Dorota Mrówka "Joga bez napinki" - recenzja

Joga przez wiele osób postrzegana jest jako rodzaj aktywności skierowany wyłącznie do osób wysportowanych i rozciągniętych. Obawiając się niepowodzeń na pierwszych zajęciach, rezygnują nawet ze spróbowania. Dla takich osób idealna jest książka Doroty Mrówki "Joga bez napinki", która udowadnia, że jest to aktywność dla każdego bez względu na wiek, masę ciała i kondycję. Jedyne o czym musimy pamiętać to fakt, który autorka przytacza już we wstępie książki - joga to przygoda na całe życie.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Książka wręcz stworzona jest dla osób, które chciałyby spróbować jogi, ale obawiają się, że z różnych względów nie będzie to aktywność dla nich. Już na wstępie wyjaśnione zostają wszystkie możliwe kwestie, które mogą być przeszkodą do tego typu ćwiczeń. Pomocne jest również przedstawienie mitów, które narosły wokół jogi, a w rzeczywistości mają z nią niewiele wspólnego.

Budująca jest również postawa autorki, która podchodzi do tematu w bardzo luźny sposób, tłumacząc nawet trudne zagadnienia prostym i jasnym językiem. Osoby, które do tej pory nie miały wiele wspólnego z takimi ćwiczeniami, nie będą miały problemu z trudnymi określeniami czy specjalistycznym językiem. To też dobra motywacja dla tych, którzy boją się swojego pierwszego udziału w zajęciach jogi - przytoczone przykłady pokazują, że większość z nas dałaby sobie na nich radę bez problemu.

Druga część książki to praktyczne wskazówki dla osób, które podjęły decyzję o rozpoczęciu przygody z jogą. Dowiadujemy się między innymi tego, jakie szkoły i metody wyróżniamy oraz w po czym poznać dobrego nauczyciela i odpowiednie studio jogi. To informacje, które przydadzą się osobom nie mogącym liczyć na polecenia ze strony rodziny czy znajomych. Unikniemy dzięki nim trafienia do miejsca, które jedynie zniechęci nas do tej aktywności.

Autorka precyzuje też, jaki ubiór i przyrządy będą pomocne, a z jakich spokojnie możemy zrezygnować na początku swojej przygody z jogą. Zaletą książki jest jej minimalistyczne podejście do jogi, która wcale nie musi być kosztowną i wymagającą aktywnością.

Ciekawe i przydatne okazują się również wskazówki dotyczącego tego, czego możemy spodziewać się na swoich pierwszych zajęciach i jak się na nich zachować. Dostajemy również krótkie wyjaśnienia dotyczące jogowego savoir-vivre'u. Czytając te porady, można poczuć się, jak podczas rozmowy z przyjaciółką, która w prosty sposób opowiada o swoich doświadczeniach. I zgodnie z tytułem jest to rozmowa bez napinki. Wszystkie kwestie zostały wyjaśnione w tak przystępny sposób, że z łatwością rozwieją wszelkie obawy u osób, które zainteresowane są jogą.

Dużo miejsca w książce poświęcono także zagadnieniom bezpieczeństwa podczas ćwiczeń. To ważne informacje dla osób, które nie mają dobrej kondycji lub od dłuższego czasu nie miały styczności ze sportem. Dzięki nim dużo łatwiej będzie nam uniknąć potencjalnych kontuzji czy problemów. Autorka podkreśla również zalety, jakie według niej ma regularne ćwiczenie jogi. Nie jest to jedynie lepsza kondycja czy sprawność fizyczna, ale też nauka właściwego oddychania czy lepszy kontakt z własnym ciałem.

Joga bez napinki - Dorota Mrówka
Joga bez napinki - Dorota Mrówka

"Joga bez napinki" to idealna propozycja dla osób, które interesują się jogą i chciałyby rozpocząć przygodę z tą aktywnością, ale obawiają się, że nie są to zajęcia dla nich. Autorka udowadnia, że jest to sport na tyle uniwersalny, że z jego zalet skorzystać może niemal każdy. Wystarczy pozbyć się głęboko zakorzenionych stereotypów i zebrać się na odwagę, by wziąć udział w pierwszych zajęciach. Z informacjami wyniesionymi z książki na pewno będzie to dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Joga
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Joga
Joga

Praktykowanie jogi

Praktykowanie jogi

Codzienne uprawianie jogi korzystnie wpływa na mięśnie i stawy, a także pomaga osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną.

Joga

Aerial yoga - nowa jakość ruchu

Aerial yoga - nowa jakość ruchu

yoga, która łączy fitness, akrobatykę, pozycje z tradycyjnej jogi, a niekiedy również elementy tańca. Pozwala oderwać się od ziemi, bo ćwiczenia odbywają (...) ? Co to jest aerial yoga? Aerial yoga nazywana jest jogą...

Joga

Jesienią ćwicz jogę!

Jesienią ćwicz jogę!

, co może skutkować także pogorszeniem naszego samopoczucia. Wiktor Morgulec, dyplomowany nauczyciel jogi metody B.K.S Iyengara, opowiada o tym, dlaczego (...) warto ćwiczyć jogę jesienią. Jesienny brak słońca Jak...

Joga

Joga w domu - ćwiczenia dla początkujących, jak ćwiczyć

Joga w domu - ćwiczenia dla początkujących, jak ćwiczyć

Joga to ćwiczenia wymyślone przez hinduskich mędrców. Pozycje jogi są stworzone po to, aby przynosić ulgę przy bólach głowy, pleców. Ponadto niektóre (...) ćwiczenia pomagają złagodzić objawy stresu i walczą z bezsennością. Można...

Joga

Sporty dla seniora

Sporty dla seniora

z kijkami jest świetnym rozwiązaniem. Joga a zdrowie seniora Ćwiczenia pozwalają zachować osobom starszym zdrowie na długi czas (...) . Jeżeli jednak, mimo twoich szczerych chęci, twój organizm nie wykazuje sprawności fizycznej, nie...

Joga

Joga na kręgosłup

przez kilka godzin w pozycji siedzącej, często przyjmujących nieprawidłową postawę. Skuteczną metodą walki z bólem jest joga na kręgosłup. Przyczyny (...) umieszczonych między kręgami. Trzecia grupa to ból z powodu schorzeń neurologicznych...

Joga

Hatha joga - charakterystyka, praktyki, rodzaje

Hatha joga to tradycja jogi indyjskiej, która jest bardzo znana na Zachodzie. Polega na łączeniu ze sobą prawidłowych technik ciała, oddechu tudzież (...) sześciu procesów oczyszczających. Zobacz na czym poleca hatha...

Joga

Joga dla seniorów

Joga dla seniorów

Joga pozytywnie wpływa na serce. Zmniejsza ryzyko wystąpienia migotania przedsionków.

Joga

Yogalates

Yogalates

Yogalates to połączenie jogi oraz pilatesu. Joga jest znana z pozytywnego wpływu na siłę, gibkość oraz umysł. Natomiast pilates ma za zadanie wzmocnić głębokie mięśnie w okolicach brzucha.