Trwa ładowanie...

Dłoń przeszczepiona na nogę spektakularnym osiągnięciem chińskich lekarzy

Avatar placeholder
24.11.2018 22:52
Dłoń przeszczepiona na nogę spektakularnym osiągnięciem chińskich lekarzy
Dłoń przeszczepiona na nogę spektakularnym osiągnięciem chińskich lekarzy (Ilustracja / Shutterstock)

Współczesna medycyna jest w stanie zdziałać cuda. Szansa na powrót do zdrowia osób, które jeszcze kilka lat temu w wyniku najróżniejszych wypadków skazane były na kalectwo, z dnia na dzień staje się coraz większa. W ostatnim czasie na własnej skórze przekonał się o tym mieszkaniec Chin, który dostał od tamtejszych lekarzy niezwykły prezent w postaci szansy na normalne życie.

spis treści
Życie po przeszczepie
Życie po przeszczepie

Przeszczep to ogromna szansa na dalsze życie dla chorych dotkniętych niewydolnością narządu. Z reguły

zobacz galerię

1. Szczęście w nieszczęściu

Historia mężczyzny identyfikowanego jako Zhou to echo przypadku, o którym świat usłyszał już dwa lata temu. Podobnie jak wtedy, pracownik chińskiej fabryki musiał zostać poddany zabiegowi amputacji dłoni poważnie okaleczonej na skutek nieszczęśliwego wypadku – jego ręka została wciągnięta w tryby jednej z maszyn. Lekarze nie odebrali jednak pacjentowi nadziei na normalne funkcjonowanie. Nauczeni doświadczeniem mieli nadzieję, że i w tym przypadku nietypowa operacja się powiedzie. Na szczęście się nie mylili.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
(Źródło: viralspell.com)

Na czym polegał zabieg? Lekarze przeszczepili amputowaną rękę do nogi pacjenta, nieco poniżej kolana. Było to konieczne ze względu na poważne uszkodzenia naczyń ramienia, które musiały zostać odbudowane. Aby w tym czasie tkanki odciętej ręki nie obumarły, „podłączono” ją do krwiobiegu nogi. W ten sposób była ona utrzymywana przy życiu przez miesiąc, po czym lekarze podczas dziesięciogodzinnej operacji przytwierdzili ją z powrotem.

2. Przypadki, jakich coraz więcej

Pierwszy tego typu zabieg replantacji miał miejsce w Japonii w 1965 roku, kiedy to lekarzom udało się przeprowadzić przeszczep kciuka. Potem przyszła kolej na inne części ciała – palce u rąk, u nóg, małżowiny uszne, a nawet penisy. Zabieg przeszczepu ręki był nieco bardziej skomplikowany, jednak kolejne powodzenie daje nadzieję tysiącom osób poszkodowanych w podobny sposób.

Operacja przebiega zasadniczo w trzech etapach. Na początku usunięte zostają uszkodzone tkanki, które nie będą mogły się zregenerować. Następnie chirurdzy skracają kość – w odciętej kończynie, a nie w pniu, by w razie niepowodzenia zabiegu nie narażać pozostałego kikuta na dodatkowe obrażenia. Wreszcie leczeniu podlegają ścięgna, tętnice i żyły, które będą wykorzystane podczas przeszczepu.

Po zakończeniu zabiegu Zhou mógł delikatnie poruszać palcami, ale do odzyskania względnej sprawności czeka go jeszcze długa droga. Lekarze z optymizmem myślą jednak o jego przyszłości. Dzięki odpowiednim zabiegom rehabilitacyjnym mężczyzna ma szansę na powrót do normalności.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze