Dłoń przeszczepiona na nogę spektakularnym osiągnięciem chińskich lekarzy

Współczesna medycyna jest w stanie zdziałać cuda. Szansa na powrót do zdrowia osób, które jeszcze kilka lat temu w wyniku najróżniejszych wypadków skazane były na kalectwo, z dnia na dzień staje się coraz większa. W ostatnim czasie na własnej skórze przekonał się o tym mieszkaniec Chin, który dostał od tamtejszych lekarzy niezwykły prezent w postaci szansy na normalne życie.

Życie po przeszczepie
Życie po przeszczepie

Przeszczep to ogromna szansa na dalsze życie dla chorych dotkniętych niewydolnością narządu. Z reguły...

zobacz galerię

1. Szczęście w nieszczęściu

Historia mężczyzny identyfikowanego jako Zhou to echo przypadku, o którym świat usłyszał już dwa lata temu. Podobnie jak wtedy, pracownik chińskiej fabryki musiał zostać poddany zabiegowi amputacji dłoni poważnie okaleczonej na skutek nieszczęśliwego wypadku – jego ręka została wciągnięta w tryby jednej z maszyn. Lekarze nie odebrali jednak pacjentowi nadziei na normalne funkcjonowanie. Nauczeni doświadczeniem mieli nadzieję, że i w tym przypadku nietypowa operacja się powiedzie. Na szczęście się nie mylili.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

(Źródło: viralspell.com)

Na czym polegał zabieg? Lekarze przeszczepili amputowaną rękę do nogi pacjenta, nieco poniżej kolana. Było to konieczne ze względu na poważne uszkodzenia naczyń ramienia, które musiały zostać odbudowane. Aby w tym czasie tkanki odciętej ręki nie obumarły, „podłączono” ją do krwiobiegu nogi. W ten sposób była ona utrzymywana przy życiu przez miesiąc, po czym lekarze podczas dziesięciogodzinnej operacji przytwierdzili ją z powrotem.

2. Przypadki, jakich coraz więcej

Pierwszy tego typu zabieg replantacji miał miejsce w Japonii w 1965 roku, kiedy to lekarzom udało się przeprowadzić przeszczep kciuka. Potem przyszła kolej na inne części ciała – palce u rąk, u nóg, małżowiny uszne, a nawet penisy. Zabieg przeszczepu ręki był nieco bardziej skomplikowany, jednak kolejne powodzenie daje nadzieję tysiącom osób poszkodowanych w podobny sposób.

Operacja przebiega zasadniczo w trzech etapach. Na początku usunięte zostają uszkodzone tkanki, które nie będą mogły się zregenerować. Następnie chirurdzy skracają kość – w odciętej kończynie, a nie w pniu, by w razie niepowodzenia zabiegu nie narażać pozostałego kikuta na dodatkowe obrażenia. Wreszcie leczeniu podlegają ścięgna, tętnice i żyły, które będą wykorzystane podczas przeszczepu.

Po zakończeniu zabiegu Zhou mógł delikatnie poruszać palcami, ale do odzyskania względnej sprawności czeka go jeszcze długa droga. Lekarze z optymizmem myślą jednak o jego przyszłości. Dzięki odpowiednim zabiegom rehabilitacyjnym mężczyzna ma szansę na powrót do normalności.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy