Przejdź na WP

Długoterminowa pogoda na marzec. Kiedy możemy spodziewać się wiosny?

Powiedzenie ''w marcu jak w garncu'' ma szanse znów się sprawdzić. Jaka pogoda czeka nas w marcu? Sprawdzamy, kiedy zawita do nas wiosna.

Zobacz film: "Uczulona na zimno"

1. Luty najcieplejszy na przestrzeni lat

Ostatnie dni lutego każą nam przypuszczać, że zima pożegnała się z nami na dobre i powoli możemy szykować się do wiosny.

- Wygląda na to, że luty 2019 zapisze się jako jeden z najcieplejszych miesięcy w historii pomiarów meteorologicznych. Na bardziej szczegółowe informacje musimy jeszcze zaczekać - mówi Arkadiusz Wójtowicz z portalu fanipogody.pl.

Prognozowana anomalia temperatury według modelu CFS na marzec 2019
Prognozowana anomalia temperatury według modelu CFS na marzec 2019 (fanipogody.pl)

Nocami na przełomie lutego i marca mogą występować przymrozki, ale temperatura nie będzie spadać poniżej 5ºC. Ochłodzenie, które pojawi się pod koniec lutego i na początku marca nie będzie miało wpływu na ten wynik. A co nas czeka w marcu?

2. Ciepły i słoneczny marzec

Początek marca to sporo słońca i stosunkowo wysokie temperatury. Śnieg zobaczymy tylko w górach. W niektórych rejonach Polski możliwe zachmurzenia. Temperatura utrzymywać się będzie w okolicach 10ºC. Pożegnamy też nocne przymrozki.

Prognozowana temperatura na 5.03.2019
Prognozowana temperatura na 5.03.2019 (www.ventusky.com)

- Pierwsza dekada marca może minąć pod znakiem dominacji strefowej cyrkulacji atmosfery. Charakteryzuje się ona napływem bardzo ciepłym mas powietrza, zazwyczaj znad Oceanu Atlantyckiego. To sprawi, że początek marca będzie stosunkowo ciepły - mówi nasz ekspert.

Ciepłe masy powietrza znad oceanu Atlantyckiego mogą przynieść także opady deszczu i pojawiające się miejscami mgły.

- W okolicach 5 marca w naszej części Europy pogodą może zacząć sterować południkowa cyrkulacja atmosfery. Niże z rejonu Morza Śródziemnego bardzo często przynoszą obfite opady. Zimą szczególnie śniegu, na wiosnę opady deszczu, prowadzące nawet do powodzi - dodaje Wójtowicz.

Prognozowane opady deszczu na 5.03.2019
Prognozowane opady deszczu na 5.03.2019 (www.ventusky.com)

Drugi tydzień marca będzie bardziej kapryśny. Według meteorologów lokalnie mogą pojawić się niewielkie opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatury nieznacznie spadną i na termometrach zobaczymy od 4 do 7ºC, a przymrozki dadzą znowu o sobie znać.

- Należy mieć jednak na uwadze że w marcu mogą trafić się epizody z napływem chłodnego powietrza, a nawet śnieżyce. Przeplatanka pogodowa trwać może nawet do kwietnia. Wiele wskazuje, że ciepłe dni mogą być zakłócone opadami śniegu i też przymrozkami, zwłaszcza nocami. Na ogół w marcu temperatura za dnia może być na plusie, sporadycznie spadać ma do ujemnych wartości. Dodatniej temperatury powyżej 10°C również się spodziewamy - zapowiada Wójtowicz.

Nieco lepsza pogoda zapowiadana jest na trzeci tydzień marca. Pierwszy dzień wiosny powita nas wyższą temperaturą - nawet do 15ºC i rozpogodzeniem. Takie warunki będą utrzymywały się do końca miesiąca.

- Warto również wspomnieć, że już 1 marca rozpoczyna się meteorologiczna wiosna. Ta astronomiczna nadejdzie kilka tygodni później - mówi nasz ekspert.

3. Spodziewamy się wiosny?

Według danych z amerykańskich prognoz opublikowanych przez AccuWeather zimne masy powietrza będą dość długo zalegały nad Europą, co sprawi, że prawdziwa wiosna zawita do naszego kraju później niż zwykle.

- Najnowsze prognozy wskazują jednak, że marzec 2019 roku może być cieplejszy w porównaniu do poprzednich lat. Przysłowie "w marcu jak w garncu" doskonale obrazuje stan pogody jaki może panować w naszej części Europy w nadchodzącym miesiącu - dodaje Wójtowicz.

Na ten moment w prognozach nie przewiduje się siarczystych mrozów, ale walka ciepłych mas powietrza z chłodnymi będzie trwała do kwietnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy