Haluksy - zapobieganie, ćwiczenia, wkładki na haluksy, operacja

Haluksy to deformacja stawów stóp, dlatego nie da się ich całkowicie wyleczyć domowymi sposobami. Domowe sposoby walki z haluksami mogą być stosowane tylko w dwóch przypadkach: jeśli zmiany w stopie nie są zaawansowane lub jako terapia dodatkowa podczas leczenia haluksów zaleconego przez lekarza. Leczenie haluksów domowymi sposobami może jedynie spowolnić proces degeneracji u osób z haluksami i zminimalizować odczuwany ból. Tylko operacja jest w stanie faktycznie poprawić stan stóp i usunąć haluksy.

spis treści

Zobacz film: "Co się stanie, kiedy umieścisz na noc gazik nasączony wywarem z cebuli i czosnku na stopie?"

1. Haluksy - zapobieganie

Najlepszy sposób na haluksy to zapobieganie ich powstawaniu, czyli:

 • unikanie noszenia bardzo wysokich obcasów,
 • unikanie wąskiego obuwia i butów z wąskimi czubkami,
 • zmienianie obuwia kilka razy dziennie,
 • unikanie całodziennego noszenia płaskich klapek,
 • uprawianie sportów nieobciążających stóp, np. pływania, jazdy na rowerze,
 • chodzenie boso od czasu do czasu,
 • pilnowanie masy ciała – niedopuszczanie do zbyt dużego przybrania na wadze.

2. Haluksy - ćwiczenia

Haluksy często pojawiają się u osób z płaskostopiem. W przypadku haluksów leczenie tej nieregularności pomoże zapobiec dalszemu pogłębianiu się haluksów. Ćwiczenia na płaskostopie to np. chodzenie na palcach, chwytanie palcami stóp kawałków materiału lub zwijanie ich.

Ćwiczenia dla osób z haluksami to także turlanie stopą niewielkich piłeczek, chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp, stawanie na palcach i piętach na przemian.

Wzmocnienie mięśni stóp na pewno pozytywnie wpłynie na profilaktykę haluksów. Dla osób z haluksami dobry sposób na haluksy stanowią także nieskomplikowane ćwiczenia, polegające na odciąganiu dużego palca jak najdalej od palca sąsiedniego.

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?
Co twoje stopy mówią o zdrowiu? [6 zdjęć]

Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych...

zobacz galerię

Ćwiczenie należy powtórzyć ok. 30 razy. W haluksach leczenie obejmuje także ćwiczenia poprawiające równowagę, np. stanie na jednej nodze.

3. Haluksy - wkładki na haluksy

Na haluksy na stopie mogą również pomóc odpowiednio dobrane wkładki do butów. Do wyboru mamy różne rodzaje wkładek na haluksy do butów i na noc, które ułatwią chodzenie i zmniejszą dolegliwości związane z haluksami:

 • ortezy – chronią palce przed obtarciami,
 • kliny międzypalcowe – wykonane z gąbki lub żelowe „izolacje” między palce,
 • poduszeczki pod przodostopie – umieszczone pod palcami ułatwiają kobietom z haluksami chodzenie w butach na wysokim obcasie,
 • peloty – aparaty korekcyjne dla osób z haluksami zakładane na noc.

4. Haluksy - operacja

Zaawansowane haluksy objawiają się przede wszystkim:

 • nasilonym bólem, nawet przy niewielkiej aktywności,
 • dużymi zniekształceniami palucha,
 • problemami z drugim palcem – nawet jego zwichnięciem.

ROZWIĄŻ NASZE TESTY I DOWIEDZ SIĘ:

Przy takim problemie domowe sposoby na haluksy nie wystarczą. Trzeba zwrócić się do lekarza. Ortopeda będzie w stanie przepisać odpowiednią terapię na haluksy. Zazwyczaj w takich przypadkach niezbędne jest operacyjne usunięcie haluksów.

Istnieje kilka metod chirurgicznego usuwania haluksów. Lekarz uzależnia decyzję o operacji haluksów od stopnia zaawansowania zmian i bólu z nimi związanego. Na początku deformacji stopy rzadko wymagana jest operacja haluksów. Na tym etapie zazwyczaj lekarze zamiast operacji na haluksy proponują inne formy leczenia haluksów jak np. stosowanie specjalnych nakładek odciągających paluch na zewnątrz.

Jednak gdy zmiany na stopach są bardziej zaawansowane, może się okazać, że operacja na haluksy będzie konieczna. Operacja haluksów jest jedyną metodą pozwalającą na trwałe usunięcie zmian ze stóp. Operacja haluksów jest jednym z wielu możliwych rozwiązań, co tylko pokazuje, jak bardzo indywidualną sprawą są haluksy na stopie.

Nawet operacja na haluksy musi być dopasowana do danego przypadku. Operacje haluksów najczęściej polegają na przycięciu kości śródstopia i przesunięciu jej głowy na bok.

Obecnie postęp w medycynie nie wymaga stosowania gipsu po operacji haluksów, dzięki wykorzystaniu implantów biowchłanialnych.

Po operacji na haluksy wystarczy stosować specjalne obuwie pooperacyjne. Dzięki czemu dochodzenie do siebie po operacji haluksów jest dużo łatwiejsze.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

W czasie operacji na haluksy bardzo często lekarz koryguje również inne zmiany w obrębie stóp. Należy pamiętać, że zawsze istnieje możliwość, że haluksy na stopie pojawią się znowu, dlatego tak ważne jest prawidłowe dobranie sposobu przeprowadzenia operacji na haluksy.

Dzięki odpowiedniej metodzie operacji haluksów ryzyko nawrotu haluksów spada nawet do 2 proc.

Haluks to obecnie bardzo częsty problem. Na szczęście obecnie można skorzystać z nowoczesnych metod wykonywania operacji na haluksy. Bardzo często zdarza się, że operacja haluksów to jedyne rozwiązanie.

Jeśli nie chcemy się martwić o komplikacje, warto wcześniej zadbać o wybór odpowiedniego specjalisty, który przeprowadzi operację haluksów. Da nam to pewność, że efekt operacji na haluksy nas zadowoli.

Celem operacji haluksów jest powrót zdeformowanych kości na swoje miejsce. W czasie operacji na haluksy najczęściej jest konieczne przycięcie kości i ustawienie ich do normalnej pozycji.

Dziś operacja na haluksy odbywa się często w znieczuleniu miejscowym, dlatego coraz częściej operacja haluksów jest traktowana jak zabieg. Nie zmienia to jednak faktu, że powinna być wykonywana przez dobrego specjalistę. Metod operacji haluksa jest wiele.

Zobacz także:

Wybór metody operacji haluksów przez lekarza zależy od stanu zdrowia pacjenta i zaawansowania zmian. Metody przeprowadzenia operacji na haluksy różnią się od siebie sposobem nacięcia kości i ustawienia jej w odpowiedni sposób.

Po prawidłowym ustawieniu kości w czasie operacji na haluksy stosuje się tytanowe śruby, aby utrzymać je w miejscu. Po operacji haluksów stopę trzeba stabilizować, a po pewnym czasie konieczna jest rehabilitacja.

Haluksy to zmiana w obrębie stopy, znacznie utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Ponadto haluksy na stopie niestety nie wyglądają estetycznie, dlatego warto zapobiegać ich powstawaniu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy