem. Obecnie odczuwamy coraz to więcej stresu. Pęd życia, multum spraw na głowie i presja zawodowa to tylko niektóre z czynników, które go wywołują. W związku z tym coraz częściej dopadają nas dolegliwości z nim związane.

Zobacz film: "Jak wybielić zęby w 3 minuty?"

Bruksizm to choroba sprawiająca wiele problemów. Już jej wykrycie jest nie lada wyzwaniem, ponieważ chorzy w większości przypadków, nie zdają sobie z tego sprawy, gdyż nie słyszą ocierających się o siebie zębów podczas snu.

Objawy tej choroby często są bagatelizowane, ponieważ są utożsamiane z oznakami zmęczenia. Zaliczają się do nich: uporczywe bóle głowy i gałek ocznych (przypominające ataki migreny), problemy z żuciem, bóle karku, pleców, ucha, barków, szczęki oraz uszu. Do tego mogą się pojawić zaburzenia słuchu i produkcji śliny, a przede wszystkim starte zęby i nadwrażliwe dziąsła oraz krwawienie podczas zabiegów higieny jamy ustnej.

Skutki bruksizmu martwią wielu pacjentów.

Przewlekłe bóle mięśni szczęki, szyi, ramion, pleców to dla nich rutyna. Niektóre ze skutków mogą być nawet nieodwracalne, np. wady zgryzu powstałe w wyniki starcia tkanki zmineralizowanej zęba. W dodatku nocne zgrzytanie zębami nie pozwala nam odpowiednio wypocząć podczas snu, dlatego w ciągu dnia jesteśmy senni i mamy problemy z koncentracją.

2. Jak leczyć bruksizm?

Lekarzem, do którego powinniśmy się zgłosić, jest stomatolog. Podczas konsultacji stomatologicznej lekarz ocenia stan zębów, poziom starcia tkanek zmineralizowanych, pracę stawów skroniowo- żuchwowych oraz warunków zgryzowych i na tej podstawie może wdrożyć niezbędne i optymalne, często wielospecjalistyczne, leczenie.

Leczenie bruksizmu to w głównej mierze odpowiednie masaże, mające na celu rozluźnienie mięśni szczęki oraz ramion i pleców.

Stosowane są również zabiegi fizykoterapeutyczne i specjalne szyny zgryzowe, które niwelują skurcze mięśniowe, a także zabezpieczają zęby przed ich ścieraniem. Szyny zakładane są na górne lub dolne zęby podczas snu i bardzo skutecznie bronią nas przed negatywnymi skutkami bruksizmu, jednak są one tylko leczeniem objawowym, czyli nie likwidują przyczyn choroby. Innym sposobem jest zastosowanie toksyny botulinowej (substancja popularnie nazywana botoksem, mająca szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej), dzięki której siła skurczu mięśni żwaczy ulega znacznemu zmniejszeniu.

Przywraca to spokojny sen oraz skutecznie zapobiega dalszemu uszkadzaniu zębów.

Po pomoc można również zgłosić się do psychologa, który z kolei pokaże nam jak walczyć ze stresem. Pozbycie się jego nadmiaru i dbanie o wystarczająca ilość relaksu podczas dnia, pomoże pozbyć się choroby.

Pamiętajmy, że stres i lęk to reakcje związane z funkcjonowaniem centralnego układu nerwowego. Spożywanie napojów i produktów stymulujących jego pracę (tzw. napoje energetyczne, kawa) wzmacnia fizjologiczne reakcje na te dwa czynniki. Unikanie cukru, kofeiny, tauryny oraz nikotyny ułatwi zwalczanie objawów bruksizmu.

Niezależnie od toku terapii musimy sami, w warunkach domowych, zadbać o swoją szczękę. Należy unikać częstego jedzenia zbyt twardych produktów, np. orzechów i rzadziej sięgać po gumę do żucia. Przed snem możemy rozluźnić napięte mięśnie szczęki poprzez kilkominutowe otwieranie i zamykanie ust.

Warto także poprosić bliską osobę o dość intensywny masaż karku i ramion lub zdecydować się np. na wyciszającą sesję jogi. Z kolei na poranne bóle żuchwy najlepszy będzie okład z kostkami lodu. W celu dobrania najlepszej metody ochrony naszych zębów, warto byśmy odwiedzili gabinet stomatologa, który po analizie stanu zdrowia naszego uzębienia będzie mógł doradzić najbardziej optymalne rozwiązanie.

Autorką artykułu jest lek. dent. Aleksandra Kostrz, ekspert Medicover Stomatologia Klimczaka
Autorką artykułu jest lek. dent. Aleksandra Kostrz, ekspert Medicover Stomatologia Klimczaka (materiały własne)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze