Doustna witamina D może zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkich napadów astmy

Ostatnie wydanie czasopisma „Cochrane Review” przedstawiło dowody, że **przyjmowanie doustnej witaminy D może łagodzić silne ataki astmy**.

Astma jest chorobą dotykającą około 300 milionów ludzi na całym świecie. Jej objawy to przede wszystkim świszczący oddech, kaszel, ucisk w klatce piersiowej i duszności.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Wcześniejsze badania potwierdziły już, że niskie stężenie witaminy D we krwi jest związane ze zwiększonym ryzykiem ataków astmy u dzieci i dorosłych. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem specjalistów cieszyła się potencjalna rola, jaką owa witamina może odgrywać w zapobieganiu astmie oskrzelowej. Może ona bowiem łagodzić infekcje górnych dróg oddechowych (takie jak przeziębienia), często prowadzące do zaostrzenia astmy.

Do tej pory wykonano liczne testy kliniczne, które miały potwierdzić, czy dodatkowe przyjmowanie witaminy D ma wpływ na ataki astmy, złagodzenie jej objawów i polepszenie czynności płuc u dzieci i dorosłych cierpiących na tę chorobę.

Zespół naukowców z Cochrane przeprowadził siedem badań z udziałem 435 dzieci i dwa badania z udziałem 658 osób dorosłych.

Uczestnicy badań byli etnicznie zróżnicowani, co odzwierciedla szeroki zakres globalnych uwarunkowań geograficznych. Pochodzili z Polski, Kanady, Indii, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA, a większość z  nich miała łagodną lub umiarkowaną astmę. Postać ciężka choroby występowała u mniejszości osób zerbowanych do badania.

Większość ludzi podczas badań, które trwały od 6 do 12 miesięcy, nadal przyjmowała standardowe leki na astmę.

Naukowcy odkryli, że podawanie doustnej witaminy D zmniejsza ryzyko ciężkich napadów astmy kończących się hospitalizacją lub wizytą na pogotowiu ratunkowym od 3 do około 6 proc. Suplementacja witaminy D zmniejszyła również wskaźnik ataków astmy wymagających leczenia sterydami. Wyniki te w dużej mierze opierają się na badaniach z udziałem dorosłych.

Odkryto również, że witamina D nie poprawia czynności płuc ani nie zmniejsza objawów astmy z dnia na dzień, a także, że nie zwiększyła ryzyka wystąpienia skutków ubocznych w dawkach, które były poddane testom.

"Okazało się, że przyjmowanie suplementów witaminy D znacznie zmniejszyło ryzyko wystąpienia ciężkich ataków astmy, bez powodowania skutków ubocznych" – powiedział główny autor badania, profesor Adrian Martineau z Brytyjskiego Centrum Badań Stosowanych nad Astmą Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie.

"Są to ekscytujące wnioski, ale należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre ustalenia odnoszące się do ciężkich napadów astmy pochodzą z zaledwie trzech badań. Większość pacjentów uczestniczących w tych badaniach była dorosła z łagodną lub umiarkowaną postacią astmy."

Mało znane czynniki wywołujące astmę

Istnieje kilka powszechnie znanych czynników, których astmatycy powinni unikać: forsowne ćwiczenia, zimne powietrze, roztocza, pyłki, dym papierosowy,...

"Ponadto należy przeprowadzić dalsze badania nad działaniem witaminy D u dzieci i dorosłych z ciężką astmą, aby dowiedzieć się, czy te grupy pacjentów również skorzystają na suplementacji."

"Nie jest też jeszcze jasne, czy suplementy witaminy D mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkich napadów astmy u wszystkich pacjentów, czy efekt ten był po prostu widoczny u tych, którzy mieli niski poziom witaminy na początku badania. Dalsze analizy w celu znalezienia odpowiedzi na te pytania są w toku, a wyniki powinny być dostępne w ciągu kilku najbliższych miesięcy" – dodaje.

Komentarze (11)
~Rafik
~Rafik ponad rok temu

@~ZDROWY NA UMYŚLE: poczytaj o witaminie D z książek ludzi, którzy prowadzą nad nią badania. Polecam ci codziennie zażywać Wit D, przynajmniej 1000jm lub 2000jm, zobaczysz jak wiele dolegliwości minie ci samych.

Odpowiedz
~Rafik
~Rafik ponad rok temu

Witamina D - najważniejsza z witamin w organizmie. Polecam książki o witaminie D, to tak naprawde hormon, bagatelizowany przez lekarzy a jej niedobór powoduje masę chorób z tarczycą włącznie, wszyscy mamy niedobór z racji tryby życia i pracy. Polecam codziennie tabletke Witaminy D 1000-2000jm + drugą A+D 2000/400.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ciąża i dziecko
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Ciąża i dziecko
Ciąża i dziecko

Odchudzający napój - działa, gdy śpisz

Odchudzający napój - działa, gdy śpisz

Napój spalający tkankę tłuszczową Kto z nas nie chciałby chudnąć bez wielkiego wysiłku? Magiczny eliksir wciąż nie istnieje, ale jest kilka sposobów, dzięki którym można podkręcić metabolizm i spalić zbędny tłuszczyk. Przed snem warto wypić szklankę niezwykłego...

Ciąża i dziecko

Ile kroków powinieneś zrobić każdego dnia?

Ile kroków powinieneś zrobić każdego dnia?

Spacerem po zdrowie Większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, a nasza aktywność ogranicza się do minimum. Czy wiesz, ile kroków powinieneś przejść każdego dnia, aby być zdrowym? Dlaczego warto chodzić? Zastanawiasz się, jakie są zalety chodzenia?...

Ciąża i dziecko

Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę?

Za jakie problemy zdrowotne możesz obwiniać swoją tarczycę?

miesiączkowy. Niedoczynność tarczycy u kobiet w ciąży może wpływać na rozwój mózgu dziecka. Właśnie dlatego kontrolowanie poziomu hormonów (...) . W efekcie skórze potrzeba natłuszczenia z zewnątrz. Zaburzenia miesiączkowania...

Ciąża i dziecko

Zdrowe zwyczaje zapracowanych mam

Zdrowe zwyczaje zapracowanych mam

Zapisz swój harmonogram treningowy Wychowywanie dzieci, dbanie o rodzinę i praca zawodowa to prawdopodobnie twoje priorytety. Jeśli chcesz wprowadzić (...) . Ćwicz z dziećmi Jeśli to tylko możliwe, ćwicz razem z dziećmi....

Ciąża i dziecko

Zobacz, jak pomóc dziecku pokonać strach przed lekarzem

Zobacz, jak pomóc dziecku pokonać strach przed lekarzem

Twoje dziecko obawia się lekarza? Wiele dzieci ma obawy przed wizytą u lekarza, gdyż specjalista ten kojarzy im się z nieprzyjemnymi badaniami (...) , np. pobraniem krwi. Istnieją proste sposoby na to, aby zmniejszyć...

Ciąża i dziecko

Olej z alg - właściwości i zastosowanie

Olej z alg - właściwości i zastosowanie

Właściwości oleju z alg Półki w sklepach uginają się od różnego rodzaju olejków. Znajdziemy na nich olej z kokosa, awokado czy drzewa herbacianego. Ostatnio na rynku pojawił się również olej z alg, który można już kupić w Polsce. Jest dostępny przez...

Ciąża i dziecko

6 największych przysług dla wątroby

6 największych przysług dla wątroby

, bezpłatnie przysługuje dzieciom już w pierwszym roku życia. Warto jednak pamiętać, że szczepionka ta nie daje gwarancji ochrony na całe życie. Lekarze (...) zalecają więc dodatkowe szczepienia dla dorosłych. Szczepienie przeciwko...