Domowe sposoby na infekcje pochwy

Nie wszystkie kobiety udają się do lekarza, gdy pojawią się u nich pierwsze objawy infekcji intymnej. Jeśli jednak poszukają pomocy w aptece, gdzie dostępnych jest wiele preparatów stosowanych w tego rodzaju dolegliwościach, nic złego się nie stanie. Problem pojawi się wówczas, gdy zwrócą się ku niektórym domowym sposobom leczenia, które mogą okazać się niebezpieczne.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Wszystko uzależnione jest od rodzaju infekcji. Jeśli wywołana jest ona przez grzyby lub bakterie, domowe sposoby łagodzenia infekcji intymnych mogą zaszkodzić. Co więcej, są i „porady” przestarzałe, a korzystanie z nich może doprowadzić do wielu poważnych komplikacji. Infekcja intymna powinna być leczona, w przeciwnym razie może prowadzić do powikłań (m. in. zapalenia układu moczowego, a w skrajnych przypadkach – do choroby odbytu).

1. Sposoby na infekcję intymną – czego nie wolno robić?

O ile wielu lekarzy nie neguje leczniczej mocy ziół, o tyle wszyscy są zgodni, że stosowanie płukanek ziołowych w przypadku infekcji intymnej może doprowadzić do zaostrzenia dolegliwości. Tego rodzaju zabiegi prowadzą bowiem do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej w pochwie (usuwane są z niej nie tylko drobnoustroje chorobotwórcze, ale również „dobre” bakterie). Płukanki ziołowe ponadto prowadzą do suchości okolic intymnych, co z kolei czyni je podatnymi na podrażnienia.

Domowe sposoby na infekcje pochwy
Domowe sposoby na infekcje pochwy (123RF)
Domowe leczenie, którego lepiej nie próbować
Domowe leczenie, którego lepiej nie próbować [8 zdjęć]

Słona woda może złagodzić ból gardła, ale co z masłem, które ma łagodzić poparzenia słoneczne? Nie tak...

zobacz galerię

Nie wolno również niczego wkładać do pochwy. Można bowiem usłyszeć poradę, mówiącą o dopochwowej aplikacji … czosnku. Ma on faktycznie działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, ale  włożenie go do pochwy jest skrajnie niebezpieczne. Nie tylko podrażnia delikatną śluzówkę miejsc intymnych, ale również może doprowadzić do rozwoju nadżerki. Problematyczne może być również jego wyciągniecie (konieczna może okazać się interwencja ginekologa).

Jedna z porad mówi również o wstrzyknięciu do pochwy jogurtu naturalnego (lub innego rodzaju sfermentowanego produktu mlecznego). W mniemaniu niektórych ma to pomóc przywrócić równowagę mikrobiologiczną, w rzeczywistości jednak może doprowadzić do zainfekowania okolic intymnych chorobotwórczymi bakteriami.

2. Jak sobie pomóc?

W przypadku dolegliwości dotyczących sfery intymnej można pomóc sobie odpowiednią dietą. Warto spożywać produkty mleczne, tj. jogurty, kefiry, maślanki. To jednak może nie wystarczyć, wówczas dobrze jest sięgnąć po probiotyki ginekologiczne, które pomogą przywrócić naturalną florę bakteryjną pochwy.

Następny artykuł: Leczenie grzybicy pochwy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy