Trwa ładowanie...

Dr Jacek Krajewski o decyzjach Ministerstwa Zdrowia: "System nie wytrzyma" (WIDEO)

 Dorota Mielcarek
03.09.2020 20:33

To lekarz rodzinny ma zdecydować czy pacjent będzie miał wykonany test na SARS-CoV-2 czy nie. Nowe rozwiązania, które chce wdrażać ministerstwo, mają kilka luk: nie ma środków ochrony indywidualnej, a ryzyko zakażenia lekarzy pierwszego kontaktu jest duże. Jak na zmiany reagują lekarze?

- Tak jak z każdą infekcją pacjenci w pierwszej kolejności trafiają do POZ, czyli pod opiekę lekarza rodzinnego. Chcielibyśmy, żeby ta opieka zaczynała się od teleporady, jest to rozwiązanie, które się bardzo upowszechniło i które również ogranicza ryzyko transmisji wirusa. Ale jeżeli będą się objawy przedłużały i po 3-5 dniach utrzymywały bądź nasilały, to wtedy oczywiście jest konieczność pionowanego badania i tutaj chcemy, żeby to było badanie fizykalne, bo ono ma poprzedzić decyzję o skierowaniu na badanie w kierunku COVID-u, czyli na wymaz - tłumaczył szef resortu zdrowia podczas konferencji.

- To wprowadza ogromne zamieszanie – komentuje dla WP dr Jacek Krajewski, prezes Federacji "Porozumienie Zielonogórskie" i zwraca uwagę, że pacjenci będą unikać kontaktu z przychodnią z prostego powodu: będą wiedzieli, że przyjmowane będą tam również osoby zakażone, co potencjalnie stwarza ryzyko wystąpienia ogniska COVID-19.

Nie jest to jedyny problem, z którym zmierzą się lekarze POZ. Jak zaznacza Krajewski, część gabinetów może zostać zamkniętych.

Czy system wytrzyma jesień? O tym w materiale WIDEO.

Zobacz także: Lekarz wyjaśnia, jak koronawirus niszczy płuca. Zmiany występują nawet u pacjentów, którzy ozdrowieli

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze