Doustna witamina D może zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkich napadów astmy

Ostatnie wydanie czasopisma „Cochrane Review” przedstawiło dowody, że **przyjmowanie doustnej witaminy D może łagodzić silne ataki astmy**.

Astma jest chorobą dotykającą około 300 milionów ludzi na całym świecie. Jej objawy to przede wszystkim świszczący oddech, kaszel, ucisk w klatce piersiowej i duszności.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Wcześniejsze badania potwierdziły już, że niskie stężenie witaminy D we krwi jest związane ze zwiększonym ryzykiem ataków astmy u dzieci i dorosłych. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem specjalistów cieszyła się potencjalna rola, jaką owa witamina może odgrywać w zapobieganiu astmie oskrzelowej. Może ona bowiem łagodzić infekcje górnych dróg oddechowych (takie jak przeziębienia), często prowadzące do zaostrzenia astmy.

Do tej pory wykonano liczne testy kliniczne, które miały potwierdzić, czy dodatkowe przyjmowanie witaminy D ma wpływ na ataki astmy, złagodzenie jej objawów i polepszenie czynności płuc u dzieci i dorosłych cierpiących na tę chorobę.

Zespół naukowców z Cochrane przeprowadził siedem badań z udziałem 435 dzieci i dwa badania z udziałem 658 osób dorosłych.

Uczestnicy badań byli etnicznie zróżnicowani, co odzwierciedla szeroki zakres globalnych uwarunkowań geograficznych. Pochodzili z Polski, Kanady, Indii, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA, a większość z  nich miała łagodną lub umiarkowaną astmę. Postać ciężka choroby występowała u mniejszości osób zerbowanych do badania.

Większość ludzi podczas badań, które trwały od 6 do 12 miesięcy, nadal przyjmowała standardowe leki na astmę.

Naukowcy odkryli, że podawanie doustnej witaminy D zmniejsza ryzyko ciężkich napadów astmy kończących się hospitalizacją lub wizytą na pogotowiu ratunkowym od 3 do około 6 proc. Suplementacja witaminy D zmniejszyła również wskaźnik ataków astmy wymagających leczenia sterydami. Wyniki te w dużej mierze opierają się na badaniach z udziałem dorosłych.

Odkryto również, że witamina D nie poprawia czynności płuc ani nie zmniejsza objawów astmy z dnia na dzień, a także, że nie zwiększyła ryzyka wystąpienia skutków ubocznych w dawkach, które były poddane testom.

"Okazało się, że przyjmowanie suplementów witaminy D znacznie zmniejszyło ryzyko wystąpienia ciężkich ataków astmy, bez powodowania skutków ubocznych" – powiedział główny autor badania, profesor Adrian Martineau z Brytyjskiego Centrum Badań Stosowanych nad Astmą Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie.

"Są to ekscytujące wnioski, ale należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre ustalenia odnoszące się do ciężkich napadów astmy pochodzą z zaledwie trzech badań. Większość pacjentów uczestniczących w tych badaniach była dorosła z łagodną lub umiarkowaną postacią astmy."

Mało znane czynniki wywołujące astmę

Istnieje kilka powszechnie znanych czynników, których astmatycy powinni unikać: forsowne ćwiczenia, zimne powietrze, roztocza, pyłki, dym papierosowy,...

"Ponadto należy przeprowadzić dalsze badania nad działaniem witaminy D u dzieci i dorosłych z ciężką astmą, aby dowiedzieć się, czy te grupy pacjentów również skorzystają na suplementacji."

"Nie jest też jeszcze jasne, czy suplementy witaminy D mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkich napadów astmy u wszystkich pacjentów, czy efekt ten był po prostu widoczny u tych, którzy mieli niski poziom witaminy na początku badania. Dalsze analizy w celu znalezienia odpowiedzi na te pytania są w toku, a wyniki powinny być dostępne w ciągu kilku najbliższych miesięcy" – dodaje.

Komentarze (11)
~Rafik
~Rafik 11 miesięcy temu

@~ZDROWY NA UMYŚLE: poczytaj o witaminie D z książek ludzi, którzy prowadzą nad nią badania. Polecam ci codziennie zażywać Wit D, przynajmniej 1000jm lub 2000jm, zobaczysz jak wiele dolegliwości minie ci samych.

Odpowiedz
~Rafik
~Rafik 11 miesięcy temu

Witamina D - najważniejsza z witamin w organizmie. Polecam książki o witaminie D, to tak naprawde hormon, bagatelizowany przez lekarzy a jej niedobór powoduje masę chorób z tarczycą włącznie, wszyscy mamy niedobór z racji tryby życia i pracy. Polecam codziennie tabletke Witaminy D 1000-2000jm + drugą A+D 2000/400.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Dlaczego warto jeść kalafiora?

Dlaczego warto jeść kalafiora?

, która jest niezwykle ważna dla układu nerwowego. Kalafior powinien znaleźć się w jadłospisie kobiet w ciąży - to właśnie cholina odpowiada za prawidłowy rozwój (...) mózgu dziecka. Jedzenie kalafiora przyniesie korzyści...

Ciąża i dziecko

Obalamy mity na temat endometriozy

Obalamy mity na temat endometriozy

, że endometrioza całkowicie przekreśla szanse na poczęcie dziecka i szczęśliwe donoszenie ciąży. Istnieją skuteczne metody leczenia niepłodności związanej (...) , jajowodów czy jelit. Choroba ta często dotyka kobiety...

Ciąża i dziecko

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Dieta antyrakowa - fakty i mity

Zdrowie na talerzu Zdrowa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, także nowotworowych. Dzięki postępowi nauki możemy poznać i wykorzystać potencjał drzemiący w licznych produktach spożywczych i, włączając je do codziennego jadłospisu,...

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Zaniepokojenie własną pamięcią Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera. Organizm daje w ten spokój sygnał, że coś jest nie tak. Jeżeli zauważymy u siebie taki objaw, nie należy go lekceważyć...

Ciąża i dziecko

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Zagrożenia na siłowni Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale o zakwasy, zmęczenie i przepocone ubrania, a o poważniejsze przypadłości. Jak się okazuje, w siłowniach...

Ciąża i dziecko

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Jak być szczęśliwą i perfekcyjną mamą?

Pielęgnacja przed pracą Nawet jeśli zostajesz w domu z dziećmi, zadbaj o to, by czuć się i wyglądać dobrze. Nie ma przeciwwskazań, by np. wykonać (...) delikatny makijaż. Jesteś kobietą i masz prawo czuć się wypielęgnowana. Zrzeszone...

Ciąża i dziecko

Codzienność polskich matek na przestrzeni lat

Codzienność polskich matek na przestrzeni lat

Kobieta z dzieckiem na kolanach w 1929 roku Dla większości z nas matka jest najważniejszą osobą na świecie. To ona nosiła nas pod swoim sercem (...) wyglądała codzienność polskich kobiet. Rozpoczynamy w roku 1929. Zdjęcie przedstawia...

Ciąża i dziecko

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Sposoby na zdrowie naszych babć coraz bardziej popularne

Powrót do korzeni Bańki, pijawki i naturalne mikstury - świat oszalał na punkcie tradycyjnych metod leczniczych. Nic dziwnego - to proste i skuteczne sposoby na walkę z objawami chorób i wzmocnienie odporności. Stosują je nawet celebryci i sportowcy,...