Trwa ładowanie...

Dostępność lekarzy w Polsce. Co zrobić, kiedy od najbliższego specjalisty dzieli nas kilkadziesiąt kilometrów?

Często czekając na specjalistę musi minąć wiele miesięcy zanim w ogóle dojdzie do wizyty. Potem kolejne badania i znowu oczekiwanie na konsultację i interpretację wyników. Co jednak mają zrobić osoby, które nie mają dostępu do lekarza pierwszego kontaktu, nie mówiąc o specjalistach? Przyczyn może być wiele – duża odległość do większego miasta, konieczność opieki nad dziećmi czy bliskimi. Czy takie osoby nie mogą liczyć na specjalistyczne konsultacje lekarskie?

Duża odległość do najbliższego specjalisty czy inne czynniki uniemożliwiające wizytę lekarską u specjalisty, nie przekreślają szansy na skonsultowanie z lekarzem swojego stanu zdrowia. Na szczęście dzisiejsza technologia daje pacjentom inne możliwości zasięgnięcia profesjonalnej, lekarskiej porady.

1. Zadaj pytanie przez internet

Jeśli niepokoi nas nasz stan zdrowia lub chcemy skonsultować wyniki wcześniej wykonanych badań, możemy skorzystać z portali, które nam to umożliwią. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę i zadać pytanie. Powinno być ono konkretne i zawierać wszystkie szczegóły, które nas interesują.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest telemedycyna?"

Ułatwimy w ten sposób lekarzowi udzielenie jak najbardziej dokładnej odpowiedzi, która pomoże rozwiązać nasz problem. Po zadaniu pytania wystarczy podać swoje dane, takie jak płeć, wiek oraz dane kontaktowe, dzięki którym uzyskamy odpowiedź na nurtujące nas pytanie. Odpowiedź uzyskujemy już w 48 godzin od zadania pytania. Taką opcję pacjenci mogą znaleźć w serwisie WP abcZdrowie. Co ważne, taka usługa jest całkowicie bezpłatna.

2. Porada lekarska przez internet

Innym sposobem na kontakt ze specjalistą jest skorzystanie z jego usług za pomocą telemedycyny, a konkretnie wideo konferencji. Choć większość z nas przyzwyczajona jest do spotkań twarzą w twarz, kontakt z lekarzem za pomocą internetu jest dużo szybszy, łatwiejszy, tańszy i nie wymaga wychodzenia z domu.

Na odpowiedniej stronie wybieramy interesujący nas termin konsultacji. Zazwyczaj lekarze dyżurują przez 7 dni w tygodniu, od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Po ustaleniu terminu i godziny (można też połączyć się z danym lekarzem od razu, bez konieczności czekania), dokonujemy opłaty za konsultację online. Zazwyczaj jest ona dużo niższa niż koszt wizyty, jaki musimy ponieść w placówce.

Zobacz także:

Następnym krokiem jest wybranie interesującego nas kanału komunikacji. Do wyboru mamy wideo, w trakcie którego będziemy widzieć lekarza na ekranie komputera, a specjalista będzie widział nas. Możemy też wybrać czat tekstowy, czyli opisać swój problem za pomocą klawiatury komputera, czekając na odpowiedź, która pojawi się na ekranie, lub skorzystać z konsultacji przez telefon.

W ramach tej usługi możesz przesłać lekarzowi swoje wyniki badań, a także przedstawić mu historię swojej choroby. Jeśli natomiast zdarzy się, że po konsultacji przypomnisz sobie o czymś, o co chciałeś zapytać, a w trakcie wizyty wyleciało ci z głowy, możesz za darmo dopytać o to lekarza. Nie dość, że to dużo wygodniejsza opcja, niż wizyta u lekarza w przychodni, to oszczędza nasz cenny czas, którego w dzisiejszych czasach wszyscy mamy za mało.

Warto pamiętać, że zamiast szukać odpowiedzi na temat swojego stanu zdrowia, wpisując pytanie w wyszukiwarkę internetową, lepiej jest poradzić się eksperta. Jego wiedza i doświadczenie nie tylko pomoże zidentyfikować problem, ale też znaleźć właściwe rozwiązanie. Dlatego nawet jeśli możliwość kontaktu z ekspertem jest ograniczona, warto korzystać z telemedycyny i możliwości rozmowy ze specjalistą przez internet.

3. Umawianie wizyt przez internet

Każdy, kto choć raz chorował wie, że umówienie się do lekarza wcale nie jest prostą sprawą. W przychodniach duże kolejki, przez telefon nie zawsze można się dodzwonić. W dzisiejszych czasach jest jednak na to sposób - umawanie się przez internet. Wystarczy wybrać lekarza, do którego chcemy pójść na wizytę, wybrać dogodny termin i zapisać się. To duża oszczędność czasu i nerwów.

Chcesz szybko i bez nerwów umówić się do lekarza? Wejdź na abcZdrowie.pl, gdzie w jednym miejscu znajdziesz specjalistów z całej Polski, sprawdzisz ceny i zakresy usług. Sprawdź, jak to działa.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza