Trwa ładowanie...

Dolegliwości poporodowe, których możesz się pozbyć!

Kobiety spodziewające się dziecka czują zwykle lęk przed porodem, zwłaszcza gdy mają rodzić po raz pierwszy. Ich obawy są związane przede wszystkim z czekającym je bólem oraz ewentualnymi zagrożeniami dla noworodka. Tylko nieliczne ciężarne martwią się o okres połogu oraz towarzyszące mu dolegliwości, a te potrafią dać się młodej mamie mocno we znaki.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

spis treści

1. Co dzieje się z organizmem kobiety po porodzie?

Kobieta, która trzyma w ramionach swoje nowo narodzone dziecko, jest najszczęśliwszą osobą na świecie i myśli tylko o zdrowiu swojego maleństwa. Niestety, ogromny wysiłek, jaki włożyła w urodzenie dziecka, zmienił jej ciało, a proces regeneracji zakończy się dopiero po upływie 6-8 tygodni. W tym czasie, określanym mianem połogu, macica zacznie się kurczyć, rany poporodowe będą się goić, a drogami rodnymi będą wydalane tak zwane odchody połogowe. Są to upławy zawierające duże ilości patogennych drobnoustrojów, odpowiedzialnych za szereg infekcji intymnych.

2. Dolegliwości poporodowe

Odchody połogowe to nie jedyny objaw, wywołujący dyskomfort u świeżo upieczonych mam. Częstym problemem jest również ból krocza po jego nacięciu lub rozciągnięciu podczas porodu. Dolegliwości bólowe są nasilone zwykle przez pierwszą dobę po urodzeniu dziecka – z czasem ból łagodnieje.

Kolejną przykrą przypadłością poporodową jest suchość pochwy, wynikająca ze spadku stężenia estrogenów. Zmniejszenie wilgotności błon śluzowych ścian pochwy ma niekorzystny wpływ na zdrowie intymne kobiety, sprzyja bowiem zaburzeniom flory bakteryjnej okolic intymnych. Ponadto zwiększa podatność na zakażenia pochwy i powoduje dyskomfort oraz ból podczas kontaktów intymnych, zniechęcając kobietę do zbliżeń z partnerem.

3. Jak zwalczać dolegliwości poporodowe?

Nawilżenie śluzówki ścian pochwy stanowi ważny element przeciwdziałania objawom połogowym. Właściwe nawilżenie wspomaga bowiem zachodzące w organizmie młodej mamy procesy regeneracyjne, korzystnie wpływa na pH pochwy i chroni układ moczowo-płciowy przed działaniem potencjalnie szkodliwych czynników zewnętrznych. Aby zapewnić sobie prawidłowe nawilżenie śluzówki, warto sięgnąć po globulki dopochwowe, które zapewniają właściwe funkcjonowanie nabłonka pochwy. Globulki mają w swoim składzie glikogen, kwas mlekowy oraz hialuronian sodu. Glikogen stanowi składnik odżywczy dla dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego, pomaga zachować prawidłowe pH pochwy i chroni przed infekcjami intymnymi. Pałeczki kwasu mlekowego nie dopuszczają do nadmiernego namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych, natomiast hialuronian sodu nawilża błonę śluzową pochwy i działa wspomagająco na proces regeneracji tkanek.

Globulki dopochwowe mają kształt dopasowany do budowy anatomicznej kobiety, co sprawia, że są wygodne w użyciu. Można stosować je wspomagająco podczas stanów zapalnych oraz infekcji intymnych, lub profilaktycznie. Co warte podkreślenia, dzięki odpowiedniemu nawilżeniu pochwy, jakie zapewniają globulki, kobiety, które urodziły dziecko mogą zapomnieć o dyskomforcie wiążącym się z suchością okolic intymnych i skoncentrować się na swoim maleństwie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.