Trwa ładowanie...

Dodatkowa dawka hormonów

Tabletki, zastrzyki i krążki hormonalne to jedna z najbardziej powszechnych i najbardziej skutecznych środków antykoncepcyjnych (ich skuteczność wynosi 99,7%). Ich działanie polega na zmianie poziomu hormonów w kobiecym organizmie, tak by nie mogło dojść do zapłodnienia. Są bardzo skuteczne, jednak powodują dużo skutków niekorzystnie wpływających na ciało kobiety. Pomimo, że skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej są coraz bardziej znane, szacuje się, że ponad 80 % kobiet w Ameryce decyduje się jednak na taką metodę kontrolowania poczęcia dziecka.

Zobacz film: "Seks nie jest celem samym w sobie"

spis treści

1. Skutki przyjmowania hormonów

Hormonalna antykoncepcja (zastrzyk, tabletki lub krążek) zmniejsza produkcję gonadotropiny, hormonu wpływającego na zainicjowanie i kontrolowanie owulacji. Naturalny cykl hormonalny został tak zmieniony, aby zahamować proces dojrzewania pęcherzyka i nie dopuścić do owulacji, czyli płodność kobiety została ograniczona. Oprócz tego antykoncepcja hormonalna wiąże się z innymi skutkami, niestety mającymi negatywny wpływ na ciało kobiety. Jednak powstały też pewne mity wokół tego tematu.

2. Fakty i mity na temat antykoncepcji hormonalnej

  • Wzrost wagi

Fałsz. Badania pokazują, że nowoczesna antykoncepcja doustna z niewielką ilością hormonów nie wpływa na naszą wagę. Tabletki starszej generacji powodowały taki problem. Wzrost wagi mógł się wiązać z nadmiernym gromadzeniem wody w organizmie wywołanym hormonami. Obecnie dostępna antykoncepcja doustna zawiera środki, które usuwają nadmiar wody.

  • Depresja

Prawda i fałsz. Hormonalne środki antykoncepcyjne zawierają niewielką ilość samego progesteronu lub mieszanki progesteronu i estrogenu. Badania wykazały że hormonalna antykoncepcja doustna składająca się tylko z progesteronu może pogłębiać stany depresyjne, więc kobiety zmagające się z depresją powinny wybrać inny sposób kontrolowania poczęcia. Tabletki z progesteronem i estrogenem nie wykazały takich właściwości. Trzeba zwrócić uwagę, w jaki sposób hormony działają na nasz stan psychiczny i w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Być może rezygnacja z takiej formy antykoncepcji będzie konieczna.

  • Skrzepy krwi

Prawda. Wykazano, że skutkiem przyjmowania hormonów jest podwyższone ryzyko zaburzeń krzepnięcia krwi. Ryzyko jest jeszcze większe u kobiet, które palą papierosy i mają powyżej 30 lat. Niepokojącym objawami są na przykład skurcze kończyn.

Jeśli antykoncepcja hormonalna jest stosowana zgodnie z zaleceniami, bardzo skutecznie chroni ona nas przed niechcianą ciążą. Jest to bardzo wygodne dla kobiet. Jednak negatywne skutki antykoncepcji hormonalnej powodują, że wiele kobiet rezygnuje z tej metody i wybiera inną.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.