Trwa ładowanie...

Dowiedz się, jakie badania wykonywać profilaktycznie

Avatar placeholder
27.09.2019 12:37
badania profilaktyczne
badania profilaktyczne (pexels.com)

Każdy z nas, bez względu na wiek, powinien regularnie się badać. Profilaktyka to najlepszy sposób na zapobieganie chorobom czy ich wcześniejsze wykrycie. Zwiększa także szanse chorego na całkowite wyleczenie. Przekonaj się, które badania należy regularnie wykonywać i jaki specjalistyczny sprzęt medyczny jest do tego potrzebny.

1. Zbadaj swój wzrok – poznaj zaawansowany technologicznie sprzęt medyczny

Wzrok jest najważniejszym ludzkim zmysłem i jednym z najważniejszych ludzkich układów. Powinien być przez Ciebie regularnie badany, a wszelkie nieprawidłowości w widzeniu jak najszybciej zgłaszane lekarzowi. Regularne badania oczu mogą pomóc np. w wykryciu wcześniejszego stadium zaćmy czy jaskry: niezwykle poważnych i groźnych chorób, które we wczesnej fazie można skutecznie leczyć.

Zachęcamy, aby wykonywać kompleksowe badania u okulisty, który posiada odpowiedni, zaawansowany sprzęt medyczny, taki jak tonometr (do badania ciśnienia wewnątrzgałkowego), foropter (do badania ostrości wzroku), czy nawet USG (w okulistyce, ultrasonografy służą np. do oceny zmian w gałce ocznej). Takie badania powinny być wykonywane średnio raz na 2 lata.

2. Monitoruj stan organizmu poprzez badania krwi i moczu

Raz w roku każdy powinien wykonać podstawowe badania krwi i moczu. Oczywiście osoby, które cierpią na jakieś dolegliwości, powinny wykonywać badania specjalistyczne z większą częstotliwością. Niemniej warto poddać się badaniom morfologicznym, OB (Odczyn Bernackiego – może pomóc w diagnozie nowotworu!), cholesterolu, cukru czy też moczu.

Oczywiście to, że wyniki badań są w normie, nie oznacza jeszcze, że w organizmie nie rozwija się choroba. Jeżeli jednak wynik jasno wskazuje na odchylenia od normy lub jest nieprawidłowy, jest to sygnał, że należy skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić dalszą diagnostykę. Podstawowe badania często są bezpłatne i opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

3. Badanie jamy brzusznej

Wielu Polaków zapomina o tym podstawowym badaniu, które jest wykonywane szybko i całkowicie bezboleśnie. Stosowane do diagnostyki jamy brzusznej ultrasonografy są metodą nieinwazyjną i bezbolesną, mogą być więc wykorzystywane bez żadnych ograniczeń wiekowych i zdrowotnych.

Dzięki ultrasonografii możliwa jest szybka ocena stanu nerek, aorty brzusznej, wątroby, trzustki czy śledziony. Wprawdzie nie wystarczy ona do postawienia ostatecznej diagnozy, jednak dzięki badaniu echogeniczności organów (zdolności do odbijania fal dźwiękowych) możliwe jest wykrycie postępujących w nich zmian. Profilaktyczne badanie jamy brzusznej powinno się wykonywać raz w roku.

4. Badania stomatologiczne – bezbolesne, a ratujące uzębienie!

Zabiegi stomatologiczne nie cieszą się sympatią i są uznawane za bolesne, mimo że współczesne środki znieczulające niwelują ból praktycznie do zera. Polecamy, by wizyty kontrolne u stomatologa były przeprowadzane raz na 6 miesięcy (ewentualnie raz w roku). Są one całkowicie bezbolesne i mogą pomóc w utrzymaniu zębów w dobrym stanie.

Zaniedbanie odbywania wizyt kontrolnych naszego uzębienia może być bardzo szkodliwe w skutkach: postępująca próchnica prowadzi do zapalenia miazgi zęba, co może przyczynić się do konieczności jego usunięcia. Ten zabieg jest bolesny – nawet, jeżeli będzie do tego wykorzystany najlepszy sprzęt medyczny. Zdecydowanie radzimy temu zapobiegać.

5. Kilka dodatkowych badań

Każdy, nawet osoba niepaląca, powinien raz na około 5 lat wykonać prześwietlenie klatki piersiowej. Wykonywanie tego badania z większą częstotliwością jest niezalecane z powodu szkodliwości promieni rentgenowskich – choć częstsze badania polecane są osobom palącym wyroby tytoniowe.

Raz w roku kobiety powinny również przejść badania ginekologiczne (wraz z wykonaniem USG dopochwowego), mężczyźni natomiast – słusznie zrobią poddając się badaniu jąder. Osoby w średnim wieku winny natomiast zdecydować się na badania EKG serca, którego wykonywanie zaleca się raz na trzy lata.

6. Dbaj o swoje zdrowie!

Wykonywanie podstawowych badań jest praktycznie nieinwazyjne i bezbolesne, szczególnie jeśli przeprowadzane jest za pomocą metody USG (ultrasonografy są wykorzystywane w wielu dziedzinach). Zachęcamy, aby nie zaniedbywać tego elementu, może bowiem pomóc on w wykryciu wczesnego stadium choroby i wpłynąć na jakość przyszłego leczenia!

Materiał Partnera

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze