Doping, który stosowała Therese Johaug, to prawdopodobnie wina jej lekarza. Biathlonistka jednak poniesie karę

Norweżka Therese Johaug stosowała doping. Jej rodacy spekulują, że biathlonistka mogła przyjąć środek nieświadmie, a być może zawinił lekarz. Prawdopodobnie jednak Johaug zostanie zwieszona na dwa lata.

Doping w maści na usta

Środek o nazwie steryd clostebol dostał się do jej organizmu przez maść na oparzenia ust. Kobieta prawdopodobnie nie wiedziała, że jest on uznawany za substancję dopingującą.

Inna teoria mówi, że winę za tę sytuację ponosi lekarz sportsmenki, który nie skontrolował składu maści. Jednak komisja, która zadecyduje o jej dalszym losie, nie bierze tego faktu pod uwagę. Co więcej, podobno na opakowaniu maści znajduje się informacja o tym, że zawiera ona środki dopingujące.

Obecne procedury mówią bowiem, że nawet jeżeli doping dostał się do organizmu sportowca z winy lub przez zaniedbanie medyka, konsekwencje dotykają samego zawodnika.

Najczęstsze zimowe urazy

Śnieg i mróz to powód do radości zwłaszcza dla dzieci. Dorosłym zima kojarzy się głównie ze złymi warunkami na drodze, koniecznością odśnieżania auta i...

Komentatorzy tłumaczą, że takie rozwiązanie chroni przed sytuacją, kiedy ci, którzy chcieliby oszukiwać, mieliby swojego zaufanego medyka, który w razie „wpadki” wziąłby całą winę na siebie. Ten sposób postępowania wobec zawodników, u których wykryto niedozwolone substancje, nie ulegnie zatem raczej zmianie.

Johaug nie została zawieszona w prawach sportowca, więc teoretyczne może wciąż walczyć w następnym sezonie o Puchar Świata.

Różny sposób traktowania dopingu

Na przestrzeni lat zmieniał się sposób, w jaki traktowano narciarzy, którzy stosowali doping. W 1976 roku na igrzyskach w Innsbrucku, u radzieckiej biegaczki, Galiny Kułakowej, wykryto niedozwolone substancje. Została zdyskwalifikowana, ale nie wzięła udziału w tylko jednym biegu, przy którym wynik badania antydopingowego był pozytywny.

Po kilku dniach zawodniczka wzięła udział w rywalizacji i, wraz z koleżankami, wygrała sztafetę, tym samym zdobywając olimpijskie złoto.

Obecnie zawodników, którzy zostaną przyłapani na stosowaniu niedozwolonych substancji wspomagających wydolność organizmu, traktuje się znacznie bardziej surowo, jednak doping dopingowi nierówny. Najbardziej restrykcyjne kary dotykają tych sportowców, którzy stosowali środki wprowadzane bezpośrednio do krwi, ci, którzy łykali tabletki, są traktowani nieco łagodniej.

O skutkach stosowania dopingu przekonała się kiedyś Justyna Kowalczyk, jak również ukraińska biathlonistka Oksana Chwostienko. Kobieta zażyła lek, na który miała pozwolenie, jednak zrobiła to po upływie wyznaczonego terminu, przez co została zdyskwalifikowana.

Zasada w sporcie jest jednak jasna – zawodnik musi ponieść karę za doping i tego faktu nie zmienia nawet skrucha nieuważnego lekarza.

Kinga Ludwik, ponad rok temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...

Newsy

Narciarski mistrz olimpijski Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat

Były francuski mistrz olimpijski i przedsiębiorca Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina. Środowisko narciarskie we Francji jest w żałobie po śmierci mistrza olimpijskiego, narciarza, Jeana Vuarneta. Zmarł on w poniedziałek...