Trwa ładowanie...

Dr Grzesiowski: koronawirus działa jak ślepy snajper

W krajach o wysokim odsetku zaszczepionych, 99 proc. ofiar COVID-19 to osoby niezaszczepione
W krajach o wysokim odsetku zaszczepionych, 99 proc. ofiar COVID-19 to osoby niezaszczepione (Getty Images)

Dr Paweł Grzesiowski obrazowo wyjaśnia mechanizm powstawania mutacji wirusa i sposób działania szczepionek. Lekarz podkreśla, że szczepionki są jak kamizelki kuloodporne.

spis treści

1. COVID jak snajper, szczepionki jak kamizelki kuloodporne

Koronawirus, podobnie jak inne wirusy RNA, nieustannie się zmienia, czyli mutuje. Dr Paweł Grzesiowski we wpisie opublikowanym na Twitterze porównał ten proces do działań snajpera strzelającego na oślep. Narażeni są wszyscy, którzy znajdą się na linii ostrzału.

Zaszczepieni, jak metaforycznie tłumaczy lekarz, mogą czuć się bezpiecznie, bo szczepienia stanowią dla nich ochronę, jak kamizelki kuloodporne.

Zobacz film: "Dr Grzesiowski mówi, kto będzie chorował na COVID-19 jesienią"

- Koronawirus (i wiele innych wirusów) działa jak "ślepy snajper", który mutując strzela na oślep coraz dłuższymi seriami. Szczepionki działają jak kamizelki kuloodporne. Ratują życie - wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, pediatra i immunolog, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

- W krajach o wysokim odsetku zaszczepionych, 99 proc. osób zabitych przez COVID jest nieszczepionych - dodaje ekspert.

Specjaliści od miesięcy powtarzają, że szczepienia są na razie najskuteczniejszą bronią, jaką mamy w walce z koronawirusem. To jedyny sposób na powrót do normalności sprzed pandemii. Najnowsze dane ze Stanów Zjednoczonych pokazują dobitnie ich skuteczność. Tylko w ciągu czerwca w USA z powodu COVID-19 zmarło 10 tys. osób - 99,2 proc. z nich nie było zaszczepionych.

Osoby niezaszczepione są "potencjalnymi fabrykami wariantów"
Osoby niezaszczepione są "potencjalnymi fabrykami wariantów" (Getty Images)

2. Nowe warianty uderzają przede wszystkim w niezaszczepionych

Lekarz zwraca uwagę również na obserwacje płynące z Wielkiej Brytanii, gdzie widać wyraźny wzrost zachorowań na COVID-19 wśród dzieci i młodzieży.

- Delta uderza najsilniej w grupy NIESZCZEPIONE, kolejne jednoznaczne dowody z Anglii. Wirus wywołuje więcej zakażeń u dzieci i młodzieży, dlatego liczba hospitalizacji i zgonów jest niższa niż przy poprzednich falach - podkreśla dr Grzesiowski.

3. Czy koronawirus przestanie mutować?

Eksperci nie pozostawiają złudzeń: mutacje są wpisane w naturę wirusów, tego procesu nie da się powstrzymać, ale można go utrudnić. Im większy jest odsetek osób niezaszczepionych w danej populacji, tym większe możliwości wirusa do generowania kolejnych mutacji i tworzenia nowych wariantów. Prof. William Schaffner z Wydziału Chorób Zakaźnych w Vanderbilt University Medical Center określił osoby niezaszczepione "potencjalnymi fabrykami wariantów".

- Oczywiście elementem koniecznym do mutacji wirusa jest proces jego replikacji, czyli jego namnażania. Ten proces zachodzi wyłącznie w żywych komórkach wrażliwego organizmu. W związku z tym im większy będzie odsetek osób wyszczepionych, a więc w pewnym stopniu zabezpieczonych, tym prawdopodobieństwo takiej mutacji będzie mniejsze, ale zawsze będzie istniało - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze