Trwa ładowanie...

Koronawirus. Dr Radosław Sierpiński: "Z osocza można wyprodukować leki dla wielu pacjentów" (WIDEO)

 Ewa Rycerz
01.12.2020 17:22

Osocze to doskonały materiał do produkcji leków. Dzięki zawartych w nim globulinom można wyprodukować leki, które znajdą zastosowanie u pacjentów z obniżoną odpornością. - Mowa na przykład o pacjentach ze schorzeniami autoimmunologicznymi - mówi dr Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych. Odnosi się tym samym do planów powstania laboratorium frakcjonowania osocza w Polsce.

Dr Radosław Sierpiński był gościem programu "Newsroom". - Z osocza możemy wyprodukować leki dla pacjentów, którzy muszą przyjmować tego typu preparaty do końca życia. Globuliny potrzebne są też, by nie chorować ciężko np. na grypę - wyjaśnia ekspert.

Wedłu dra Sierpińskiego istnieje wiele wskazań do stosowania terapii osoczem bogatopłytkowym u chorych. - Tego typu leczenie stosuje się np. u chorych na Alzheimera, na różnego typu białaczki czy inne nowotwory. Te potrzeby będą rosnąć - zaznacza Sierpiński.

Prezes Agencji Badań Medycznych odniósł się także do informacji o tym, że osocze nie pomaga w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19. - Byłbym tutaj ostrożny. Nasze obserwacje krajowe pokazują, że osocze, o ile jest podane we właściwym momencie, gdy pacjent nie wymaga jeszcze terapii respiratorem, wyraźnie skraca hospitalizację oraz powoduje, że chory przechodzi zakażenie lżej. To wartościowy lek. W tej chwili jest to poważne oręże do walki z koronawirusem, ale w przyszłości może pomóc także innym chorym - podsumowuje Sierpiński.

Kiedy w Polsce powstanie laboratorium frakcjonowania osocza?

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze