Trwa ładowanie...

Dobre relacje z rodzicami mogą wpływać na zdrowie dziecka przez wiele lat

Avatar placeholder
15.11.2018 09:11
Dobre relacje z rodzicami mogą wpływać na zdrowie dziecka przez wiele lat
Dobre relacje z rodzicami mogą wpływać na zdrowie dziecka przez wiele lat

Kiedy dziecko dorasta w zamożnej rodzinie, wpływa to korzystnie na zdrowie fizyczne dziecka. Jednak, gdy w takiej rodzinie brak jest ciepłych relacji między rodzicem a dzieckiem, cierpi na tym zdrowie psychiczne pociechy – informują badacze z Uniwersytetu Baylor.

Korzystne relacje między rodzicami a dzieckiem mogą uchronić pociechę przed chorobami w późniejszym wieku
Korzystne relacje między rodzicami a dzieckiem mogą uchronić pociechę przed chorobami w późniejszym wieku (123RF)

„Poprzednie badania dotyczyły wpływu statusu ekonomiczno-społecznego, sposobu odżywiania, ilości snu oraz sąsiedztwa na jakość dzieciństwa oraz rozwój umiejętności społecznych. Jednak, aby dziecko mogło prawidłowo jeść, spać i wykonywać inne rutynowe czynności konieczne są dobre relacje między rodzicem a dzieckiem” – mówi M. Andersson z Uniwersytetu Baylor dla  „Arts & Sciences”.

Na przykład, jeśli relacje rodzic-dziecko są napięte, posiłki nie są regularnie spożywane, dzieci mogą być bardziej skłonne do jedzenia słodkich lub tłustych przekąsek. Jak twierdzi Andersson, regularny czas snu i aktywność fizyczna również mają znaczenie w rozwoju dziecka.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

ZOBACZ TAKŻE

Z drugiej strony, dobre więzi między rodzicem a dzieckiem w domach zaniedbanych gospodarczo nie powodują negatywnego wpływu na status społeczno-ekonomiczny dzieci w przyszłym życiu.

Poprzednie badania wykazały, że mniej zamożni i gorzej wykształceni rodzice częściej używają ostrego i konstruktywnego dialogu z dziećmi oraz wymuszają ich posłuszeństwo, a to znacznie obniża ciepłe relacje. Często wiele chorób i stanów zapalnych, z którymi dziećmi borykają się w życiu dorosłym są wynikiem niewłaściwego traktowania lub braku odpowiedniego ciepła ze strony rodziców  w przeszłości.

Badanie na temat zdrowia relacji rodzic-dziecko opublikowano w czasopiśmie „Journal of Health and Social Behavior”. Na potrzeby badania zdrowie w średnim wieku zdefiniowano jako brak chorób, takich jak: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia lub układu oddechowego, choroby endokrynologiczne, choroby układu nerwowego, choroby zakaźne i pasożytnicze, choroby skóry lub choroby przewodu pokarmowego i zaburzenia mięśniowo-szkieletowe.

"Wiele badań nadal potwierdza silne powiązanie między sytuacją społeczno-ekonomiczną i relacją rodzic-dziecko. Jednak w rzeczywistości, każdy z tych czynników może wpływać na zdrowie dziecka w odmienny sposób” – dodaje Andersson.

"Ważne jest to, że bez odpowiedniej jakości relacji rodzic-dziecko, dziecko może być pozbawione ochrony przed poważnymi chorobami przewlekłymi, na jakie zapadają dzieci i dorośli w wieku średnim”.

Na potrzeby badania przeanalizowano dane dotyczące przebytych chorób i złego stanu zdrowia dorosłych w średnim wieku zaczerpnięte z Narodowego Przeglądu Rozwoju Osób w Wieku Średnim w Stanach Zjednoczonych (z ang. MIDUS - National  Survey of Midlife Development in the United States). Dane dotyczyły 2,746 respondentów w wieku od 25 do 75 lat w 1995 roku, a dokładniej ich leczenia w dzieciństwie przez rodziców. 10 lat później ponownie przeprowadzono badania na tych samych ludziach.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze