Haluksy - zapobieganie, ćwiczenia, operacja, domowe sposoby

Domowe sposoby walki z haluksami mogą być stosowane tylko w dwóch przypadkach: jeśli zmiany w stopie nie są zaawansowane lub jako terapia dodatkowa podczas leczenia haluksów zaleconego przez lekarza. Haluks to deformacja stawów stóp – nie da się ich więc całkowicie wyleczyć domowymi sposobami. Mogą one jedynie spowolnić proces degeneracji u osób z haluksami i zminimalizować odczuwany ból. Tylko operacja jest w stanie faktycznie poprawić stan stóp i usunąć haluksy.

Haluksy - zapobieganie

Najlepszy sposób na haluksy to zapobieganie ich powstawaniu, czyli:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leczenie płaskostopia"

 • unikanie noszenia bardzo wysokich obcasów,
 • unikanie wąskiego obuwia i butów z wąskimi czubkami,
 • zmienianie obuwia kilka razy dziennie,
 • unikanie całodziennego noszenia płaskich klapek,
 • uprawianie sportów nieobciążających stóp, np. pływania, jazdy na rowerze,
 • chodzenie boso od czasu do czasu,
 • pilnowanie masy ciała – niedopuszczanie do zbyt dużego przybrania na wadze.

Haluksy - ćwiczenia

Haluks często pojawiają się u osób z płaskostopiem. W przypadku haluksów leczenie tej nieregularności pomoże zapobiec dalszemu pogłębianiu się haluksów. Ćwiczenia na płaskostopie to np. chodzenie na palcach, chwytanie palcami stóp kawałków materiału lub zwijanie ich. Ćwiczenia dla osób z haluksami to także turlanie stopą niewielkich piłeczek, chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp, stawanie na palcach i piętach na przemian. Wzmocnienie mięśni stóp na pewno pozytywnie wpłynie na profilaktykę haluksów. Dla osób z haluksami dobry sposób na haluksy stanowią także nieskomplikowane ćwiczenia, polegające na odciąganiu dużego palca jak najdalej od palca sąsiedniego. Ćwiczenie należy powtórzyć ok. 30 razy. W haluksach leczenie obejmuje także ćwiczenia poprawiające równowagę, np. stanie na jednej nodze.

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń przez długie lata nie daje żadnych...

Haluksy - wkładki na haluksy

Na haluks na stopie mogą również pomóc odpowiednio dobrane wkładki do butów. Do wyboru mamy różne rodzaje wkładek na haluks do butów i na noc, które ułatwią chodzenie i zmniejszą dolegliwości związane z haluksami:

 • ortezy – chronią palce przed obtarciami,
 • kliny międzypalcowe – wykonane z gąbki lub żelowe „izolacje” między palce,
 • poduszeczki pod przodostopie – umieszczone pod palcami ułatwiają kobietom z haluksami chodzenie w butach na wysokim obcasie,
 • peloty – aparaty korekcyjne dla osób z haluksami zakładane na noc.

Haluksy - operacyjne usunięcie haluksów

Zaawansowane haluksy objawiają się przede wszystkim:

 • nasilonym bólem, nawet przy niewielkiej aktywności,
 • dużymi zniekształceniami palucha,
 • problemami z drugim palcem – nawet jego zwichnięciem.

Przy takim problemie domowe sposoby na haluksy nie wystarczą. Trzeba zwrócić się do lekarza. Ortopeda będzie w stanie przepisać odpowiednią terapię na haluksy. Zazwyczaj w takich przypadkach niezbędne jest operacyjne usunięcie haluksów. Istnieje kilka metod chirurgicznego usuwania haluksów. Lekarz uzależnia decyzję o operacji haluksów od stopnia zaawansowania zmian i bólu z nimi związanego. Na początku deformacji stopy rzadko wymagana jest operacja haluksów. Na tym etapie zazwyczaj lekarze zamiast operacji na haluksy proponują inne formy leczenia haluksów jak np. stosowanie specjalnych nakładek odciągających paluch na zewnątrz.

Jednak gdy zmiany na stopach są bardziej zaawansowane, może się okazać, że operacja na haluksy będzie konieczna. Operacja haluksów jest jedyną metodą pozwalającą na trwałe usunięcie zmian ze stóp. Operacja haluksów jest jednym z wielu możliwych rozwiązań, co tylko pokazuje, jak bardzo indywidualną sprawą jest haluks na stopie.

Nawet operacja na haluksy musi być dopasowana do danego przypadku. Operacje haluksów najczęściej polegają na przycięciu kości śródstopia i przesunięciu jej głowy na bok. Obecnie postęp w medycynie nie wymaga stosowania gipsu po operacji haluksów, dzięki wykorzystaniu implantów biowchłanialnych. Po operacji na haluksy wystarczy stosować specjalne obuwie pooperacyjne. Dzięki czemu dochodzenie do siebie po operacji haluksów jest dużo łatwiejsze.

W czasie operacji na haluksy bardzo często lekarz koryguje również inne zmiany w obrębie stóp. Należy pamiętać, że zawsze istnieje możliwość, że haluks na stopie pojawi się znowu, dlatego tak ważne jest prawidłowe dobranie sposobu przeprowadzenia operacji na haluksy. Dzięki odpowiedniej metodzie operacji haluksów ryzyko nawrotu haluksów spada nawet do 2 proc.

Haluks to obecnie bardzo częsty problem. Na szczęście obecnie można skorzystać z nowoczesnych metod wykonywania operacji na haluksy. Bardzo często zdarza się, że operacja haluksów to jedyne rozwiązanie. Jeśli nie chcemy się martwić o komplikacje, warto wcześniej zadbać o wybór odpowiedniego specjalisty, który przeprowadzi operację haluksów. Da nam to pewność, że efekt operacji na haluksy nas zadowoli.

Celem operacji haluksów jest powrót zdeformowanych kości na swoje miejsce. W czasie operacji na haluksy najczęściej jest konieczne przycięcie kości i ustawienie ich do normalnej pozycji.

Dziś operacja na haluksy odbywa się często w znieczuleniu miejscowym, dlatego coraz częściej operacja haluksów jest traktowana jak zabieg. Nie zmienia to jednak faktu, że powinna być wykonywana przez dobrego specjalistę. Metod operacji haluksa jest wiele. Wybór metody operacji haluksów przez lekarza zależy od stanu zdrowia pacjenta i zaawansowania zmian. Metody przeprowadzenia operacji na haluksy różnią się od siebie sposobem nacięcia kości i ustawienia jej w odpowiedni sposób. Po prawidłowym ustawieniu kości w czasie operacji na haluksy stosuje się tytanowe śruby, aby utrzymać je w miejscu. Po operacji haluksów stopę trzeba stabilizować, a po pewnym czasie konieczna jest rehabilitacja.

Haluks to zmiana w obrębie stopy, znacznie utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Ponadto haluks na stopie niestety nie wyglądają estetycznie, dlatego warto zapobiegać ich powstawaniu.

Komentarze (63)
~Patrycjusz
~Patrycjusz około miesiąca temu

Hallufree, wystarczy przeczytać dalsze komentarze ;) Niemniej korektor jest fantastyczny ja wyleczyłam swojego halluksa w miesiąc, już myślałam, że będę musiała iść na operację, a jednak nie :p

Odpowiedz
~Daria
~Daria 2 miesiące temu

4 lata temu leczyłam halluksa u chirurga. Czekałam na zabieg pół roku, ale się doczekałam. Leżałam tydzień w szpitalu, założyli mi przez ten czas metalowe szprychy i po tygodniu wyszłam rehabilitując sie 3 miesiące! Przez cały czas czułam ból, nie mogłam prawie chodzić, zapomnij o wędrówkach na drugie piętro. Po 3 miesiącach zdjęli ze stopy wszystko i niby wszystko było ok, jednak rok temu znowu wrócił halluks :/ Tym razem znowu nie chciałam brać zwolnienia i powiedziałam, że wole skorzystać z czegoś innego. Ku mojej uciesze kupiłam korektor motoryczny profesora Pattersona- Hallufree. Ból ustał po miesiącu a halluks zniknął po 3 miesiącach, bez zbędnych operacji oraz kalectwa. Zawsze byliśmy 100 lat za murzynami ale na szczęście ten produkt wszedł na Polski rynek i udało mi się go odkryć ;)

