Trwa ładowanie...

Dobry cholesterol pod lupą

Zbyt duża ilość dobrego cholesterolu może zwiększyć ryzyko wystąpienia zawału serca nawet o 50 proc. Naukowcy odkryli, że w nadmiarze lipoproteiny mogą być również szkodliwe.

Zobacz film: "Oczyść żyły ze złogów"

1. Lipoproteiny

Lipoproteiny niskiej gęstości (LDL) to tzw. zły cholesterol, który może powodować miażdzycę, a lipoproteiny wysokiej gęstości (HDL) to tzw. dobry cholesterol, który jak uważano do tej pory zmniejsza ilość złego cholesterolu w organizmie.

Obecnie nie ma żadnego zalecenia dla maksymalnego poziomu HDL. Powszechnie uważano bowiem, że odpowiada on za usuwanie złego cholesterolu ze ścian naczyń. Jednak badania przeprowadzone na blisko 6000 pacjentach wykazały, że osoby z bardzo wysokim poziomem HDL były bardziej podatne na atak serca niż te o niższym jego poziomie.

10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu
10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu [11 zdjęć]

Kroki, które należy podjąć, by zmniejszyć wysoki poziom cholesterolu we krwi wydają się proste, ale wielu...

zobacz galerię

2. Nowe spojrzenie na cholesterol

Autorem badań jest dr Marc Allard-Ratick z Emory University w Stanach Zjednoczonych. Jego zdaniem nadszedł czas na to, aby zmienić myślenie o cholesterolu HDL.

Naukowiec przyglądał się badanym pacjentom przez cztery lata. W grupie osób ze średnim poziomem HDL zawały występowały rzadziej. Ryzyko wzrastało w przypadku pacjentów, którzy mieli albo bardzo nisko, albo bardzo wysoki poziom HDL. Stwierdził, że niebezpieczeństwo w tej grupie wzrastało aż o 50 proc.

Dr Marc Allard-Ratick przedstawił wyniki badań na spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Monachium.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.