Dobre relacje z rodzicami mogą wpływać na zdrowie dziecka przez wiele lat

Kiedy dziecko dorasta w zamożnej rodzinie, wpływa to korzystnie na zdrowie fizyczne dziecka. Jednak, gdy w takiej rodzinie brak jest ciepłych relacji między rodzicem a dzieckiem, cierpi na tym zdrowie psychiczne pociechy – informują badacze z Uniwersytetu Baylor.

„Poprzednie badania dotyczyły wpływu statusu ekonomiczno-społecznego, sposobu odżywiania, ilości snu oraz sąsiedztwa na jakość dzieciństwa oraz rozwój umiejętności społecznych. Jednak, aby dziecko mogło prawidłowo jeść, spać i wykonywać inne rutynowe czynności konieczne są dobre relacje między rodzicem a dzieckiem” – mówi M. Andersson z Uniwersytetu Baylor dla  „Arts & Sciences”.

Na przykład, jeśli relacje rodzic-dziecko są napięte, posiłki nie są regularnie spożywane, dzieci mogą być bardziej skłonne do jedzenia słodkich lub tłustych przekąsek. Jak twierdzi Andersson, regularny czas snu i aktywność fizyczna również mają znaczenie w rozwoju dziecka.

Z drugiej strony, dobre więzi między rodzicem a dzieckiem w domach zaniedbanych gospodarczo nie powodują negatywnego wpływu na status społeczno-ekonomiczny dzieci w przyszłym życiu.

Poprzednie badania wykazały, że mniej zamożni i gorzej wykształceni rodzice częściej używają ostrego i konstruktywnego dialogu z dziećmi oraz wymuszają ich posłuszeństwo, a to znacznie obniża ciepłe relacje. Często wiele chorób i stanów zapalnych, z którymi dziećmi borykają się w życiu dorosłym są wynikiem niewłaściwego traktowania lub braku odpowiedniego ciepła ze strony rodziców  w przeszłości.

Badanie na temat zdrowia relacji rodzic-dziecko opublikowano w czasopiśmie „Journal of Health and Social Behavior”. Na potrzeby badania zdrowie w średnim wieku zdefiniowano jako brak chorób, takich jak: choroby nowotworowe, choroby układu krążenia lub układu oddechowego, choroby endokrynologiczne, choroby układu nerwowego, choroby zakaźne i pasożytnicze, choroby skóry lub choroby przewodu pokarmowego i zaburzenia mięśniowo-szkieletowe.

"Wiele badań nadal potwierdza silne powiązanie między sytuacją społeczno-ekonomiczną i relacją rodzic-dziecko. Jednak w rzeczywistości, każdy z tych czynników może wpływać na zdrowie dziecka w odmienny sposób” – dodaje Andersson.

"Ważne jest to, że bez odpowiedniej jakości relacji rodzic-dziecko, dziecko może być pozbawione ochrony przed poważnymi chorobami przewlekłymi, na jakie zapadają dzieci i dorośli w wieku średnim”.

Na potrzeby badania przeanalizowano dane dotyczące przebytych chorób i złego stanu zdrowia dorosłych w średnim wieku zaczerpnięte z Narodowego Przeglądu Rozwoju Osób w Wieku Średnim w Stanach Zjednoczonych (z ang. MIDUS - National  Survey of Midlife Development in the United States). Dane dotyczyły 2,746 respondentów w wieku od 25 do 75 lat w 1995 roku, a dokładniej ich leczenia w dzieciństwie przez rodziców. 10 lat później ponownie przeprowadzono badania na tych samych ludziach.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...