Odpowiedz
~basia
~basia 2 miesiące temu

U mojej mamy niestety operacja jest wskazana trochę się boji bo nie wie jak to będzie wyglądało pierwszy raz wogule idzie na taką operacje do szpitala;/ Może ktoś z was już miał wykonywane w orthos w Komorowicach? Długo potem jeszcze trzeba cwiczyc itp.

Odpowiedz
~olga
~olga 2 miesiące temu

@~Jolanta: Ja tez stosuje Marcinki! moja wada nie jest bardzo duża, ale myslę, że tylko dzięki tym aparatom udało mi się zatrzymać rozwój haluksa. Miałam wiele aparatów, ale Marcin jest najlepszy. element który otacza haluks jest skórzany, nie rozciąga się, nie deformuje w trakcie używania, jak inne. Marcin jest tylko jeden :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Haluksy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 3 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 2 dni temu

11

Pomocni lekarze

Artykuły Haluksy
Haluksy

Buty na haluksy

Buty na haluksy powinny być wykonane z miękkiej skóry, numer większe od rzeczywistego, z szerokim przodem, na twardej podeszwie. Obuwie na haluksy (...) ortopedy, bo nie jest to tylko nieestetyczny defekt, ale bolesna...

Haluksy

Operacja na haluksy

Operacja na haluksy

Operacja na haluksy jest konieczna wówczas, gdy zmiany zwyrodnieniowe stopy znacznie utrudniają nam chodzenie. Przed zabiegiem należy poddać (...) się serii badań, konieczne jest między innymi wykonanie zdjęć rentgenowskich. Dobrą wiadomością...

Haluksy

Ćwiczenia na haluksy

Ćwiczenia na haluksy

Haluksy to jedna z najpowszechniejszych deformacji stóp. Dolegliwość ta objawia się nienaturalnym wygięciem dużego palca u stopy w kierunku (...) pozostałych palców. Jednocześnie u podstawy palca po zewnętrznej stronie stopy tworzy się...

Problemy z dłońmi i stopami

Haluksy

zniekształcenia palucha i wieku pacjentki - w ostateczności leczenie palucha koślawego to operacja chirurgiczna na haluksy. Sposób na haluksy (...) się deformacji, stosowane są w profilaktyce i rehabilitacji...

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Ćwiczenia na mięśnie głębokie (WIDEO)

Ćwiczenia na mięśnie głębokie (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenia na kręgosłup mają za zadanie wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłup. Jest to bardzo istotna grupa mięśni, ponieważ od ich wydolności (...) mięśni stabilizujących kręgosłup. W czasie ćwiczeń pacjent jest...

Blizna - charakterystyka, rodzaje

Blizna pooperacyjna

Blizna pooperacyjna

Blizna pooperacyjna Blizny to częsta i przykra pamiątka po wykonaniu określonego zabiegu operacyjnego.

#dzieńdobryWP

Jak uniknąć żylaków? (WIDEO)

Jak uniknąć żylaków? (WIDEO) Odtwórz wideo

Masz żylaki? Sprawdź czego powinnaś unikać Czy można uchronić się przed żylakami? Czego należy unikać, a z czego zrezygnować żeby przestały być naszą zmorą? Na pytania Pauliny Smaszcz - Kurzajewskiej odpowiada dr Iwona Radziejewska, lekarz medycyny estetycznej...

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Domowe sposoby na włosy

Domowe sposoby na włosy

Domowe maseczki to prosty sposób na poprawę kondycji włosów. Nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na drogie kosmetyki - wystarczy pogrzebać w lodówce i samemu dobrać odpowiednie składniki na maseczkę do włosów.