Trwa ładowanie...

Długotrwałe narażenie na stres związany z pracą ma związek z podwyższonym ryzykiem raka

Avatar placeholder
25.01.2017 23:04
Długotrwałe narażenie na stres związany z pracą ma związek z podwyższonym ryzykiem raka
Długotrwałe narażenie na stres związany z pracą ma związek z podwyższonym ryzykiem raka

Dla mężczyzny długotrwałe narażenie na działanie stresu związanego z pracą jest związane ze zwiększonym prawdopodobieństwem raka płuc, okrężnicy, odbytnicy oraz żołądka i chłoniaka nieziarniczego.

Odkrycia uzyskali naukowcy z INRS i Université de Montréal, którzy przeprowadzili pierwsze badanie w celu oceny związku między rakiem i stresem, na który mężczyźni są narażenie w swoim życiu zawodowym.

Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w "Preventive Medicine".

Średnio uczestnicy badania posiadali cztery miejsca pracy, a niektóre osoby miały ich kilkanaście lub więcej w trakcie ich kariery. Zostały ujawnione istotne związki z pięcioma z jedenastu nowotworów uwzględnionych w badaniu.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Stres w pracy może być czynnikiem ryzyka raka u mężczyzn
Stres w pracy może być czynnikiem ryzyka raka u mężczyzn

Związki te zostały zaobserwowane u mężczyzn, którzy zostali narażeni na 15 do 30 lat stresu związanego z pracą, a w niektórych przypadkach ponad 30 lat. Powiązań między stresem związanym z pracą i rakiem nie stwierdzono u uczestników, którzy w mieli stresującą pracę przez okres krótszy niż 15 lat.

Najbardziej stresujące prace wykonuje strażak, inżynier przemysłowy, inżynier lotnictwa i astronautyki, mechanik oraz robotnik naprawiający pojazdy kolejowe. U tej samej osoby, poziom stresu zmieniał się w zależności od pracy, którą wykonywał. Naukowcy byli w stanie udokumentować zmiany postrzeganego stresu związanego z pracą.

8 symptomów, że jesteś bardziej zestresowana, niż myślisz
8 symptomów, że jesteś bardziej zestresowana, niż myślisz [8 zdjęć]

Stres może przyczynić się wystąpienia problemów z podjęciem decyzji. Badania naukowe prowadzone na szczurach

zobacz galerię

Badanie pokazuje również, że postrzegany stres nie ogranicza się do wysokich obciążeń roboczych i czasu. Obsługa klienta, prowizja od sprzedaży, obowiązki uczestnika, wybuchowy temperament, niepewność zatrudnienia, problemy finansowe, trudne lub niebezpieczne warunki pracy, nadzór nad pracownikami, konflikty interpersonalne i trudny dojazd były źródłami stresu wymienionymi przez uczestników.

"Jednym z największych błędów w poprzednich badaniach nad rakiem jest to, że żadne z nich nie padało objawów stresu w pełnym okresie pracy, uniemożliwiając związanie go z pracą w celu ustalenia, w jaki sposób czas trwania ekspozycji na stres w pracy wpływa na rozwój raka. Nasze badanie pokazuje znaczenie pomiaru stresu w różnych punktach na indywidualnej ścieżce kariery" - wyjaśniają autorzy badania.

ZOBACZ TAKŻE:

Uzyskane wyniki stawiają pytanie, czy przewlekły stres psychologiczny powinien być traktowany jako problem zdrowia publicznego. Jednak wyniki te są jeszcze niepotwierdzone, ponieważ są one oparte na ocenie podsumowującej stres związany z pracą dla danej osoby.

Obecnie istnieje potrzeba przeprowadzenia badań epidemiologicznych na podstawie wiarygodnych pomiarów stresu, powtarzającego się w czasie, które wezmą wszystkie źródła stresu pod uwagę.

18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres
18 niezawodnych metod, które pomogą ci zwalczyć stres [18 zdjęć]

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę samopoczucia i złagodzenie silnego napięcia nerwowego są pocałunki

zobacz galerię

Od dawna wiadomo, że stres ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Osłabia on nasz układ odpornościowy i nasila objawy chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyce, czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

W dzisiejszym świecie ludzie są narażenie na stres każdego dnia. Dlatego warto poznać techniki radzenia sobie ze stresem i wybrać odpowiednią dla siebie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze