Doping, który stosowała Therese Johaug, to prawdopodobnie wina jej lekarza. Biathlonistka jednak poniesie karę

Norweżka Therese Johaug stosowała doping. Jej rodacy spekulują, że biathlonistka mogła przyjąć środek nieświadmie, a być może zawinił lekarz. Prawdopodobnie jednak Johaug zostanie zwieszona na dwa lata.

Doping w maści na usta

Środek o nazwie steryd clostebol dostał się do jej organizmu przez maść na oparzenia ust. Kobieta prawdopodobnie nie wiedziała, że jest on uznawany za substancję dopingującą.

Inna teoria mówi, że winę za tę sytuację ponosi lekarz sportsmenki, który nie skontrolował składu maści. Jednak komisja, która zadecyduje o jej dalszym losie, nie bierze tego faktu pod uwagę. Co więcej, podobno na opakowaniu maści znajduje się informacja o tym, że zawiera ona środki dopingujące.

Obecne procedury mówią bowiem, że nawet jeżeli doping dostał się do organizmu sportowca z winy lub przez zaniedbanie medyka, konsekwencje dotykają samego zawodnika.

Najczęstsze zimowe urazy

Śnieg i mróz to powód do radości zwłaszcza dla dzieci. Dorosłym zima kojarzy się głównie ze złymi warunkami na drodze, koniecznością odśnieżania auta i...

Komentatorzy tłumaczą, że takie rozwiązanie chroni przed sytuacją, kiedy ci, którzy chcieliby oszukiwać, mieliby swojego zaufanego medyka, który w razie „wpadki” wziąłby całą winę na siebie. Ten sposób postępowania wobec zawodników, u których wykryto niedozwolone substancje, nie ulegnie zatem raczej zmianie.

Johaug nie została zawieszona w prawach sportowca, więc teoretyczne może wciąż walczyć w następnym sezonie o Puchar Świata.

Różny sposób traktowania dopingu

Na przestrzeni lat zmieniał się sposób, w jaki traktowano narciarzy, którzy stosowali doping. W 1976 roku na igrzyskach w Innsbrucku, u radzieckiej biegaczki, Galiny Kułakowej, wykryto niedozwolone substancje. Została zdyskwalifikowana, ale nie wzięła udziału w tylko jednym biegu, przy którym wynik badania antydopingowego był pozytywny.

Po kilku dniach zawodniczka wzięła udział w rywalizacji i, wraz z koleżankami, wygrała sztafetę, tym samym zdobywając olimpijskie złoto.

Obecnie zawodników, którzy zostaną przyłapani na stosowaniu niedozwolonych substancji wspomagających wydolność organizmu, traktuje się znacznie bardziej surowo, jednak doping dopingowi nierówny. Najbardziej restrykcyjne kary dotykają tych sportowców, którzy stosowali środki wprowadzane bezpośrednio do krwi, ci, którzy łykali tabletki, są traktowani nieco łagodniej.

O skutkach stosowania dopingu przekonała się kiedyś Justyna Kowalczyk, jak również ukraińska biathlonistka Oksana Chwostienko. Kobieta zażyła lek, na który miała pozwolenie, jednak zrobiła to po upływie wyznaczonego terminu, przez co została zdyskwalifikowana.

Zasada w sporcie jest jednak jasna – zawodnik musi ponieść karę za doping i tego faktu nie zmienia nawet skrucha nieuważnego lekarza.

Kinga Ludwik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...