Trwa ładowanie...

"Dobre" komary do walki z epidemią dengi

 Aleksandra Miłosz
25.11.2018 13:57
"Dobre" komary do walki z epidemią dengi
"Dobre" komary do walki z epidemią dengi (Zdjęcie autorstwa Ramón Portellano / CC BY 2.0)

Brazylijscy naukowcy wyhodowali tysiące komarów zakażonych bakterią, która ma za zadanie zniwelowanie gorączki denga. Wyhodowane samice mają kopulować z dziko żyjącymi samcami przenoszącymi tę chorobę. Potomstwo samicy zainfekowanej bakterią i samca przenoszącego dengę będzie miało niewielkie szanse na przeżycie, w związku z czym ograniczy się liczba zakażeń. Program walki z dengą ma objąć nie tylko Brazylię, ale też Australię, Wietnam i Indonezję ze względu na klimat w jakim znajdują się te kraje.

spis treści

1. Czym jest denga?

Denga jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez owady w tropikalnych częściach świata. Wywołuje ją wirus dengi, a samo zakażenie może być zupełnie nieodczuwalne dla chorego. Chorobę tę przenoszą najczęściej komary z rodzaju Aedes, zwane też komarami tygrysimi. Denga występuje w 100 krajach tropikalnych, szczególnie w Azji, a swoje największe żniwo zbiera wśród dzieci. Jej objawy występują dopiero między 3 a 15 dniem od ukłucia, choroba ma więc czas na rozprzestrzenienie się. Wśród najczęściej występujących dolegliwości wymienia się ból głowy, osłabienie, ból mięśni i stawów oraz wysypkę. Dalsza część choroby objawia się postacią krwotoczną lub wstrząsem. Wraz z pojawianiem się objawów, konieczne jest leczenie ambulatoryjne.

2. Dobra bakteria

Eksperci przekonują, że owa „dobra bakteria” o nazwie Wolbachia nie stanowi dla ludzkości i żadnego zagrożenia, ponieważ jest wewnątrzkomórkowa i nie przenosi się na ludzi. Wolbachia jest bakterią, która występuje u 60 % owadów i działa jak szczepionka na dengę, nie pozwalając na mnożenie się gorączki, dlatego też jeżeli zakażony bakterią samiec komara zapłodni samicę z dengą - jaja nie zamienią się w larwę. Jeżeli natomiast sama samica jest zakażona, to następne rodzące się komary będą nosicielami Wolbachii. Badania z użyciem tej bakterii zostało zapoczątkowane w 2008 roku w Australii przez naukowców pracujących na Uniwersytecie Monash. W Brazylii natomiast program rozpoczął w 2012 roku Luciano Moreira z brazylijskiego Instytutu Fiocruz. Brazylia stała się centralą projektu, ponieważ od 2009 roku odnotowano tam rekordową liczbę przypadków chorych zarażonych dengą – 3,2 miliona, z czego 800 przypadków zakończyło się śmiercią chorego.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Epidemia dengi może rozprzestrzenić się na inne kraje obu Ameryk, dlatego już Stany Zjednoczone zastanawiają się nad zastosowaniem brazylijskich metod na Florydzie. Szczególnie, że walka z zarażonymi dengą komarami jest bardzo ograniczona i polega jedynie na ich zwalczaniu oraz stosowaniu preparatów owadobójczych i moskitier.

O komarach możesz przeczytać też na forum:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze