Doustna witamina D może zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkich napadów astmy

Ostatnie wydanie czasopisma „Cochrane Review” przedstawiło dowody, że **przyjmowanie doustnej witaminy D może łagodzić silne ataki astmy**.

Astma jest chorobą dotykającą około 300 milionów ludzi na całym świecie. Jej objawy to przede wszystkim świszczący oddech, kaszel, ucisk w klatce piersiowej i duszności.

Wcześniejsze badania potwierdziły już, że niskie stężenie witaminy D we krwi jest związane ze zwiększonym ryzykiem ataków astmy u dzieci i dorosłych. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem specjalistów cieszyła się potencjalna rola, jaką owa witamina może odgrywać w zapobieganiu astmie oskrzelowej. Może ona bowiem łagodzić infekcje górnych dróg oddechowych (takie jak przeziębienia), często prowadzące do zaostrzenia astmy.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Do tej pory wykonano liczne testy kliniczne, które miały potwierdzić, czy dodatkowe przyjmowanie witaminy D ma wpływ na ataki astmy, złagodzenie jej objawów i polepszenie czynności płuc u dzieci i dorosłych cierpiących na tę chorobę.

Witamina D ma łagodzący wpływ na objawy towarzyszące astmie
Witamina D ma łagodzący wpływ na objawy towarzyszące astmie (Shutterstock)

Zespół naukowców z Cochrane przeprowadził siedem badań z udziałem 435 dzieci i dwa badania z udziałem 658 osób dorosłych.

Uczestnicy badań byli etnicznie zróżnicowani, co odzwierciedla szeroki zakres globalnych uwarunkowań geograficznych. Pochodzili z Polski, Kanady, Indii, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA, a większość z  nich miała łagodną lub umiarkowaną astmę. Postać ciężka choroby występowała u mniejszości osób zerbowanych do badania.

Większość ludzi podczas badań, które trwały od 6 do 12 miesięcy, nadal przyjmowała standardowe leki na astmę.

Naukowcy odkryli, że podawanie doustnej witaminy D zmniejsza ryzyko ciężkich napadów astmy kończących się hospitalizacją lub wizytą na pogotowiu ratunkowym od 3 do około 6 proc. Suplementacja witaminy D zmniejszyła również wskaźnik ataków astmy wymagających leczenia sterydami. Wyniki te w dużej mierze opierają się na badaniach z udziałem dorosłych.

ZOBACZ TAKŻE:

Odkryto również, że witamina D nie poprawia czynności płuc ani nie zmniejsza objawów astmy z dnia na dzień, a także, że nie zwiększyła ryzyka wystąpienia skutków ubocznych w dawkach, które były poddane testom.

"Okazało się, że przyjmowanie suplementów witaminy D znacznie zmniejszyło ryzyko wystąpienia ciężkich ataków astmy, bez powodowania skutków ubocznych" – powiedział główny autor badania, profesor Adrian Martineau z Brytyjskiego Centrum Badań Stosowanych nad Astmą Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie.

"Są to ekscytujące wnioski, ale należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre ustalenia odnoszące się do ciężkich napadów astmy pochodzą z zaledwie trzech badań. Większość pacjentów uczestniczących w tych badaniach była dorosła z łagodną lub umiarkowaną postacią astmy."

Mało znane czynniki wywołujące astmę
Mało znane czynniki wywołujące astmę [10 zdjęć]

Istnieje kilka powszechnie znanych czynników, których astmatycy powinni unikać: forsowne ćwiczenia, zimne...

zobacz galerię

"Ponadto należy przeprowadzić dalsze badania nad działaniem witaminy D u dzieci i dorosłych z ciężką astmą, aby dowiedzieć się, czy te grupy pacjentów również skorzystają na suplementacji."

"Nie jest też jeszcze jasne, czy suplementy witaminy D mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkich napadów astmy u wszystkich pacjentów, czy efekt ten był po prostu widoczny u tych, którzy mieli niski poziom witaminy na początku badania. Dalsze analizy w celu znalezienia odpowiedzi na te pytania są w toku, a wyniki powinny być dostępne w ciągu kilku najbliższych miesięcy" – dodaje.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy