Trwa ładowanie...

Długowieczność mieszkańców górskich wiosek w Grecji

Avatar placeholder
31.05.2017 09:39
Dieta śródziemnomorska nie jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na zdrowie Greków
Dieta śródziemnomorska nie jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na zdrowie Greków (123rf)

Zalety diety śródziemnomorskiej są powszechnie znane, jednak naukowcy odkryli, że długie i zdrowe życie Greków żyjących w odizolowanych, górskich wioskach, wcale nie musi mieć związku z ich dietą.

Mimo diety bogatej w tłuszcze zwierzęce, ludzie z gminy Mylopotamos w północnej Krecie nie cierpią z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy w swoich badaniach odkryli nową odmianę genetyczną, która często występuje wśród mieszkańców tych wiosek. Wydaje się, że te to właśnie geny chronią serce przed wpływem "złych" tłuszczów i cholesterolu.

Odosobnione wioski Zoniana i Anogia są położone wysoko w górach na Krecie. Ich mieszkańcy rzadko opuszczają miejsce zamieszkania i są znani z długowieczności.

Problemy z sercem, ataki serca i udary mózgu, a więc wszystkie typy chorób sercowo-naczyniowych, są rzadkie pomimo diety zawierającej dużo jagnięciny i lokalnego tłustego sera.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"
Dieta śródziemnomorska nie jest przyczyną długowieczności mieszkańców gminy Mylopotamos
Dieta śródziemnomorska nie jest przyczyną długowieczności mieszkańców gminy Mylopotamos (123rf)

Choć taka dieta przyczynia się do rozwoju wielu problemów zdrowotnych, nie dotyczy to mieszkańców tego regionu. Mieszkańcy wsi cierpią na cukrzycę typu 2 w takim samym stopniu, jak ogół ludności greckiej, ale nie dotyczą ich jej konsekwencje, takie jak cukrzycowa choroba nerek. To zaczęło prowokować liczne pytania wśród naukowców.

Badacze z Wellcome Trust Sanger Institute postanowili się dowiedzieć, na czym polega fenomen dobrego zdrowia i długowieczności mieszkańców górskich wiosek.

Badania przeprowadzone w Nature Communications zidentyfikowały nową odmianę genetyczną o właściwościach chroniących serce. Jest ona związana z niższym poziomem naturalnych "złych" tłuszczów i "złego" cholesterolu, co jest ważne dla obniżenia ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Odkryty wariant genetyczny wydaje się praktycznie unikalny dla populacji dwóch górskich wiosek. Naukowcy powiedzieli, że spośród tysięcy Europejczyków, którzy przeszli sekwencjonowanie genomów, tylko jedna inna osoba we Włoszech posiada ten wariant.

Próbując rozwiązać tę zagadkę zsynchronizowali cały genom 250 mieszkańców, co oznacza, że pobrali próbki krwi, wydobyli z nich DNA (czyli "instrukcję obsługi" każdego z nas, która decyduje o tym, jak wyglądamy i kim jesteśmy), a następnie przeanalizowali ciąg trzech miliardów liter tworzących ich ludzki genom.

Następnie wykorzystali wyniki, aby uzyskać bardziej szczegółowy obraz ponad 3 000 mieszkańców wsi, którzy już przeszli genotypowanie (szybki sposób uzyskania informacji genetycznych).

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Naukowcy uważają, że ich odkrycia mogą zostać wykorzystane do określenia, które warianty genetyczne odgrywają rolę w rozwoju złożonych chorób. Ponadto może to pomóc wyjaśnić, dlaczego jedni ludzie chorują na serce, a inni nie.

Badanie to jest istotne również, dlatego, że wykorzystując tę odizolowaną populację, odkryto nową odmianę genetyczną, która nie jest związana z chorobami serca - najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Naukowcy jednak nie potrafią wyjaśnić, z czego wynika obecność tego wariantu genetycznego. Pomimo to, badania nad odizolowanymi populacjami są nadal prowadzone przez inne zespoły, m.in. nad Amiszami w Stanach Zjednoczonych, czy Eskimosami na północy Grenlandii, aby zobaczyć, czego jeszcze można się dowiedzieć na temat tajemnic długowieczności.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze